Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Hlinkou se rozloučili hokejisté i fanoušci

Vladimír Růžička - S tragicky zesnulým Ivanem Hlinkou se na Žofíně rozloučil i Vladimír Růžička, jeho nástupce ve funkci trenére hokejové reprezentace. | foto: Dan MaternaMF DNES

24 2004
Praha - Zaplněný Žofín doprovodil hokejovou legendu Ivana Hlinku na jeho poslední cestě. Ve dvě hodiny tam začal smuteční obřad za tragicky zesnulého kouče národního týmu. "Budeme bojovat za vítězství a naslouchat vašim slovům z nebeských kluzišť," řekl Jiří Šlégr pro pět set pozvaných hostů.

SVOU KONDOLENCI MŮŽETE PŘIPOJIT ZDE

Na pódiu, pod vystavenou dřevěnou rakví, bylo položeno přes třicet obrovských věnců: od hokejových klubů včetně ruského Omsku a amerického Pittsburghu, od národních svazů, premiéra i parlamentu...

Jako druhý řečník promluvil herec Josef Vinklář. "Skláním se před tebou za to, co jsi udělal pro evropský a český hokej," odříkával pomalu  Hlinkův dobrý přítel. "V životě jsou ale ještě cennější věci, které si zaslouží obdiv a za něž se neuděluje ani zlatá, ani stříbrná, ani bronzová medaile. Ty by sis ji ale za svůj vztah k lidem, kamarádům, příbuzným a rodině zasloužil. Neznám slova, jak bych se ti v úctě poklonil," řekl.

Naslouchali mu hokejisté současného národního týmu i hrdinové z olympiády v Naganu: legendární brankář Dominik Hašek nebo obránce Petr Svoboda. Z Ameriky přiletěl i centr Robert Lang.

Přítomni byli bývalí Hlinkovi spoluhráči a trenérští kolegové. Josef Augusta, Jiří Holeček, Alois Hadamczik, František Černík, Vladimír Martinec, František Výborný... Z Vancouveru se dostavil Jiří Bubla.

A samozřejmě nachyběli Hlinkovi nejbližší pozůstalí: maminka, manželka Liběna, syn Ivan, další příbuzní a blízcí známí.

Prezident Václav Klaus se obřadu nezúčastnil, podle svého mluvčího Petra Hájka alespoň poslal květiny.

Po projevu člena mezinárodní hokejové federace Hanse Dobidy a předsedy českého svazu Vratislava Kulhánka zazněla z reproduktorů skladba skupiny Queen "We Are the Champions", všichni přítomní povstali. Maminka Ivana Hlinky položila k rakvi květinu. Potom se přišli poklonit pod pódium směrem k rakvi všichni přítomní a postupně začali opouštět sál. Obřad byl po pětačtyřiceti minutách u konce.

Po něm byl pražský Žofín zpřístupněn veřejnosti, u rakve s Hlinkovými ostatky se mohou poklonit a položit kytičku fanoušci charismatického kouče a bývalého vynikajícího hokejisty. Už před druhou hodinou bylo před Žofínem zhruba 150 lidí. Po obřadu už stálo ve frontě podél nábřeží několik tisíc Hlinkových obdivovatelů.

Pořadatelé počítali s tím, že se se slavným hráčem a trenérem přijdou rozloučit davy lidí. "V takovém případě dobu prodloužíme, aby se dovnitř dostal každý," řekl MF DNES provozní ředitel Žofína Jan Hrubý.

Hlinkův pohřeb se bude konat ve středu v Litvínově, kde trenér olympijských vítězů z Nagana žil a hrál. Podle organizátora pohřbu Martina Látera přijede do Litvínova i premiér Stanislav Gross. "Je to pravděpodobné," potvrdil mluvčí Úřadu vlády Jindřich Marek.

Na pohřbu budou kromě rodiny i hokejisté, kteří v Litvínově vyrostli, například Jiří Šlégr, Robert Reichel nebo Martin Ručinský. Litvínovští fanoušci, kteří se před síní shromáždí, uslyší obřad včetně smuteční řeči Josefa Vinkláře z reproduktorů.

TRAGÉDIE
vše o úmrtí Ivana Hlinky

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze