Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S hokejistou Čerepanovem se v Omsku rozloučily desetitisíce lidí

Pohřeb hokejisty Alexeje Čerepanova. | foto: Profimedia.cz

15 2008
Desetitisíce lidí se dnes přišly v Omsku naposledy rozloučit s hokejistou Alexejem Čerepanovem, který ve věku pouhých devatenácti let v pondělí náhle zemřel na zástavu srdce během zápasu omského Avangardu v Čechově.

Dnes byl v západosibiřském městě pochován. Smuteční ceremonie se odehrála v hokejové aréně, kde Čerepanov hrával, a následně byl pohřben na omském Severním hřbitově. "Rozloučit se přišlo na 60 000 lidí, to ruský hokej nepamatuje. Byl to proud lidí, několikakilometrová fronta," popsal mluvčí klubu Arkadij Alexejev.

Český hokejista Jaromír Jágr podle serveru gazeta.ru stěží zadržoval své emoce a po tváři mu tekly slzy, když jako jeden z posledních přišel k rakvi s Čerepanovem, aby se rozloučil s již bývalým spoluhráčem. "Sotva ševelil rty, když dlouho hleděl do tváře zesnulého," napsal reportér.

VIDEO: Poslední rozloučení s Alexejem Čerepanovem v Omsku

Příští zápas Avangardu byl odložen na 20. října. Před prvním vhazováním se má držet minuta ticha za hráče s dresem číslo sedm, který napříště už v mužstvu nikdo nosit nebude.

"Smrt nejnadějnějšího mladého hráče ruského hokeje námi otřásla do hloubi duše. Náš žal je bezbřehý," prohlásil guvernér Omské oblasti Leonid Poležajev, který také vede správní radu hokejového klubu.

Rodiče, pocházející z Altajského kraje, se rozhodli pochovat syna tam, kde měl tolik příznivců. Fanoušci dnes také navrhli přejmenovat místní arénu na Čerepanovův stadion, jakož i pojmenovat po hokejistovi ulici, v níž stadion stojí.

Jaromír Jágr na pohřbu Alexeje Čerepanova

Tisíce fanoušků vzdávaly poctu zesnulému hokejistovi již během úterka, kdy u stadionu slzící lidé zapalovali svíčky a kladli květiny.

"K desetitisícové hale přišlo více fanoušků než na domácí zápasy Avangardu," napsala agentura ITAR-TASS.

Devatenáctiletý Čerepanov byl považován za velký talent ruského hokeje, dokonce už začínal být srovnáván s hvězdou NHL Alexandrem Ovečkinem.

Za Omsk odehrál celkem 129 ligových zápasů, vstřelil 49 gólů a na 34 přihrál.

Poslední gól dal právě v osudném zápase 13. října v Čechově. V 57. minutě na lavičce náhle zkolaboval a následně zemřel na zástavu srdce. Podle prvních zjištění státního zastupitelství, jež tragédii vyšetřuje, trpěl Čerepanov srdeční chorobou. Zároveň však vyšetřovatelé nařídili krevní testy, aby se zjistilo, zda hráč neměl v těle doping.

Smrt mladého hráče budí v Rusku mnoho otazníků, zejména pokud jde o včasnost poskytnutí první pomoci a zdravotní péči o sportovce vůbec. Případ vyšetřuje prokuratura, vedení Kontinentální hokejové ligy i hokejové odbory.

Autoři: ,


Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze