Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Jágrem jsem domluvený, říká reprezentační kouč Růžička

Vladimír Růžička | foto: ČTK

29 2008
Někteří mu vyčítají, že se kvůli reprezentaci nevzdal trenérské funkce ve Slavii. "Já bych ale nemohl vést jenom národní mužstvo. Čtyři akce do roka plus mistrovství světa? To by mě nenaplňovalo," oponuje Vladimír Růžička.

Dát mu přízvisko "hokejový fanatik" není určitě nadsazené. "Chci stát na střídačce a být celou sezonu v napětí," vykládá.

Opravdu si myslíte, že všechno zvládnete?
Já bych z toho nedělal žádnou vědu. Třeba Bykov trénuje v Rusku CSKA Moskva a k tomu má také národní mužstvo. Mít na starost jenom reprezentaci, to je dobré možná pro trenéry, kteří toho mají hodně za sebou. Pro mě je to málo.

A co Slavia? V ní máte také dost věcí na starost.
To ano, ale ve volnu bude s prvním mužstvem pracovat asistent Jirka Kalous. Ten týden, který budu potřebovat, to jsou tři čtyři zápasy. V reprezentační přestávce jsem po trénincích stejně chodil na žákovská utkání, trávil jsem je na střídačce. Mě zkrátka baví koukat na hokej.

Už se vám rýsuje sestava na Euro Hockey Tour?
S Pepíkem Jandačem a Ondrou Weissmannem jsme už měli asi pět schůzek a ve čtvrtek jsme se byli v Brně podívat na dvacítku s Rusama. Když jsme se předtím sešli v Litvínově, už jsme si nějaká jména řekli.

Jaká?
Už to dáváme dohromady, máme něco připraveného. Zhruba šest útočných řad a asi čtrnáct obránců a čtyři nebo pět brankářů. Nějakou představu už máme, ale uvidíme. Nechci předbíhat, protože také záleží, jak se bude vyvíjet liga. Nominace bude až koncem října.

A co Jágr, který říkal, že by klidně jel i na nějaké akce Euro Hockey Tour?
S tím jsem domluvený, ale na první dva turnaje nominovaný určitě nebude.

Počítáte s hráči, kteří se vrátili z NHL a předtím reprezentaci odmítli?
Myslíte Výborného, Ručinského nebo Straku?

Přesně tak.
Ty zatím nechám v klidu. V nějakém kontaktu samozřejmě jsme, ale nebudu je teď v srpnu otravovat. Necháme ligu rozjet a pak se budeme rozhodovat. Je ale jasné, že budu chtít nějaký turnaj Euro Hockey Tour vyhrát. A také chci plno hráčů vyzkoušet. Myslím, že je u nás plno mladých, kteří ještě nedostali šanci.

Co si člověk přeje víc: aby hráči z naganské party řádili na úkor Slavie a byli připraveni pro reprezentaci, nebo aby během sezony moc nevynikali a Slavia byla první?
V lize máme sice hráče z Nagana, ale oni už mají také věk! Říkám dopředu, že všechny tam dávat nemůžu. To nejde. I když jsou to mí kamarádi, vezmu maximálně dva tři. Hráči jako Jágr, Ručinský nebo Výborný mohou ze Švýcarska přivézt medaili. A to je jediné, co mě zajímá.

Až budete dělat nominaci, neřeknete si: raději kluky ze Slavie nechám odpočinout a povolám někoho jiného?
V tomhle případě si nevyberete. Existují dvě varianty: Za a) někdo řekne: Ten tam zase dává hráčů ze Slavie, hrůza. Nebo bude varianta b), kdy řeknou, že jich tam je málo a že si je šetřím. Takže už teď si můžeme říct, že si nepomůžu. Ale já nechci z žádného klubu vytáhnout šest hráčů.

Ani ze Sparty?
Ne! Liga a nároďák je něco jiného. Tam jde veškerá rivalita stranou!Najdete na iDNES.czmobilní verze