Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S Jaromírem Jágrem nepřichází zlato?

7 2004
Praha - Je považován za jednoho z nejlepších hokejistů na světě. V Americe dostává za hokej nejvíc peněz ze všech. Na mistrovství světa v Praze hrál výborně. Bojoval. Dával góly. Snažil se vystupovat skromně. Jenže národní mužstvo prohrálo už ve čtvrtfinále, zklamalo. S Jaromírem Jágrem jako hlavní postavou týmu se to nestalo poprvé, dokonce právě naopak.

Z osmi velkých světových akcí, na kterých reprezentoval Československo nebo Česko, uspěl jen dvakrát: jako osmnáctiletý mladíček na šampionátu 1990 (bronz) a při triumfální olympiádě v Naganu v roce 1998.

Na ostatních šesti akcích se opakovalo totéž: velké očekávání - a pak vyřazení, rozčarování, údiv… Jak je to možné? Jenom smůla, shoda okolností? Nebo se Jaromír Jágr pro reprezentaci prostě nehodí?

Všichni spoléhali na něj
Ještě to máme všichni před očima: rozhodující zápas s Amerikou, jde o všechno. Těsně před koncem nerozhodný stav 2:2. Tři miliony lidí u televize spoléhají - na koho jiného - na Jaromíra Jágra.

Jenže televizní komentátor říká, že odešel do kabiny brousit brusle. To snad ne! Teď? Ano, neudělal to poprvé. „Zdálo se mi, že na konci, v rozhodující chvíli, chyběl,“ říká bývalý trenér Stanislav Neveselý.

A za chvíli: rozhodující nájezdy. Stav 0:0. Jaromír Jágr se rozjíždí a na stadionu, v barech a u obrazovek všichni křičí: „Jardo, jeď!“ Kdo jiný by měl dát gól? Jenže Jágr trefil tyčku.

Vzpomínáte? V Naganu v semifinále s Kanadou se stalo přesně totéž. Můžeme po Jágrovi vlastně chtít něco víc? Vždyť dal gól, bránil, pomáhal mužstvu.

Co ještě měl udělat? Možná měl nést prapor mužstva v klíčový okamžik. Za nerozhodného stavu. Možná mohl proměnit nájezd.

Klíčoví hráči, vůdci, se projevují právě v takový okamžik. To Jágrovi chybí. „Ale zrovna tak se už stalo, že neuspěli,“ říká bývalý reprezentační trenér Josef Augusta. „Podívejte se na Rusy, Švédy, Finy. Taky selhali, když měli v týmu největší hvězdy! Každý od Jágra čeká, že dá tři góly, ale to dnes v hokeji nejde.“

Třeba ještě není konec
Jaromír Jágr by už teď mohl odejít do důchodu. Jako olympijský vítěz a jako držitel dvou slavných Stanleyových pohárů. Jako jeden z nejlepších hokejistů historie.

Jenže, ruku na srdce, v Naganu dovedl tým k vítězství brankář Hašek a o Stanley Cup se zasloužil především spoluhráč Mario Lemieux. Třeba české geniální dítě ještě není na vrcholu.

Miliony fanoušků by si ještě zasloužily, aby už konečně dospěl! Aby vyspělý, vyrovnaný a silný kapitán Jaromír Jágr dovedl českou reprezentaci ke zlatu. Sám za sebe.

Zklamané opory českého týmu Jágr a Vokounem při závěrečném nástupu

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze