Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S NHL do Prahy nám moc pomohl Jágr

29 2008
Prostějov - Osmnáct měsíců. Tak dlouho trvaly námluvy České sportovní s NHL o zápase nejprestižnější hokejové soutěže v Praze. Námaha se vyplatila a v říjnu si to v Sazka Areně rozdají hned dvakrát v mistrovském duelu New York Rangers a Tampa Bay. "Jednání bylo dlouhé a psychicky náročné. Ale stálo to za to," radoval se majitel pořádající agentury Miroslav Černošek.

"Už proto, že řadě fanoušků splníme sen vidět NHL na vlastní oči."

Rok a půl je pořádně dlouhá doba.

Přinesla jednání nějaké výrazné komplikace, které mohly úsilí české strany zmařit?
Taková možnost je vždy, ale nám se přesto podařilo získat, co jsme chtěli. Vedení NHL nám na začátku nabídlo možnost, že se v Praze představí Otawa a jeden další tým, a to nám nepřišlo jako nejlákavější možnost. Chtěli jsme Rangers a Jardu Jágra. Nejslavnější tým a nejlepšího Evropana všech dob. A to jsme si museli vyjednat sami, protože v tom nám NHL nebyla schopna pomoci.

Jak je to možné? NHL je téměř všemocná organizace. To nemohla zájezd do Evropy New Yorku nařídit?
Takhle to v Americe v případě Rangers nefunguje. Je to nejslavnější tým, navíc má nejvíce peněz. A takový klub si nic nařídit nenechá. Hodně nám pomohl Jarda Jágr. Svoji roli sehrála také jeho prestiž v zámoří. Přes něj jsme se dostali na generálního manažera New Yorku Glena Suthera. A on s naší vizí souhlasil a sám napsal vedení NHL, že Rangers jsou ochotni v Praze hrát. Celkově se dá říci, že Jarda Jágr má na pořádání těchto zápasů velkou zásluhu.

Co na to říkal Jaromír Jágr? Jak komentoval definitivní rozhodnutí NHL?
Úplně na začátku našeho snažení byl trochu pesimista. Příliš nevěřil, že by se nám to mohlo podařit. A i teď mi potvrdil, že před dvěmi lety by tomu nevěřil vůbec. Hrozně se do Prahy těší a získání zápasů do České republiky bere jako velký diplomatický úspěch. Sám k němu hodně pomohl.

Největší akce pořádané Českou sportovní
Hokej: Zahajovací zápas NHL sezony 2008/2009 mezi týmy New York Rangers a Tampou Bay v pražské Sazka Areně
Basketbal: Finálový turnaj Euroligy mužů 2007 v Sazka Aréně
Atletika: Tradiční mítink kategorie IAAF Zlatá tretra v Ostravě
Tenis: Zápasy českého týmu v soutěžích Davis Cup a Fed Cup
Hokej: Domácí utkání národního týmu ve Světovém poháru 2004

Hovoříte o tom, že se Jágr do Prahy těší. Zápas se ale hraje až za devět měsíců, kdy může být hodně věcí jinak. Bude v té době hrát Jágr vůbec za Rangers?
Samozřejmě že v týmech dojde k pohybu hráčů. Ale v případě Jágra jsem velký optimista. Podle toho, co vím, tak bude hrát za New York na 99 procent i v příští sezoně.

Co soupeř Rangers? S tím jste spokojeni?
Měli jsme dva tipy. Pittsburgh s Crosbym a Malkinem, což jsou zajímavá jména, a Tampa, kde tradičně hraje hodně Čechů. A řada z nich má smlouvy, které přesahují rok 2008, takže je reálný předpoklad, že v týmu budou. Máme, co jsme chtěli. Jsme spokojeni.

V historii vaší společnosti jste už pořádali řadu špičkových akcí. Zápasy NHL jsou přesto ještě kousek nad nimi. Dají se vůbec ještě překonat nějakým jiným projektem?
To půjde těžko. Možnost, že bychom v České republice pořádali tenisový grandslam, se rovná nule, a my nejsme firma, která bude pořádat fotbalové mistrovství světa. Zápasy NHL jsou zřejmě naším vrcholem. Moc prestižnějších akcí na světě už není, když si uvědomíte, že NHL má tradici, která trvá 91 let.

Jaký očekáváte zájem veřejnosti?
Hokej je české specifikum. Navíc čekáme, že v internetovém předprodeji, který začne na začátku března, projeví zájem i fandové ze Slovenska, Polska a dalších okolních států. Předpokládáme, že během dvou týdnů bude vyprodáno. Také proto, že jsme stanovili cenu, která kopíruje finálové utkání mistrovství světa z Prahy před čtyřmi lety.

Podpis smlouvy máte za sebou. Takže teď budete odpočívat a čekat na příjezd týmů?
To by bylo hodně hezké, ale takhle to nepůjde. Smlouva obsahuje podrobné podmínky, které musí pořadatel zápasu zajistit. Od letenek pro všechny hráče a doprovod, až po týdenní ubytování v pětihvězdičkovém hotelu. Do příletu hráčů máme opravdu co dělat.

A co technické zabezpečení v hale? S tím nebudou problémy?
Také v tomto případě musíme respektovat pořadatelskou smlouvu. Musíme si uvědomit, že do Prahy nepřijede odehrát Rangers a Tampa dva zápasy. Přijede NHL. S celým doprovodným programem. I projekce nad kostkou nad ledem bude jako v zámoří. Bude to velká show. Diváci se mají na co těšit. Na velký zážitek.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze