Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S reprezentací jsem nepočítal, přiznal Patera

12 2001
P r a h a - Linkou z Amsterdamu přiletěla dnes dopoledne do Prahy osmina základního kádru týmu zámořské NHL Minnesota Wild - obránce Ladislav Benýšek a útočníci Roman Šimíček a Pavel Patera. Všichni jsou mistři světa, ale na letošní šampionát do Německa pojede jen poslední z nich. Jak však přiznává, ještě před několika týdny považoval podobnou možnost za pouhý sen. "Myslel jsem, že budu muset jít na farmu hrát play off. Nakonec podle pravidel NHL nemohu. Když se mi ozval trenér Augusta, okamžitě jsem na jeho nabídku kývl," vysvětluje Patera.

Na farmu jsem šel právem, říká Patera
Má za sebou nelehkou sezonu, kdy si prošel skoro všemi patry k NHL. Nepovedený kemp, odchod na farmu, seznamování se zámořským hokejem, úspěchy na farmě, těžké začátky v NHL a nakonec slibný závěr. Řečí čísel: v Clevelandu odehrál 54 utkání, vstřelil 8 branek a na dalších 44 přihrál, v Minnesotě byla jeho statistika ve dvaceti zápasech 1 + 3.

V létě docházel do NHL s nadějí, že se rehabilituje za nepovedené angažmá v Dallasu a v novém týmu se snadněji prosadí. "Moc se to nepovedlo, hlavně ten začátek byl hrozný," říká. Zatímco v minulé sezoně byl zahořklý a zklamaný, že jej Dallas chtěl poslat na farmu, nyní je ke svým výkonům sebekritický. Přizná si, že jej zámořské trampoty potkaly právem. Nepovažuje měsíce strávené na farmě za ponížení světového hokejisty. "V kempu a přípravných zápasech jsem hrál prostě špatně."

Navíc na začátku musel řešit těžkou rodinnou situaci. Manželka byla v šestém měsíci těhotenství a Patera neměl moc myšlenek na hokej. "Když bydlíte s malým děckem a těhotnou ženou na jednom malém pokoji, nejste moc v pohodě," říká Patera.

Trenér ho vůbec neznal
Další překvapení jej čekalo na farmě. Přišel na pohovor s trenérem a ten mu řekl, že jej vůbec nezná. Trojnásobného mistra světa a olympijského vítěze. "Nechci mu křivdit, ale asi to fakt nevěděl. Řekl, že mě musí poznat a začně tedy se mnou pracovat." Nejdříve poslal nového hráče do čtvrté řady, vedle dvou rváčů. "A to ještě byli ti z horších bitkařů. Prvních dvacet zápasů bylo špatných, moc dobře jsem se necítil."

Vysvobození přišlo, když jej kouč začal stavět vedle Slováka Bartoše a Fina Nurminena. Patera začal sbírat body a stal se nejlepším nahrávačem IHL. Pak mu v polovině února zavolal generální manažer Doug Risebrough, aby se sbalil a připojil se k prvnímu týmu.

V NHL vstřelil jen jednu branku a v prvních dnech jej trenér přehazoval podle potřeby z centra na pravé křídlo a zpět. "Bylo to jako při začátcích na farmě. Na led jsem se dostal třikrát za třetinu, na křídlech jsem měl dva bitkaře," připomíná Patera.¨

Konec dobrý, příští rok zase v NHL?
Když dostane otázku, jak vidí svou další budoucnost v NHL, jen pokrčí rameny. "V Minnesotě mi skončila smlouva," přiznává. Klub má na českého útočníka opční právo a do konce června musí rozhodnout, zda s ním nadále počítá. "Kdybyste se mě zeptali před třemi týdny, byl bych si jistý, že už o mě Minnesota nestojí. Jenže asi pět posledních zápasů se mi povedlo a trenér mi dával hodně prostoru. Nevím, snad jsem je zaujal a dostanu ještě šanci," doufá Patera.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze