Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko asi našlo brankářskou jedničku. Mám velké cíle, říká Salák

Český reprezentant Alexander Salák se rozcvičuje před začátkem tréninku na MS 2014 v Minsku | foto: ČTK

14 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Momentálně je českým brankářem číslo 1, své kvality prokazuje dlouhodobě. Alexander Salák má na letošním šampionátu v Minsku obrovskou šanci vybudovat si možná až neotřesitelně pevnou pozici v národním týmu. Nahrává mu i fakt, že jeho konkurent Jakub Kovář neprožívá v reprezentaci šťastné časy.

Salák svého kolegu vystřídal v pondělním duelu s Kanadou a gól nepustil. Do branky se vrátí i v souboji s Itálií a dá se předpokládat, že pokud vyloženě neselže, zůstane v ní až do konce. On sám doufá, že do zlatého konce.

"Je super, že všichni kluci, kteří tu jsou, mají chuť reprezentovat naplno. Tým je výborný, takže si nebudeme klást malé cíle," říká Salák.

Malé cíle? Strakonický rodák má jasný životní pohled. "Když budeme mířit co nejvýš, tak tam můžeme dostřelit. Pokud budeme mířit nízko, nemá cenu hrát. Já mám pro sebe stanovený velký cíl - vyhrát celý turnaj. Vím, že to tak berou i všichni ostatní."

Fotogalerie

Byť tomu dosavadní výsledky nemusí odpovídat, český tým má sebevědomí a předvádí výkony, které ho opravdu mohou vystřelit k medaili. Že podobný názor má většina fanoušků, naznačuje třeba i známkování hráčů na iDNES.cz, kde jejich výkony hodnotí čtenáři hodně pozitivně.

A Salák patří mezi ty, kteří se pravidelně umisťují na čelních pozicích. Velkou důvěru má ostatně i u trenéra Růžičky, který dopředu naznačil, že je pro něj jasným brankářským favoritem. Což se nyní potvrzuje. "Mám z toho samozřejmě radost," nezastírá sedmadvacetiletý gólman, který se překvapivě neprosadil v NHL.

Což je dobře pro národní tým, který tak může mít pro světové šampionáty rok co rok jasnou jedničku. Salák to ukázal už loni ve Švédsku, kde ze sestavy vypadl jen kvůli zlomenému prstu na ruce. Jinak by totiž nejspíš do branky Pavelce nepustil.

"Loni to byla trošku škoda, protože jsem fakt cítil, že mám formu a že můžu chytat dobře. Docela dlouho mě to mrzelo, tak doufám, že si letos spravím chuť. Mám hroznou radost, že tady vůbec jsem a budu makat naplno, abychom udělali nějaký výsledek."

Na Salákovi je vidět, že je v dobrém rozpoložení. Svou roli na tom může mít i fakt, že si rozumí se svými brankářskými kolegy. "Máme výbornou trojku. Známe se už dlouho - to není jenom o nároďáku. Vzájemně se sledujeme v ligách, kde nastupujeme a víme, jak kdo hraje. Něco jsme spolu už odjezdili, takže máme pohodu," vypráví.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze