Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Salák o angažmá na Sibiři: Jsem tam jako kojenec. Jím a spím

Alexander Salák | foto:  Michal Růžička, MAFRA

4 2015
Že zatím hokejisté nepřemýšlejí nad světovým šampionátem v Praze? Kdepak, nenechte se zmást jejich často diplomatickými větami. Třeba Alexander Salák ještě v pondělí chytal zápas ve Vladivostoku, odtud víc než půl dne letěl do Prahy, aby se tady připojil k reprezentaci, kterou čekají dva přípravné duely proti Rusku. A to navzdory tomu, že KHL svůj program nepřerušila.

A po středečním tréninku v Praze brankář Sibiru Novosibirsk říkal: „Jsem rád, že se manažeři národního týmu se Sibirem domluvili, obě strany udělaly kompromis a já jsem tady.“ 

Máte za sebou hodně náročné cestování?
Bylo to v pohodě. Já cestu víceméně prospal. Usnul jsem v Asii a probudil se v Evropě, takže to nebylo špatné. A časový posun? Už v Asii jsem se držel českého času, v noci jsem nespal a schrupnul si přes den. Takže teď nemám problém a na čtvrteční zápas budu stoprocentně připraven.

Rusové dorazí s mladým výběrem. Co od něj čekáte?
Že to nebudou lehké zápasy. Mladí kluci jsou nažhavení, budou se chtít ukázat, aby se dostali do ruského výběru pro mistrovství světa. Dva hráči jsou od nás z týmu a ti jsou hodně dobří.

V prosinci jste byl vyměněn z Petrohradu do Novosibirsku. Jak velká změna to je?
Žádná. Spím, jím a hraju hokej.

Třeba změna v tom, že víc chytáte. Za to jsou brankáři vždycky rádi.
Mně je tohle jedno.

Zvažoval jste nové angažmá hodně?
Já neměl co zvažovat. Vyměnili mě. Takový je hokejový život. Přišlo to, vyvrbilo se a já v tom nebyl nijak zainteresovaný.

Ale jste v klubu, který je teď hodně vysoko.
Jsem rád, že se nám daří a hrajeme dobře. Lidi jsou spokojení, předvádíme hezký hokej a jsme druzí spokojení. Ale nějaké cíle? Ne, jdu zápas od zápasu.

Už jste si zvykl na sibiřské mrazy?
Ne. Ani nechodím ven. Párkrát jsem to zkusil, třikrát se nadechl a zjistil, že ten vzduch nemůžu ani dýchat, takže jsem se vrátil do svého pokojíčku.

Tam trávíte volno?
Jo. Spím, jím - prostě jako kojenec.

Kouč Špaček dnes přiznal, že by pro světový šampionát v Praze měl být v případě brankářů základ z Evropy. Do úvahy tak přicházíte především vy, Jakub Kovář a Pavel Francouz.
Nijak to nevnímám. Jsem rád, že tu mohu být. A když mě povolají, tak se budu snažit chytat nejlépe, jak půjde. Být v nároďáku je pro mě pokaždé motivace.

Často se mluví o tom, že gólmani z evropských lig mají na širším kluzišti výhodu. Je to tak?
Až tolik na tom nezáleží. Přechod z většího kluziště na užší je těžší. V Evropě je na všechno víc času, takže to pro gólmany ze zámoří zase není až takový rozdíl.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze