Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Salfického znovu lákají Pardubice i NHL

8 2001
S t o c k h o l m - Jediný volný den na Švédských hokejových hrách využil reprezentační gólman Dušan Salfický k diskusi s fanoušky po internetu. Po snídani se usadil k počítači v luxusním hotelu Globen a s typickým úsměvěm se pustil do pořádné porce otázek. "Vrátit se do Pardubic? Jednou možná. A NHL? Samozřejmě bych to chtěl ještě zkusit," povídal plzeňský gólman. "Ale teď myslím i na extraligu, chceme se ještě s týmem dostat do play off." Odpoledne ho čeká s reprezentací trénink, pak se dozví, jestli v pátek nastoupí do branky proti Kanadě. Odpovědi Dušana Salfického najdete ZDEUvnitř článku najdete fotografii Salfického při on-line rozhovoru, poslechněte si také audio

Právě proti "javorovým listům" začal Salifcký v prosinci 1997 svoji reprezentační kariéru, jejímž vrcholem byl loňský šampionát v Petrohradu. Jeho cesta na výslunní ovšem nebyla nijak jednoduchá.

V sezoně 1990/91 se poprvé nadějný mladík představil v brance Pardubic a brzy poté odešel do zámoří. Tento krok pro něj nakonec nebyl šťastý. V juniorské WHL se potýkal se zraněním a s trpkými pocity se brzy vrátil domů. Na čas zakotvil na vojně v Táboře, pak oblékal dres třetiligové Skutče.

V sezoně 1993/94 se vrátil na extraligový led a hned v prvním zápase nedostal od Hradce Králové ani gól. V brance Pardubic byl však dlouho jen trojkou za Radovanem Bieglem a Liborem Bartou. Teprve od roku 1995 se začal prosazovat.

V létě 1997 přestoupil do Plzně a brzy si vybojoval i reprezentační dres. Bavil plzeňské publikum a stal se jedním z největších šoumenů hokejové extraligy. Vždycky však dbal na to, aby se jeho kousky odehrávaly až po závěrečné siréně a nenarušovaly jeho koncentraci v průběhu zápasu. Jednou se nechal zavřít do popelnice a oslavil tak výhru svého týmu, jindy přišel poděkovat fanouškům s královskou korunou  na hlavě nebo jezdil po zápase na rolbě.

V minulé sezoně se trvaleji propracoval do národního týmu a jako dvojka Romana Čechmánka odcestoval na šampionát do Petrohradu. Chytal sice jen proti Japonsku, přesto byl nedílnou součástí mužstva, které získalo zlaté medaile.

Po odchodu Čechmánka do NHL pomalu přebírá pozici jedničky, kterou potvrdil skvělými výkony zejména na Karjala Cupu a Baltika Cupu. Jeho výkony jsou o to cennější, že se nyní Plzni příliš nedaří. Spolu s Petrem Čajánkem je jediným hráčem, který v této sezoně absolvoval všechny čtyři turnaje Euro Hockey Tour.

Hokejový brankář Dušan Salfický při on-line rozhovoru na recepci stockholmského hotelu Globen

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze