Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Salfický: I Prospal šel do první ligy

Gólman Dušan Salfický ještě v dresu Sparty. | foto: Radek KalhousMF DNES

14 2008
Má dva tituly mistra světa, vyhrál extraligu se Spartou a teď bude pomáhat hokejistům Ústí s návratem do extraligy. Prvoligové Lvy posílil brankář Dušan Salfický! "O postup jsem se ještě nikdy nepral. Je to nová motivace," prohlásil šestatřicetiletý brankář.

Jak moc vás musel manažer Robert Kysela přesvědčovat?
Samozřejmě jsem to zvažoval. Ale měl jsem v hlavě, že do Ústí chci jít, proto jsem pak ani nebral ohledy na to, že spadlo. Chci tady zkusit postoupit a zachytat si extraligu. Robert Kysela s Milošem Hořavou jsou zárukou kvalitní práce.

Z extraligy vás nikdo nevábil?
Ne, všude je obsazeno. Mladí se derou vpřed, je těžké najít si místo.

O vašem příchodu do Ústí se mluvilo už v minulé sezoně.
Už s panem Šafferem jsme byli v kontaktu. Ale byl tady Petr Přikryl, Ústí postoupilo. Já potom dostal angažmá v Rusku.

A s Novgorodem jste skončili v superlize poslední.
Týmově můj nejhorší výsledek, individuálně druhý nejlepší. Hned za rok v Čerepovci, kde jsem vychytal 12 nul. Novgorod? Po startu superligy jsme byli šestí, na nováčka super. Ale mě zbrzdilo zranění.

Co se stalo?
Údajně jsem měl natržený stehenní sval, aspoň mě na to léčili. Jenže to se nepotvrdilo. Vyklubala se z toho úplně primitivní věc, zablokovaná páteř. Zbytečně jsem přišel o devět zápasů a Novgorod beze mě všechny prohrál! Mužstvo ztratilo sebedůvěru, začali jsme se v tom plácat. A už se nezvedli.

Po sezoně už o vás Novgorod nestál?
Byl jsem přesvědčen, že zůstanu. I vedení mě chtělo. Ale přišly personální změny a klub se rozhodl pro jiné řešení. Další nabídky z Ruska jsem odmítl a rozhodl se pro Ústí.

Sledoval jste Ústí v baráži?
Jistě, hlavně proto, že Ústí bylo v té době kandidát, kam bych mohl jít. Zarazilo mě, co se tu dělo, hlavně vyhazovy hráčů. Ale víc to nemůžu komentovat. Nemám k tomu informace. Je potřeba začít od nuly.

Nebál jste se jít do klubu, kde se toho najednou tolik změnilo?
Proč bych se bál? Když neměl strach vstoupit do klubu Oleofin, trenér Hořava, Robert Kysela. Klub dlouhodobě podporuje město, má budoucnost. Sezona se mu nepovedla, ale to se stává. Nemá to nic společného s jeho stabilitou.

Kdy se zapojíte do přípravy?
Z toho jsem zpocenej ještě teď (smích). Ve středu nastupuju! Po sezoně jsem si trochu odpočinul, pak individuálně trénoval v Pardubicích. Přání trenéra Hořavy je, abych začal co nejdřív, já s tím nemám problém. V devět ráno začínám.

Robert Kysela doufá, že zlepšíte atmosféru v týmu.
Snad k tomu přispěju, ale sám to asi nedokážu.

Pracoval jste někdy pod koučem Hořavou?
Nikdy. Ale možná jsem proti němu ještě hrál. Někdy v osmnácti, na začátku kariéry. Slyšel jsem na něj jen dobré reference. Když jsem se rozhodoval, jestli jít do Ústí, pomohlo mi, že je tady.

Vrátí se Ústí hned do extraligy?
Proč ne? Porveme se o to. Je to pro mě něco nového, o postup jsem nikdy nehrál. Ale mám příklad v Budějovicích. Když spadly, šel za ně hrát i Venca Prospal, špičkový hokejista NHL. A účastí v první lize se necítil nedoceněný. Kdyby se mi povedlo přispět k postupu Ústí do extraligy, hrozně bych si toho cenil.Najdete na iDNES.czmobilní verze