Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Salfický: Ještě rok zůstávám v Rusku

25 2004
Pardubice - Spojení Dušan Salfický a Pardubice na příští sezonu? Vyloučená věc. Hokejový gólman chce zůstat i nadále v Rusku, kde odchytal dvě sezony za CSKA Moskva. "Nejen Pardubice, ale extraliga vůbec nepadá v úvahu. Na sto procent se vrátím do Ruska," prohlásil gólman, který nyní v Pardubicích trénuje s reprezentací.

V příští sezoně se tedy v pardubické brance neobjevíte?
Adam Svoboda má v klubu ještě na několik let, klub tedy gólmana má. Kdybych v Rusku dostával peníze, co jsem měl před dvěma lety, tak bych návrat domů zvažoval. Možná bych se i vrátil. Teď ale mám hodně zajímavou nabídku, která přichází třeba jednou za život. Koukám i na finanční hledisko, proto volím Rusko.

Návrat do Ruska je tedy jistý?
Dá se říct, že na sto procent. Jen nevím, za který klub budu chytat. Buď v CSKA, nebo v dalších třech klubech.

Dostal jste už nějak konkrétní nabídky?
Chtěl bych zůstat v Moskvě. Mám odtud dvě nabídky: z CSKA a z Dynama. Nabídku mi ale dal také Chimik Voskresensk a můj oblíbený Čerepovec, který mi nabízí smlouvu už třetí rok po sobě. Příští rok by se mnou už měla být i rodina, syn Adam tam má začít chodit do školy. Proto nevylučuji ani možnost, že bych vzal klub i mimo Moskvu a dojížděl. Ale nejraději bych chtěl zůstat v CSKA.

Do kdy byste měl mít jasno?
Doufám, že do konce příštího týdne bude smlouva podepsána. Času je sice dost, ale týmy už staví kádry na příští sezonu. Je to nejkrajnější termín.

Hovořil jste po sezoně o dalším působení v CSKA s trenérem Viktorem Tichonovem?
Přišel za mnou po sezon. Moc mě potěšilo, že mi poděkoval za to, že jsem mu v kabině pomohl víc než kapitán. Byl by prý hrozně rád, kdybych zůstal.

CSKA však v ruské superlize nepostoupilo do play-off a údajně je vedení klubu s letošní sezonou nespokojeno. Má Tichonov pevnou pozici?
Má, ale podle mého názoru tým už trénovat nebude.

Jedním z kandidátů je údajně reprezentační kouč Slavomír Lener. Slyšel jste o tom?
Samozřejmě jsem to slyšel a ptal jsem se prezidenta klubu. Řekl, že to byla kachna. Slávu prý nikdo neoslovil a ani nebyl mezi kandidáty.

Na jak dlouho chcete smlouvu uzavřít?
Jdu rok od roku. Asi to bude na jeden rok a zřejmě naposledy. I když Dynamo Moskva by chtělo dvouletý kontrakt a nebránilo by se dlouhodobé spolupráci. Já jsem ale už teď zvažoval návrat domů. Ještě zůstanu, ale zřejmě už jen rok.

Pardubice mě zklamaly

Tvrdíte, že do Pardubic se na příští sezonu nevrátíte. Sledoval jste jejich vyřazení ve čtvrtfinále play-off?
Když Pardubice vloni prohrály ve finále, byl jsem z toho v Moskvě naměkko. Letos jsem byl spše naštvaný. Od kluků jsem čekal trošku víc. Prohrát se samozřejmě může. Ale prohrát sedmý zápas doma 1:5 mi přijde trochu nedůstojné. Vůči lidem to bylo špatné zakončení sezony. Jsem hrozně zklamaný, že to nedokázali. Přitom vedení klubu i město tady pro hokej dělá maximum.

Vy jste však část své kariéry strávil v Plzni. Postup jste jí nepřál?
Plzni přeju až teď, ve čtvrtfinále proti Pardubicím ne. Manželka sice Plzni fandila hned od začátku, já až do semifinále. Má to ale těžké. Myslím, že trošku překročila svůj stín. Hrála však jako mančaft, ukázala se parta a týmová soudržnost.

V národním týmu vezmu jakoukoliv roli

Do Pardubic jste se však nyní vrátil jako člen reprezentačního výběru. Potěšila vás pozvánka na úvodní soustředění?
Samozřejmě. Šance dostat se na šampionát je o něco větší, než když jsem pozván na nějaký turnaj v sezoně. Co bude dál, uvidíme. Vše záleží na mně.

Máte nějakou konkrétní domluvu s koučem Lenerem?
Jen takovou, že tady budu trénovat ještě příští týden. To je vše, co vím (smích). Vrátil jsem se z Ruska a dozvěděl se, že tady ve středu začínáme. To je vše, co vím.

Potěšilo vás, že se sraz přesunul do Pardubic?
Samozřejmě. Mám to za rohem, můžu veškerý volný čas trávit s rodinou. Aspoň k něčemu bylo vyřazení Pardubic dobré (smích).

Před vámi je boj o nominaci na mistrovství světa. Jste připraven případně vzít jakoukoliv roli? Třeba být i brankářskou trojkou?
Samozřejmě, beru cokoliv. Nároďák jsem nikdy neodmítl. Budu se ale ještě snažit, aby moje forma byla dokonalá.

Sledujete i vývoj v NHL, kde je řada kandidátů na post gólmana pro mistrovství světa?
V poslední době sleduji teletext a koukám na výsledky. Zajímá mě, jak si vedou kluby, kde chytá Hnilička, Čechmánek nebo Turek. Uvidíme, kdo z nich postoupí do play-off. Jsem ale připraven na cokoliv. Třeba i na to, že z kádru vypadnu. To je život.

Dušan Salfický na prvním tréninku národního týmu, jehož širší nominace se sešla v Pardubicích.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze