Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Salfický o NHL: Byl by to krásný vrchol

1 2001
N o r i m b e r k - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V devětadvaceti letech se mu možná dokonale změní život. Hokejový gólman Dušan Salfický by mohl zamířit do nejslavnější ligy světa, opěvované NHL. Na světový šampionát do Německa totiž dorazil trenér Florida Panthers Slavomír Lener a pevně prohlásil: Chceme ho k nám. "Ale to ještě neznamená, že hned přijdu," reaguje Salfický. Spolu o tom ještě nemluvili, ostřílený brankář si chce během mistrovství nechat čistou hlavu. "Když by se to však povedlo, budu hrozně rád," zasní se po chvilce.

O zájmu Lenerova mužstva se dozvěděl od manželky, která informaci vyšťourala na internetu. A co právě ona? Chtěla by odejít z domova? "Fandí mi, chce pro mě jen to nejlepší. Ví, že hrát NHL je přání každého," říká Salfický. Ani s tříletým synem Adamem by neměl být žádný problém, už je to velký světoběžník. "Když jsme byli spolu na dovolené,tak se v pohodě domluvil anglicky," zasmál se. "On si v pohodě zvykne..."

Rodina by proti stěhování do Ameriky nic neměla, i jemu samotnému by trmácení se přes ocenán nevadilo. V tom má velkou výhodu proti statnému centrovi Jiřímu Dopitovi, jehož Florida také lanaří. I když, jak se zdá, po několika marných pokusech útočník pro nadcházející sezonu asi kývne, Šumperk se mu nebude lehce opouštět. "Jestli jsme se o tom s Jirkou bavili? Spíš si z toho děláme srandu," ušklíbne se Salfický. "Třeba že si budeme muset sehnat golfové hole."

V poslední době si hodně telefonoval s Romanem Čechmánkem. Právě on Salfického inspiruje. "Obdivuji, co dokázal. V tolika letech vyhrál loni mistrovství, draftovala ho Philadelhia a tam se tak skvěle uchytil," žasne plzeňský brankář. Čechmánek ho nepřemlouvá, spíše nabádá. "Říká mi, ať se myšlenky zkusit si ve třiceti letech NHL nevzdávám." Pokročilý věk není u gólmanou překážkou, spíše naopak. "Budou na mě třeba pohlížet trochu jinak, že už mám něco za sebou."

Třebaže se snaží na celou záležitost v průběhu šampionátu nemyslet, vidina proniknout do prestižní soutěže ho přepadává. Už to s několika lidmi konzultoval, volal agentovi Crhovi. "Měl bych snad jedinou podmínku - jednocestnou smlouvu. Abych neskončil někde na farmě," přizná Salfický. "A peníze? Asi mi nenabídnou to, co Čechmánkovi. Ale byla by to paráda...," připomíná milion, jenž dostal bývalý vsetínský mág. "Já bych ale šel i za méně. Nejsem tak náročný."

Pokud by zámořské angažmá nevyšlo, zůstal by v Plzni. "Už teď naznačili, že by měli zájem se mnou prodloužit smlouvu," přiznal Salfický. I když bojuje o budoucnost, nemůže se na turnaji vytáhnout. Kouč Augusta dal šanci Milanu Hniličkovi, Salfický se do branky možná vůbec nedostane. "Já už jsem pro to udělal maximum. Celou sezonu jsem dřel, snažím se i tady. Nic jiného mi nezbývá," povzdychne si. Ze slunné Floridy dorazí i prezident klubu a trenér Duane Sutter. "Buď si mě vyberou nebo. Svět se nezboří. Ale byl by to takový krásný vrchol kariéry..."

Za Floridu v současné době chytají Trevor Kidd a Roberto Luongo. "Kidda znám ještě z doby svého krátkého působení v nižší zámořské soutěži," vzpomíná Salfický. Tehdy si ale mockrát nezahrál, zlomil si ruku a za tým Tri City nastoupil pouze dvakrát. Pokud by ho v součané době chtěla Florida získat, musela by ho nejdříve draftovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze