Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kratší, dramatičtější, plné emocí. NHL chce lepší nájezdy, inspirací je Soči

Američan T.J. Oshie skóroval v samostatných nájezdech hned třikrát ránou mezi betony ruského gólmana Bobrovskiho. (15. února 2014) | foto: AP

17 2016
Profesionální sport je především byznys a zámořská NHL hodně dbá na tom, aby svým fanouškům nabízela stále kvalitnější produkt. A tak hledá nejrůznější „zlepšováky“ - okrajuje brankářům výstroj, zavádí prodloužení tři na tři, odstraňuje ze hry nebezpečné zákroky. Na úterním setkání generálních manažerů jednotlivých klubů se řešila také další budoucnost samostatných nájezdů.

Zatímco v minulosti se mluvilo hlavně o zrušení této herní disciplíny, nyní se přemýšlí nad tím, jak nájezdy zatraktivnit. Jedna zajímavá cesta se nabízí, předlohou pro ni je rok 2014 a olympijské hry v ruském Soči.

Byla to strhující podívaná.

Američané se v základní skupině střetli s domácím výběrem, plným hvězd. Bitva tradičních rivalů se stala patrně vůbec nejlepším zápasem olympijského hokejového turnaje v Soči.

Světový rekord

Ve švýcarském Porrentruy se minulou neděli psala sportovní historie. V druholigovém zápase mezi HC Ajoie a La Chaux-de-Fonds se jelo 46 samostatných nájezdů. Šlo o nové světové maximum v mužském profesionálním hokeji. Více zde.

Vyvrcholila grandiózním sólovým představením TJ Oshieho. Po odjetí prvních třech sérií samostatných nájezdů, kdy se na obou stranách hokejisté střídali, sázela Amerika už jen na jediného muže.

Oshie se postaví do středovém kruhu, rozjíždí se a střílí na Sergeje Bobrovského. Americký útočník se podívá, jak zakončí soupeř, a jede proti Bobrovskému znovu.

A znovu. A znovu. A ještě jednou. Celkem promění čtyři ze šesti nájezdů. Jeho umění se marně snaží vyrovnat Pavel Dacjuk s Iljou Kovalčukem. I oni předvádí krásné kličky a střely, Rusko ale od trpké prohry nezachrání.

Dechberoucí zážitek.

NHL by chtěla svým fanouškům nabídnout podobnou show. Uvažuje, že by mohla zavést pravidlo, které by dovolilo od čtvrtého nájezdu opakovaně nasadit stejného hokejistu. Klidně desetkrát za sebou, do rozhodnutí. V prvních třech sériích by stále museli jezdit tři různí „nájezdníci“.

S nápadem, aby se dovolilo hráčům jezdit opakovaně, přišel paradoxně Doug Armstrong, generální manažer St. Louis. Ve svém klubu dlouho zaměstnával zmíněného nájezdového specialistu Oshieho, loni jej vyměnil do Washingtonu a přišel o cennou zbraň pro tuto herní disciplínu.

Zámořští reportéři informují, že Armstrongův návrh získal u dalších funkcionářů slušný ohlas a někteří mu jsou nakloněni. Veřejně se vyjádřil Chuck Fletcher, minnesotský GM.

„Musím přiznat, že je to zábavné. Všichni si vybavujeme Soči s TJ Oshiem, já si navíc vzpomínám ještě na juniorský šampionát, kde opakovaně jeli Jonathan Toews a Peter Mueller. Určitě jde o něco, co bychom měli zvážit.“ Fletcher měl na mysli rok 2007, kdy Toews proměnil tři ze tří nájezdů na mistrovství světa do 20 let.

Američan T.J. Oshie skóroval v samostatných nájezdech hned třikrát ránou mezi...

Američan T.J. Oshie skóroval v samostatných nájezdech hned třikrát ránou mezi betony ruského gólmana Bobrovskiho. (15. února 2014)

Co by případná úprava pravidel přinesla? Zvýšila by se atraktivita samostatných nájezdů, padalo by více gólů, diváci by nesledovali tolik promarněných pokusů. Naopak by častěji viděli v akci opravdové mistry kliček a blafáků: Patricka Kanea, Franse NIelsena nebo Oshieho.

Olympijský koncert v podání šikovného Američana jasně ukázal, jak varianta nájezdů, kdy smí hráči jezdit znovu a znovu, buduje drama a napětí. Z mnohdy zdlouhavé podívané se stává napínavá detektivka.

Dá se odhadnout, že by se výrazně omezil počet zápasů, které rozhodují opravdu dlouhé série nájezdů, při nichž excelují hlavně brankáři. Patrně bychom již nezažili situaci podobnou té z prosince roku 2014, kdy Florida viděla 40 pokusů (dosud platný rekord NHL).

Nekonečné série by se staly minulostí. Tedy alespoň teoreticky...Najdete na iDNES.czmobilní verze