Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát asi zlomí divácký rekord

4 2004
Praha, Ostrava - Hokejové mistrovství světa v Česku pravděpodobně stanoví nový rekord v návštěvnosti. Součet fanoušků se už vyšplhal k úctyhodné cifře 400 000. Od českého tahouna Jágra, ruského kouče Tichonova, oddaných slovenských reprezentantů i pyšných Kanaďanů byla slyšet věta: „Diváci jsou tady vážně skvělí!“

Podle záznamů IIHF přišlo tolik příznivců v minulosti pouze na tři šampionáty. Praha s Ostravou už všechny ostatní akce pokořily. Dosud odolávají pouze Finsko (1997 a 2003) a Německo (2001).

Nicméně ani s tím se čeští pořadatelé nemusí smířit. Do neděle, kdy turnaj končí, se suma může dotáhnout až kamsi k 570 tisícům očitých svědků turnaje.

To by bohatě stačilo na přemazání historického zápisu Finů z roku 1997. Ti do hlediště nalákali 526 tisíc přihlížejících.

„Už před začátkem mistrovství jsme měli signály, že rekord padne,“ řekla tisková mluvčí organizačního výboru Michaela Drobná.

Důvody úspěchu?
- Domácí publikum hladovělo po šampionátu 12 let.
- Mnoho Čechů přivábila nová pražská aréna.
-Do Ostravy se přihrnuly desetitisíce Slováků, které
jejich mužstvo
přivádí do sportovní euforie.
- Lístky byly na evropské poměry velmi levné. „Snažili
jsme se,
aby byly dosažitelné i pro obyčejného českého člověka,“
prohlásil mnohokrát šéf pořadatelů Zbyněk Kusý.
Optimistické odhady se dokonce blížily magickému číslu 600 000. Jenže kdekdo úplně nevyužil takzvaných balíčků, tedy vstupenky na blok dvou střetnutí v jeden den. Majitel prostě jednu nechal propadnout.

Kaňkou na úžasných počtech jsou skandály s falešnými vstupenkami i „šponování“ cen překupníky. Navzdory tomu nejspíš bude turnaj historicky slavný a pro český hokejový svaz výdělečný.

Jaké jsou divácké rekordy mistrovství světa v hokeji?
1997 Finsko 526 000
2003 Finsko 454 693
2001 Německo 407 542
2004 ČESKO 400 000*
1989 Švédsko 388 563
* Přibližný součet, zbývá odehrát ještě 11 zápasů

Hokej v Ostravě vidělo téměř 130.000 lidí
Téměř 130.000 lidí sledovalo jedenadvacet zápasů v ostravské ČEZ Aréně. V průměru se na každé utkání dvou základních skupin a jedné osmifinálové přišlo podívat více než 6100 diváků. Vyplývá to z informací Sazky o počtu prodaných vstupenek.

"Většina zápasů byla v Ostravě vyprodána. Byly ale některé méně atraktivní, na které nepřišlo tolik fanoušků," řekl novinářům člen organizačního výboru ostravské části mistrovství Petr Handl.

Pro Ostravu skončilo mistrovství z pořadatelského hlediska už v pondělí. Na jeho průběhu se podílely stovky lidí počínaje policisty a zdravotníky až po nosiče puků a roztleskávačky. Šéf severomoravské pořádkové policie Petr Lessy řekl, že kromě několika drobných incidentů nezaznamenaly bezpečnostní složky nic mimořádného.

Velké obavy pořadatelé ale měli z případného zneužití informační linky nejrůznějšími vtipálky. "V Ostravě nebyl ani jeden případ, kdy by někdo oznámil uložení bomby v hale," řekl Lessy. Dodal, že i v případě anonymního telefonátu by volající neměl příliš velké šance na úspěch. Policisté podle Lessyho totiž přijali taková opatření, která by vedla k jeho rychlému zadržení.

Šéf severomoravských hasičů Zdeněk Nytra nicméně připustil, že v jednom okamžiku evakuace zaplněné haly hrozila. "Vinou nekázně v provozní části haly spustilo protipožární čidlo," vysvětlil. Dodal, že díky rychlé komunikaci se vše vyřešilo a ČEZ Aréna nemusela být vyprázdněna.

Lékaři záchranné služby během šampionátu ošetřili několik zraněných příznivců zahraničních týmů. "Jednalo se většinou o lehká zranění, která si nevyžádala hospitalizaci," řekl novinářům ředitel Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

Podle něj během šampionátu na území celé Ostravy záchranáři vyjížděli celkem k 900 případů. "Bylo to asi o deset procent více, než bývá zvykem. Nárůst spočíval ve větším počtu případů souvisejících s alkoholem," vysvětlil.

Dodal, že záchytky překvapivě nezaznamenaly žádný zvýšený nápor opilých fanoušků. "Měli jsme velké obavy. Například v Karviné, kde mají patnáct lůžek, bylo denně umístěno maximálně sedm lidí," řekl. Jako jediný cizinec, který v péči pracovníků záchytky skončil, byl finský fanoušek. Ten se prospal právě v karvinské záchytné stanici.

Zatímco v ostravské hale už mistrovství světa skončilo, pro Ostraváky, policisty a záchranáře však ještě ne. Už v úterý se připravují velkoplošné projekce, během kterých obyvatelé města uvidí na Masarykově náměstí v centru města další zápasy. Vidina sportovního zážitku by na náměstí mohla přivést stovky až tisíce fanoušků.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze