Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát má logo pro jiný rok

puky pro MS - Michaela Bravencová, pracovnice společnosti Gufex v Kateřinicích na Vsetínsku, představuje hokejové puky, se kterými se bude na přelomu dubna a května hrát mistrovství světa v Praze a Ostravě. | foto: Lukaš MachalínekČTK

13 2004
Praha - Maskot a logo. Dvě vizitky, které mají krášlit a představovat hokejový šampionát. Jak se povedly českým pořadatelům pro mistrovství světa v Praze a Ostravě 2004? Kolik stály peněz? Logo pro šampionát vytvořil grafik Jan Šejna. Jsou na něm tři různobarevné puky před zeměkoulí. „Vypadá to jako tři tvarohové koláče,“ zhodnotil práci jeden z uznávaných českých grafiků, který však chtěl zůstat v anonymitě.

Mistrovství světa mělo být v Česku už v roce 2003, podle toho Šejna logo vytvořil. Tři puky znázorňují číslice 03.

Jenže šampionát byl kvůli potížím se stavbou haly o rok posunut. A logo zůstalo stejné. „Symbol národních barev zůstal. Další návrhy navíc nebyly tak povedené. Rozhodně jsme to nedělali, abychom ušetřili,“ říká předseda organizačního výboru Zbyněk Kusý.

Předseda hokejového svazu Karel Gut to vysvětluje jinak. „Vždyť logo je malichernost! Takhle to bylo nejjednodušší. Předchozí náklady nám už stačily.“ Šejnovi se tohle řešení nezamlouvá.

Ty pokusy jsou špatné, tvrdí grafik

     Jak se líbí loga domácích hokejových mistrovství světa? MF DNES oslovila jednoho z nejuznávanějších českých grafiků, který však chtěl hodnotit pouze anonymně. K podrobné kritice si jich vybral pět. „Všech devět log hokejových šampionátů je špatných. Je to obrázek toho, že zadavatelé se ve sportovním designu příliš nevyznají,“ říká grafik.
„Nechápu, že na všech návrzích je buď puk nebo hokejista. Přece se dá hokejové téma ztvárnit i jinak. Třeba pohybem.“
1933
Roztomilý panáček. Ale už v té době se dělal kvalitní design, tvořil například Teige. Není možné ten pokus omlouvat tím, že je to staré. Je to špatně, hokejista je strnulý.


1972
Ze všech log českých šampionátů mně připadá jediné aspoň trochu přijatelné. Působí kompaktně, má to styl. Figurka hokejisty je sice trochu úsměvná, ale aspoň vyjadřuje pohyb. Ani rámeček nevypadá špatně.
1985
Nepochopitelné. Téma zeměkoule je už tak zprofanované, tady navíc není zpracované ani s nápadem. Zvolené písmo je špatné.


1992
Celé logo je bez tvaru. Má moc informací, příliš mnoho typů písma. Pohyb u hráče je udělaný amatérsky.2004
Není podařené. Puky vypadají jako tři tvarohové koláče. Vadí mi jejich změkčelé tvary. Vždyť hokej je drsný sport.


„Nabízel jsem svazu pro nový rok jiné návrhy. Čísla 04 poskytují pro grafika úžasné možnosti. Vytvořil jsem na základě stylizovaných hokejistů pár nových log, která měla fór a vtip. Svaz se ale bohužel zamiloval do toho původního, stvořeného pro předchozí rok.“

Původní Šejnovo logo si navíc svaz přetvořil podle sebe. V grafikově verzi byly jen tři puky, zeměkoule chyběla. „Mrzí mě to. Logo nevypadá, jak by mělo. Ale jako podraz to neberu. Byla to prestižní zakázka a já ji chtěl. Tak jsem se musel přizpůsobit,“ říká Šejna.

Logo stálo hokejový svaz údajně zhruba 20 tisíc korun. To je nezvykle málo. Podle informací MF DNES se podobně atraktivní zakázky mají pohybovat ve výši desetinásobku. Maskot, jenž stál přibližně 40 tisíc korun, navrhla akademická malířka Romana Andělová.

Až později mu bylo vybráno jméno Tomík. Jak? „Svazoví úředníci dali pár jmen na papír a Tomík jim vyšel jako nejlepší varianta,“ říká Miloš Broukal, ředitel bývalého marketingového partnera svazu.

Během šampionátu bude fyzická podoba maskotu vylepšovat náladu na stadionech. Chlupaté představitele českého šampionátu vyrábí výtvarnice Darina Poláková. Budou čtyři, dva pro Prahu a dva pro Ostravu.

Poláková má zatím jednoho. Trvalo jí dlouho, než byla spokojena s jeho „lví“ podobou. Maskot má oči z plexiskla, jinak je převážně v plyši a různých doplňcích. Tlapky má zespoda bílé, dobrovolník uvnitř uvidí ven skrz tlamu.

Práce na jednom maskotu trvala Polákové přes měsíc. „Dělala jsem to sama, každý den od rána do večera,“ svěřuje se. Drobné věci se však ještě budou předělávat. „Změníme plyš, upravíme hřívu,“ říká Poláková.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze