Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát promění Prahu i Ostravu

15 2004
Praha, Ostrava - Dvě česká města změní ráz, promění je světový šampionát hokejistů a nápor fanoušků. Mistrovství světa začíná 24. dubna. Na první pohled tomu v ostravských a především pražských ulicích nic nenasvědčuje. Billboardů poskrovnu, vlajky žádné. Jenže proč také? Organizátoři tvrdí: Propagovat akci, která je už půl roku vyprodána, by bylo kontraproduktivní. Šampionát je byznys.

Naopak policejní manévry nabývají na intenzitě. "Ve spolupráci s hasiči, zdravotníky a bezpečnostními agenturami děláme vše, co je v silách civilizovaného státu," oznámil ministr vnitra Stanislav Gross.

V Ostravě vypomohou místním strážníkům kolegové z deseti dalších okresů. "Ale výstřelků se neobávám, hokejoví fanoušci jsou jiní než fotbaloví," říká šéf krajské pořádkové policie Petr Lessy.

Dojde k invazi fanoušků ze zahraničí, největší v české sportovní historii. Internetový server mshokej2004.cz předvídá, že jich přijede padesát tisíc.

"Bude jich ještě mnohem víc," reaguje Viliam Hoffman, který je ve společnosti EuroAgentur odpovědný za ubytování zahraničních návštěvníků.

Nevídané požadavky měli Němci a Slováci. Podle tiskové agentury SID se německým cestovním kancelářím přihlásilo 170 tisíc zájemců o vstupenky na střetnutí Česko - Německo. Kolik jich skutečně získali, není nikdo schopný říci.

zájem o lístky na MS
ze zahraničí

(podle objednávek na internetu)

   1. Německo
   2. Slovensko
   3. Švédsko
   4. Finsko
   5. Rusko
   6. Lotyšsko
   7. Dánsko

"Na rozdíl od fotbalového Eura hokejová federace nezaručuje fanouškům z hostujících zemí určitý počet lístků," sdělil Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí Sazky. Zájemci z ciziny si je nejprve mohli objednat po internetu, později pro ně bylo zřízeno tzv. call centrum. Němci z příhraničních oblastí navíc nakupovali i u českých terminálů Sazky.

Teoreticky se tedy může stát, že při vzájemném duelu převýší v hledišti Sazka Areny příznivce domácího týmu. "Ne, k tomu nedojde," ujišťuje Zikmund. "Drtivou většinu vstupenek dostali čeští fanoušci."

Zklamané je Slovensko, odkud se do Ostravy chystaly tisíce příznivců. Ale vstupenky nemají. "Nakonec jsme je s potížemi zajišťovali i pro naše obchodní partnery," říká Igor Němeček, generální sekretář Slovenského hokejového svazu. "Přesto se spousta našich fanoušků vydá na šampionát takříkajíc naslepo." Do slezské metropole je dovezou speciální vlaky.

A je tu další problém. Kde hosty a diváky ubytovat? V Praze zkomplikoval situaci souběžně probíhající Evropský kongres klinické mikrobiologie a infekčních nemocí.

"Sehnat ubytování po 30. dubnu je téměř nemožné. Úplně nejhůř jsou na tom čtyř- a pětihvězdičkové hotely. I jinde zbývají jen poslední pokojíky," říká Pavlína Heroutová, koordinátorka projektu EuroAgentur. "Už hodně dlouho máme plno," hlásí například zaměstnankyně provozního oddělení Interhotelu Ambassador.

Alespoň jedna dobrá zpráva zní: Na rozdíl od aténské olympiády nedojde v průběhu mistrovství k zásadnímu zvýšení hotelových cen. V olympijském městě bude stát jedno lůžko 200 eur za noc a výše. "Zato bydlení v Praze předražené není. Hoteliéři se drží sezonního standardu," uklidňuje Hoffman.

 

O hokejové MS je takový zájem, že jej pořadatelé téměř nemusejí propagovat. Na snímku je jeden z mála billboardů, které se v Česku objevily.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze