Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát startuje, Češi jdou na Dánsko

Tomáš Kaberle (vlevo) a Patrik Eliáš na tréninku české reprezentace. | foto: ČTK

1 2008
Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - A je to tady, hokejová reprezentace vstupuje do světového šampionátu! V pátek od 19 hodin středoevropského času hraje první zápas, v cestě jí stojí Dánsko. "Zarputilý tým, který hodně brání," charakterizuje soupeře trenér Alois Hadamczik.

"Fanoušci možná čekají, že vyhrajeme 8:0, ale tak už to dneska nechodí," upozornil kapitán Tomáš Kaberle.

Dánové mohou být nepříjemným protivníkem. "Hrají jednoduše, vyhazují puky a zahušťují střední pásmo. Proto je důležité, abychom v něm zbytečně neztráceli puky," říká Hadamczik.

S jakou sestavou vyrukuje? V brance se podle očekávání objeví Milan Hnilička, před kterým se bude točit šest obránců. "Michálek s Kaberlem, Kuba s Hejdou a Čáslava s Židlickým," vyjmenovává kouč.

Posledně jmenovaný dorazil do Quebeku v pátek večer z Nashvillu a do zápasu by měl zasáhnout, i když ho trápí zdravotní potíže. "Bude v péči fyzioterapeuta Koláře, ale sám řekl, že chce jít v pátek ráno na led," poznamenal Hadamczik.

. jak budou češi hrát

Hnilička - Michálek, Kaberle, Kuba, Hejda, Židlický, Čáslava - Erat, Krejčí, Eliáš - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Klepiš, Novotný, Kotalík - Irgl, Rolinek.

A útoky? V tom prvním bude hvězdné dvojici Eliáš, Erat dělat centra mladíček Krejčí. "Sice ho moc dobře neznám, protože proti Bostonu moc nehrajeme, ale vypadá dobře. Oba se v lajně můžeme od Patrika ještě učit," řekl Erat.

V dalších formacích nastoupí Vrbata, Hanzal, Fleischmann a Klepiš, Novotný, Kotalík. "Zbývá Irgl s Rolinkem, u kterých se bude na centru někdo pravidelně střídat," doplnil trenér.

Nikdo nechce Dánsko podcenit

Už pondělní příprava s Francií ukázala, že mohou mít Češi s podceňovaným Dánskem problémy. "V podvědomí občas máte, že hrajete proti lehčímu soupeři. Tak doufám, že jsme se ponaučili," uznal Eliáš.

Ten během pondělního on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz přiznal, že o Dánsku neví vůbec nic. Stačil si už něco zjistit? "Akorát to, že mají kabinu naproti nám," usmála se největší hvězda českého výběru. "Ale vážně. Dánové mě nezajímají, pro nás je důležité, abychom se soustředili na vlastní hru."

S tím souhlasí i Kaberle. "Dopoledne máme poradu, podíváme se na video, ale stejně budeme hrát podle sebe. Stačí, když vyhrajeme o gól," tvrdí.

Mužstvo si však bude muset přivyknout na brzký začátek, v Quebeku se totiž úvodní buly vhazuje už ve 13 hodin východoamerického času. "Doufám, že nebudeme ospalí," uzavřel nový reprezentační kapitán.Najdete na iDNES.czmobilní verze