Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát vynesl přes 80 milionů korun

17 2004
Praha - Hokejový svaz uzavřel účtování a zaradoval se. Na mistrovství světa v Praze a Ostravě vydělal přes osmdesát milionů korun. Konečná suma se může vyšplhat dokonce až k 90 milionům. "Ještě zbývá vyřídit pár faktur, ale je to slušný výsledek," řekl předseda organizačního výboru Zbyněk Kusý.

Česko pořádalo turnaj letos v dubnu a květnu poprvé po rozdělení federace. Národní mužstvo překvapivě vypadlo už ve čtvrtfinále a zarmoutilo fanoušky.

Ekonomicky a společensky však byla největší domácí sportovní akce všech dob velmi úspěšná. Zápasy vidělo přímo z hledišť 552 097 lidí a celková návštěvnost jasně překonala historický rekord šampionátů.

Peníze ze vstupného představovaly drtivou většinu příjmů českého hokejového svazu a rovnají se 380 milionům korun.
Mezi minusovými položkami převažovaly výdaje vůči společnosti Sazka za pronájem pražské arény, za služby spojené s jejím provozováním a rovněž provize z distribuce vstupenek.

"K částce se nemůžu vyjádřit, podle smlouvy se Sazkou nesmím," prohlásil šéf organizátorů a manažer reprezentace Kusý.
Podle odhadů však svaz zaplatil Sazce necelých 100 milionů. Asi 70 milionů dal za ubytování, stravování a dopravu týmů.

"Bezpečnostní opatření nás stála hodně před deset milionů," říká Kusý. "Hradili jsme i vybavení kabin, tiskového střediska a komentátorských stanovišť. A ještě jsme museli vykoupit sedačky pod kamerami České televize kvůli zajištění kvality přenosů."

Výraznou část ze zisku si utrhla mezinárodní hokejová federace, IIHF. Od pořadatelské země vždy žádá automatický poplatek milion švýcarských franků, tedy téměř 21 milionů korun. Podle platných regulí jí náleží i deset procent ze vstupného.

Český hokej si za část utržených prostředků hodlá v Praze vybudovat sídlo. Vedení dosud přebývá v T-Mobile Areně. Polovinu peněz svaz zřejmě ušetří, zbytek poteče do klubů.

O MS v hokeji 2004 čtěte více ZDE

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze