Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šanci má každý hokejista s českým pasem

7 2001
Zlín - O první vítězství v této sezoně budou o víkendových zápasech Česká pojišťovna Cup ve Zlíně usilovat čeští hokejisté. Soupeři jim shodou okolností budou Švédové a Finové, přes které tým přešel v závěru letošního šampionátu v Německu až ke zlatým medailím. Pro trenéra Josefa Augustu by první výhra znamenala i uklidnění na začátku těžké sezony, jejímž vrcholem budou olympijské hry v Salt Lake City. "Všechno k nim směřuje, i tenhle turnaj je důležitou zkouškou. A také chceme konečně vyhrát celou Euro Hockey Tour," říká Augusta.

Všeobecně se pokládá za jisté, že olympijské mužstvo bude složeno drtivou většinou z hráčů zámořské NHL, které doplní největší individuality z extraligy. Augusta o podobných propočtech nechce slyšet a rezolutně říká: "Šanci má každý hokejista s českým pasem, nic jistého ještě není. Osm jmen jsme už museli nahlásit, ale dalších čtrnáct je volných. Věřím, že tito hokejisté necítí, že by neměli šanci."

Hráče může během přípravných turnajů svazovat nervozita. Nepovede se jeden turnaj a hokejista může mít po šancích. "Záleží jen na výsledcích. Když se nám bude ve Zlíně dařit, na Švédské hry zřejmě pojede podobný tým. Já jen hráčům můžu přát, aby se jim vyhýbala zranění a aby se o olympiádu prali do poslední chvíle," říká kouč.

Nepřipouští si však, že by dlouhodobý boj o nominaci mohl změnit tvář hry. Že by hráči se snažili hrát na sebe, aby se před trenéry ukázali. "To je nesmysl. Jeden hráč zápas neudělá, to možná platila před válkou za Malečka. V moderním hokeji prostě jedinec nemůže vyniknout bez pomoci ostatních."

Paradoxem olympijského turnaje je skutečnost, že všechny hráče bude mít trenér k dispozici až v Salt Lake City. Ve Zlíně může aspoň sledovat Tomáše Kaberleho, který se zatím nedohodl na smlouvě s Torontem Maple Leafs. "Každý viděl, že mu to šlo. Je to výborný hráč. Samozřejmě bych si takhle rád okouknul všechny hráče, ale prostě to nejde. Pravidla jsou jasně daná," smiřuje se Augusta.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze