Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sazka Arena: přepych a bezpečnost

27 2004
Praha - Bagry s hlukem likvidují hromady hlíny a bahna, místo nichž tu do měsíce má být uhlazený prostor. Pobíhají tu desítky lidí. A mezitím majestátně ční Sazka Arena. Přepychová hala nejen pro mistrovství světa v hokeji. Stříbrný, kruhový kolos se dnes slavnostně otevře. Pojďte do něj nahlédnout.

Nejde to tak lehce. Musíte mít speciální kartičku, projdete bezpečnostní prohlídkou podobně jako na letišti. Až teď můžete vstoupit.

Hala vypadá impozantně. Na betonové ploše, jež se v dubnu promění v hokejové kluziště, teď stojí desítky židlí. Obrovské pódium ozařují barevná světla, na kostce pod střechou běží ukázky ze stavby. V zákulisí je ruch. Skoro u každých dveří stojí ostraha. Bez průvodce neprojdete. I tak ukažte kartičku.

Ostatně, ve změti chodeb by nebylo těžké se ztratit. Pod stropem se na nosnících vinou desítky trubek a kabelů, hučí tu klimatizace.

Vcházíme do dveří, na nimiž stoupají silné, tmavé trubky. Unikátní rozvod piva. Oblíbený mok je uchováván v deseti stříbřitých nádržích. V pivním království stoupá pára od úst, jsou tu asi dva stupně.

Pivo stoupá do všech restaurací v hale. Třeba i Lokomotivky, jedné z největších, jež je pojmenována podle továrny, na jejímž místě hala stojí. Červenou barvu stěn doplňují zvláštní lampičky i starý lis.

Co se bude dít do šampionátu

27. března: slavnostní otevření

Začátek dubna: zhodnocení zátěžových testů a úpravy, začátek výroby ledu, vybavení kabin, úpravy okolí

Polovina dubna: halu převezme organizační výbor mistrovství světa

22. dubna: první zápas reprezentace, příprava s Kanadou

24. dubna: začátek světového šampionátu v ledním hokeji
zápasy:  12.15 Francie - Rakousko
             16.15 Česko - Lotyšsko

"Bude tu industriální výzdoba. Obrázky lokomotiv nebo staré výplatní pásky," říká Jan Vala, mluvčí Bestsportu. To všechno se ještě musí dodělat. Občas někde zazní vrtačka, po chodbách jezdí uklízecí vozíky. Na schodech leží gumové rukavice a kbelík.

Ze strohého betonového prostoru vstoupíte do luxusu klubového patra. Uchvátí vás osvětlené bary, mozaika z dlaždic. V hale, z níž sem stoupá eskalátor, visí cedule s odjezdy vlaků. Sedačky v hledišti začínají na úrovni podlahy. Modrá křesílka jsou pohodlná, ale nikterak široká.

O patro výš, kde jsou luxusní skyboxy, se pracuje. Dodělávají se toalety, na podlaze leží desítky krabic, koberec je zaprášený. Běžně se sem nedostanete. Majitele lóží bude vozit speciální výtah, uvítá je recepční, jíž se budou muset prokázat.

Tady je pětihvězdičková francouzská restaurace. Povečeříte tu na balkóně, v kožených a čalouněných hnědých křeslech. Máte rozhled. Zatímco tady už práce finišují, kabina hokejistů nyní slouží jako šatna pro tanečníky. Uprostřed rozhlehlé místnosti je jen několik židlí.

Za necelý měsíc už tu má být všechno jinak.

Stavba: trvala jen 16 měsíců, použito při ní bylo 18000 tun oceli, 102 000 kubíků betonu, 32 km vodovodního potrubí

Cena: 6 miliard korun

Kapacita: 17 900 diváků, z toho 15800 na tribunách

Pivovod: 3200 metrů speciálně upravených trubek rozvádí pivo z deseti zásobníků do 70 výčepů, jedno pivo lze natočit za 6 vteřin

Střecha: ocelová konstrukce váží 2000 tun, ale nepodpírá ji žádný sloup. Je českým výrobkem, jen speciální táhla jsou z Anglie, v každém bodě snese velkou zátěž - obrovskou kostku s obrazovkou nad ledem i koncertní aparatury

Luxusní patra: klubové poschodí a patro se skyboxy představují pohodlí, komfort, soukromí, klubové sedadlo stojí 45 tisíc korun na rok, skybox asi 3 milionu korun

Variabilita: místo pro sportovní, kulturní i podnikatelské akce, nezle tu postavit cyklistický velodrom, naopak se dá do haly umístit bazén, klidně by tam mohly padat i plavecké rekordy.

Pivní tanky.

Skybox.

Sazka Arena.

Restaurace Lokomotivka.

Restaurace Lokomotivka.

Restaurace Lokomotivka.

Klubové patro.

Klubové patro.

Klubové patro.

Klubové patro.

Rolba.Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze