Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sazka nyní čeká na pozemky a licenci

7 2001
Praha - Akcionáři společnosti Sazka rozhodli, že se budou angažovat ve výstavbě hokejové haly pro mistrovství světa v roce 2004. Do října, kdy má předseda hokejového svazu Karel Gut předložit garance IIHF, musí ovšem získat jistotu v otázce pozemků na Praze 9 a rovněž jí musí ministerstvo financí udělit licenci na novou sázkovou hru, z jejíhož výtěžku bude financován minimálně počátek výstavby. "Myslím, že projekt Sazky je nejnadějnější," říká Ladislav Malý, vládní zmocněnec pro výstavbu haly.

Existuje ústní dohoda
Představitelé Sazky zdůrazňují, že nejdou do projektu s úmyslem konkurovat firmám, které chtějí rovněž stavět. "Chceme pomoci sportu a jednáme na jakousi celospolečenskou zakázku. Na rozdíl od ostatních subjektů jsme organizace výdělečná, která má dostatek finančních zdrojů," uvedl místopředseda představenstva Roman Ječmínek.

Pokud by se však nepodařilo splnit uvedené dvě podmínky (pozemky + licence), Sazka z projektu odstoupí. "Po zkušenostech s jinými investory chceme získat pouze pozemek, který nebude žádným způsobem zatížen," tvrdí Ječmínek.

Sazka již má ústní dohodu s firmou, která vlastní vyhlédnutá místa na Praze 9 u tras metra Kolbenova i Českomoravská. "Do října chcem být vlastníky pozemky nebo mít záruku, že nám budou třeba na nějaké etapy patřit. Pro zahájení výstavby potřebujeme aspoň čtyři až pět hektarů," říká Ječmínek.

Dále předpokládá, že angažování ve výstavbě haly nijak nepoškodí akcionáře společnosti, kteří si rozdělují její výtěžek. Těmi jsou Český svaz tělesné výchovy (67,983 %), Česká obec sokolská (13,542 %), Česká asociace Sport pro všechny (5,563 %), Autoklub ČR (4 %), Sdružení technických sportů a činností ČR (3,563 %), Český olympijský výbor (2 %), Český střelecký svaz (1,445 %), Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR (1,002 %) a Orel (0,882 %).

Lepší dvě haly než žádná
Praha 9 nemusí být jedinou lokalitou, kde by hala pro světový šampionát 2004 mohla stát. Hala se dá údajně vybudovat na čtyřech místech. "Je to lepší než před rokem, kdy jsme měli k dispozici jen Hagibor," podotýká Malý.

Teoreticky je tedy možné, že hal může být postaveno i několik, pokud se i další firmy budou chtít angažovat. "Je pořád lepší mít dvě haly než žádnou. Z mého pohledu je ovšem projekt Sazky nejreálnější. Vzbuzuje nejméně otazníků, ostatní investoři hovoří jen o plánech," dodává vládní zmocněnec.

Sazka chce iniciovat výstavbu víceúčelové haly, nechce být ovšem jejím provozovatelem. Ječmínek nevylučuje, že by společnost spolupracovala s jinými firmami, které mají o výstavbu zájem. "U velkých projektů ve světě to tak bývá," říká.

Gut má čas do října
Předseda hokejového svazu Karel Gut během posledních osmnácti měsíců směřuje své naděje již ke třetí firmě, která chce vybudovat halu nutnou pro uspořádání MS. Prvním zájemcem byla americká spoelčnost StadiVarios, dlouho měla karty v ruce finská Multiarena. Ani jedna však nedotáhla své úsilí do konce. "Během té doby mi několikrát spadl kámen ze srdce a několikrát mi ho tam zase někdo zpátky zasadil," glosoval Gut spletitý vývoj kolem výstavby stadionu.

Nyní věří, že Sazka už bude úspěšná. "Potřebuje dodat garance Mezinárodní hokejové federaci. Zájmeců je sice více, ale žádný ještě nemá vyřešenu důležitou otázku pozemků," tvrdí předseda.

Takto si finské konsorcium Multiarena představuje víceúčelovou halu. Zatím však stále není jasné, jestli by stavbu stihla dokončit před zahájením mistrovství světa v hokeji v roce 2004, jehož je ČR pořadatelem.

Takovýto pohled se naskytne návštěvníkům mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004. Tedy pokud halu postaví Finové.

Průřez budoucí halou, kterou hodlají postavit Finové na Hagiboru. Komplex bude mít k dispozici i tréningové kluziště.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze