Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sazka požaduje po televizi další peníze

9 2003
Praha - Budou utkání hokejového mistrovství světa v televizi? Zdánlivě by mělo jít o samozřejmost, ale realita může být jiná. Spor mezi Sazkou, která staví hokejovou halu, a Českou televizí, jež vlastní vysílací práva, se prohlubuje. Loterijní společnost požaduje po ČT další peníze za předávku televizního signálu.

Už minulý týden vyšlo najevo, že Sazka hodlá žádat po České televizi až sto milionů za pronájem míst pro přenosovou techniku, nyní si řekla o další peníze.

Podle úterního vydání Hospodářských novin zablokovala Sazka z pozice vlastníka budované haly cestu televizního signálu ven do další distribuční sítě.

Volnou ponechala jen trasu vedoucí přes své vlastní studio a soukromé přenosové kabely. Za tuto předávku signálu pak údajně požaduje další peníze.

"Původně jsme byli domluveni, že Česká televize bude mít zaparkované přenosové vozy na venkovním parkovišti, odkud bude signál předávat dál na satelit. Sazka však nyní přišla se změnou stanoviště a přesunula vozy do podzemních garáží pod tréninkovou halou, odkud se na satelit vysílat nedá," citují Hospodářské noviny Michaelu Drobnou z organizačního výboru šampionátu.

Sazka navíc ČT oznámila, že nemůže kamery, studio a přenosové vozy propojit vlastními kabely, ale musí využít pevnou kabeláž zabudovanou do konstrukce haly.

"Signál pořízený uvnitř se nejprve přenese do sídla Sazky, odtud poputuje k vysílačům na Strahov a teprve tam si ho bude moci odebírat ten, kdo ho potřebuje," tlumočila Drobná představy Sazky.

Pracovníci veřejnoprávní televize jsou podle Hospodářských novin požadavkem na povinnou trasu signálu přes soukromé linky Sazky zaskočeni.

"Když pominu cenu, tak se dostáváme do nebezpečné situace i tím, že signál, za jehož výrobu odpovídáme, předáváme dál kanálem, nad kterým nemáme žádnou kontrolu," upozorňuje pracovník seznámený s přípravou vysílání.

Podle mluvčího Martina Švehly Česká televize omezující požadavky odmítá.

Již minulý týden Sazka předložila ČT požadavky za pronájem míst pro přenosovou techniku v hale v Libni při hokejovém mistrovství světa, které se v Praze a v Ostravě uskuteční od 24. dubna do 9. května příštího roku. Hovořilo se až o stamilionech
korun, což Česká televize, která vlastní vysílací práva z MS, odmítla.

Šéf sportovního zpravodajství České televize Otakar Černý vzápětí pohrozil, že přenosy z mistrovství světa nebudou.

Diskuzí kolem hokejového mistrovství, která se rozpoutala v posledních dnech, opět vyplynuly na povrch dlouhodobé neshody mezi ČT a Sazkou.

S ČT nyní Sazka jedná o smlouvě na vysílání loterijních pořadů. Tu chtěla loterijní firma nedávno předčasně ukončit, a pokud by tak učinila, přišla by ČT ročně asi o sto milionů korun příjmů.

Podle předsedy představenstva Sazky Aleše Hušáka je ve světě běžné, že televize za vysílání loterijních her platí. ČT od největší tuzemské loterijní firmy naopak peníze inkasuje. Některé nové hry již Sazka vysílá na stanicích Prima a Nova. Z podobně komerčního hlediska se Hušák dívá i na pronájem prostor v hale. "Socialismus skončil už před čtrnácti lety," vzkázal nedávno ČT.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze