Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sběratel vín a mistrovských titulů

28 2004
Praha - Specialista na mistrovství světa. Tak by se dal charakterizovat David Výborný, devětadvacetiletý hokejista, bývalý sparťan, který se letos účastní už devátého světového šampionátu v řadě. Na předchozích osmi získal čtyři zlaté a dvě bronzové medaile. Nikdo z Čechů jich nemá víc.

Kariéru svého syna hodně prožívá a je za něj nervózní, když ho vidí na ledě. "Teď už míň, ale dřív to bylo horší," směje se Výborný senior, který hrál za Duklu Jihlava a vodil malého Davida s sebou. "Bylo to nenásilné. Odmalička chodil do kabiny mezi největší hvězdy tehdejšího hokeje.

Byl tam radši než ve školce. Doma lítal s hokejkou nebo vařečkou v kuchyni a hrál si s kuličkami," vzpomíná Výborný, podle nějž už tehdy malý David cvičil techniku a zápěstí.

Výborný junior totiž není žádný bijec. Nemá na to postavu, měří na hokejistu pouhých 179 centimetrů. "Ale žádný otloukánek to nebyl," ujišťuje otec.

"Dokázal se prosadit technikou a obratností. Vždycky hrál se staršími. Radši nastupoval proti zámořským týmům, kde nejsou hráči tak obratní. To, že došel až do NHL, o něčem svědčí."

Data hokejisty
Davida Výborného

David VýbornýNarodil se 22. 1. 1975 v Jihlavě

Míry 179 centimetrů, 85 kilogramů

Dosavadní kariéra: 1990-1994 Sparta, 1994-1995 Cape Breton (AHL, nižší zámořská soutěž), 1995-1997 Sparta, 1997-1998 Modo (Švédsko), 1998-2000 Sparta, 2000-? Columbus (NHL)

V reprezentaci odehráno celkem 155 zápasů, 34 gólů

Na mistrovství světa podeváté v řadě, odehrál 72 zápasů a dal 22 gólů. Čtyřnásobný mistr světa, dvakrát bronzový

Vítěz české extraligy, celkem odehráno 366 zápasů, 144 gólů

V NHL odehráno 312 zápasů, 67 gólů

Sbírá vína

Už v šestnácti dostal David šanci v A-týmu Sparty a chytil se. Ale chybělo málo a mohl s hokejem skončit. "Přechod do Prahy byl pro něj těžký. To nebyla Jihlava nebo Mladá Boleslav, kde měl svoje kamarády a brali ho tam," říká otec. "Po dvou trénincích chtěl skončit. Byl v pubertě, ale za chvíli se to urovnalo."

Právě tehdy se naplno rozjela Výborného kariéra, které obětoval hodně času a dřiny. "Byl do hokeje strašně zažraný. Myslím, že si první pivo dal až hodně pozdě. Viděl jen hokej," říká Výborný senior.

Dnes už nemá jen sport. Je ženatý a má čtyřletého syna Michala. "Samozřejmě bych byl rád, kdyby se dal taky na hokej. Něco zdědil, ale ani nevím, jestli to David cítí podobně," říká Výborný, který se smíchem vzpomíná, jak se syn bál chodit v noci sám na záchod a musela ho doprovázet mladší sestra.

"To byla vždycky velká ranařka (vzal si ji spoluhráč z reprezentace Jaroslav Hlinka - poz. aut.). Dnes už snad na záchod nechodí s manželkou," vtipkuje.

V Americe má Výborný základní plat 30 milionů korun. Jako malý chlapec měl kapesné pět korun na měsíc. "To je směšné, co?" ptá se otec. "Nikdy si ale nestěžoval. Koupil si žvýkačku nebo bonbony a byl spokojený."

Dnes si místo žvýkaček pochutnává na vínech. "U domu má sklípek. Nejstarší lahev má asi dvacet let starou. Objevuje argentinská, australská a čínská vína. Ale nedávno mi povídal, jak si v letadle vychutnal moravskou frankovku," prozrazuje otec, který by ještě někdy rád trénoval svého syna. "Zakončit společně kariéru ve Spartě? To by byla krása," zasní se.

Náš kluk byl hrozný poseroutka, říká o hokejistovi otec

Rodina

Má velkou zásluhu na úspěšné kariéře hokejisty Davida Výborného. Sám dříve hokej hrával, dnes trénuje extraligové Pardubice.

František Výborný přivedl syna Davida poprvé na zimní stadion, když mu byly tři roky. Od té doby uplynulo už šestadvacet let a Výborný senior pyšně sleduje jeho úspěchy v zámořské NHL.

MF DNES pro otce čtyřnásobného mistra světa připravila dotazník, který je zaměřený na synovo dětství a jeho hokejové začátky.

Jaké nosil David ze školy poznámky?
David byl hodné dítě, nepamatuji, že by s ním byl nějaký problém, jen občas něco zapomněl do školy.

Co dělal vždycky nerad?
Nechtěl se moc učit, ale známky měl dobré, manželka na to hodně dbala. A vždycky trpěl, když měl špinavá kolena, pořád si je čistil, nemá rád fleky.

Za co nejvíc utrácel kapesné?
Za žvýkačky a bonbony.

Na kterého hokejistu si hrál?
Nikdy neměl jako favorita Gretzkého, ale zamiloval si dvě jména: Makarov a Krutov. Líbilo se mu, jak bruslí. Chtěl hrát za ruský klub CSKA Moskva. O NHL jako malý nikdy nesnil.

Jaké měl rád jídlo?
Králíka, špenát a houskový knedlík. Dřív jsme chodívali na svíčkovou.

Kdy se vrátil nejvíc potlučený?
To bylo až v NHL. Vrazili mu nos do obličeje, vypadal hrozně, měl úplně modrou hlavu.

Jaký dárek mu udělal největší radost?
Vždycky to bylo ve spojení s hokejem. Nové brusle ze zahraničí. Byl nadšený, když dostal z Ameriky bauerky. Dneska to je láhev dobrého vína, sbírá je.

Chtěl jste mu hokej někdy zakázat?
Spíš to bylo naopak. Když přecházel ve věkových kategoriích nebo jsme se někam přestěhovali, pokaždé mi vyhrožoval, že skončí.

Museli jste s manželkou v jeho pokoji hodně uklízet?
Uklízel nerad, stejně na tom byla jeho sestra. Po večerech jsme po nich skládali hračky. Všude se válely hračky, hokejka a míče.

Čeho se bál?
Náš kluk byl jako malý hrozný poseroutka. Bál se tmy, takže ho na záchod v noci vodila jeho sestra, která je o čtyři roky mladší.

Čím jste si přáli, aby byl?
Lhal bych, kdybych nepřiznal, že jsem z něho chtěl mít hokejistu.

Za co jste mu nejvíc vynadal?
My jsme děti neterorizovali.

David Výborný ve dveřích domu v Jirnech se synkem Míšou v náručí.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze