Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbohem, zlatí hoši. Je tu výměna generací

13 2004
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čas zlaté hokejové generace se nachýlil ke konci. Po prohře s Kanadou v semifinále Světového poháru se s reprezentační kariérou chtějí rozloučit útočníci Ručinský a pravděpodobně i dlouholetý tahoun národního týmu Reichel. A v podobném rozpoložení jsou i další: Dopita, Straka, Šlégr a Jágr. "Je čas odejít," prohlásil Martin Ručinský.
Světový pohár byl s velkou pravděpodobností derniérou velkých hrdinů českého hokeje. Generace olympijských vítězů předává symbolickou pochodeň mladším, národní mužstvo hledá nové tahouny.
 
"Asi to byl můj poslední zápas v nároďáku," prohlásil dlouholetý český kapitán Robert Reichel. "Nechci dělat ukvapená rozhodnutí, ale mladí kluci jsou vynikající," řekl útočník Martin Straka.
 
"Stát se může cokoliv, ale zřejmě to byl opravdu můj poslední turnaj," přemítá Jaromír Jágr. "Bůh ví, co bude dál. Třeba už mi trenér ani nezavolá," usmál se.
 
Výkony hokejistů během Světového poháru jako by tohle střídání generací symbolizovaly. Zatímco třicátníci Ručinský, Reichel nebo Šlégr nepodávali výrazné výkony, mladší hráči zářili. Na ledě tak už vlastně tým nové vůdce našel: Eliáše, Havláta, Židlického nebo Čajánka. "Jsou tu mladí hráči, kteří potřebují mužstvo táhnout a dokáží to," ujišťuje Reichel.
 
"Už se na nás nekouká jeko na nějaké mladíky. Podívejte se, jakou roli hraje naše generace ve svých mančaftech v NHL. Mám rád vůdčí roli, snažím se působit na ledě i v kabině, abych ostatní strhnul," přiznal Patrik Eliáš.
 
U generačního přerodu reprezentace stál Vladimír Růžička, poprvé jako hlavní kouč. A nelehký úkol zvládl mistrně. Nebál se odsunout nevýrazného Reichla na křídlo čtvrté řady ani vyřadit ze sestavy nejistého Šlégra, namíchal dva útoky postavené na nových mladších dvojicích: Eliáš, Havlát a Čajánek, Hejduk.
 
"Generační výměna se jednou konat musí," řekl Růžička. Sám už ale ve zmiňované práci pokračovat nebude, kvůli funkci kouče a manažera Slavie se dalšího vedení národního mužstva prozatím vzdal. Světový pohár byl poslední šancí, vidět tuhle "Naganskou" partu pohromadě: Jágra se Strakou, Reichla s Ručinským a Dopitu v útoku, Šlégra v obraně a Růžičku, který byl na olympiádě 1998 kapitánem, tentokrát jako trenéra.
 
"Myslím, že pro český hokej jsme už udělali hodně. Vždycky jsem si cenil toho, že jsem tu mohl být, tohle mužstvo vést. Bylo to něco takového... Od srdce," hledal po vyřazení z turnaje slova kapitán Reichel.
 
Generaci dnešních třicátníků vděčíme za nejkrásnější období českého hokeje. Čtyři tituly mistrů světa, olympijské zlato a v posledních letech sice žádné medaile, zato ale produkce hokeje, za který se nemusí stydět. "Tihle hráči zaslouží absolutorium. Za to, co dokázali pro český hokej, klobouk dolů," uznale prohlásil Růžička.
 
"Ten krásný hokejový svět uteče tak rychle. V nároďáku jsem prožil krásné momenty," vzpomínal Reichel posemifinálové bitvě s Kanadou. "I tohle je vlastně krásná chvíle. I když trochu hořká."
 
Na odchodu - tahouni zlaté generace: Dopita (35 let), Reichel (33), Ručinský (33), Šlégr (33), Jágr (32), Straka (32).
Noví vůdci - tahouni střední generace: Čajánek (29), Výborný (29), Eliáš (28), Hejduk (28), Židlický (27), T. Kaberle (26), Havlát (23). 
Budoucí hvězdy: Hudler, Průcha, Šindel, Klepiš, Olesz...
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze