Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ščerban skončil. A přišel o titul

Bedřich Ščerban | foto: Anna VavríkováMF DNES

9 2008
Stačilo jen o pár týdnů pozdržet rozhodnutí a do sbírky úspěchů si mohl zařadit i tolik vytoužený titul mistra světa. Jenže hokejový obránce Bedřich Ščerban už měl dost neustálého objíždění turnajů. Proto se před šampionátem v roce 1996 dohodl s trenéry národního mužstva, že sice absolvuje soustředění, ale do Vídně pojede pouze v případě nejvyšší nouze.

"Skoro deset let jsem měl po sezoně jen týden volna. Mistrovství končilo začátkem května a já se už o pár dnů později pustil do přípravy na další sezonu," zavzpomínal na dobu před 12 lety Ščerban. "Tak jsem si řekl dost. Pojedu jenom tehdy, pokud se někdo nečekaně zraní."

. Hvězdy bez zlata

Bedřich Ščerban

Což se však, bohužel pro Ščerbana, nestalo. Reprezentace odjela do Rakouska bez něj a získala tam po 11 letech světový titul. Ščerban před turnajem absolvoval i focení týmu, takže jej můžete vidět na některých plakátech mistrů světa, zlatou medaili však doma nemá.

"Hrozně mě to tehdy mrzelo. I když bych raději použil úplně jiné slovo," přiznal současný jednatel Dukly Jihlava.

Hráčskou kariéru ukončil bývalý úspěšný reprezentant teprve letos – ve 43 letech. Ještě loni se v Jihlavě připravoval na prvoligovou sezonu. V prosinci však onemocněl mononukleózou a na led už se nevrátil. V březnu pak vyhrál výběrové řízení na šéfa jihlavského klubu.

"Ještě jsem definitivně neřekl, že končím. Pořád mě tady straší, že možná bude potřeba, abych Dukle v nějakém zápase pomohl," usmíval se šestinásobný bronzový medailista ze světových turnajů. Moc reálné už to však není, řízení klubu mu totiž zabere spoustu času.

Jedním z těch, kteří nyní Ščerbanovi v Dukle Jihlava pomáhají, je také asistent hlavního kouče národního týmu František Musil.

"Než odjel do Kanady, tak jsem mu všechno sepsal, vybavil jsem ho manuálem, takže to musí dopadnout dobře," vtipkoval Ščerban.

Na případném zlatém úspěchu českých hokejistů by se tak vlastně částečně podílel i on. "Jasně, vždycky je přece nejdůležitější prvotní rada a myšlenka. A konečně bych měl aspoň kousek zlata z mistrovství světa," směje se Ščerban.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze