Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sebevražda? Nesmysl! říká Jelínek

25 2003
Praha - Citová krize vězní hokejistu Jaromíra Jágra. Ztrpčuje mu život, škodí mu v kariéře. Jeho trenér a důvěrník Marian Jelínek už s ním obdobnou situaci jednou řešil. „Před lety se rozcházel s tehdejší přítelkyní Ivou Kubelkovou a taky se s tím vyrovnával těžce,“ vybavil si Jelínek.

„Jarda je velmi senzitivní člověk, ale čas to zahojil..,“ vzpomíná Jelínek.

Stačila jenom léčba časem?
Tehdy pomohlo, že jsme před koncem NHL naháněli v bodování Bureho. Mozek jsme zatížili touhou po trofeji. Pak se ji povedlo vyhrát a úspěch pomáhá překonat strasti.

Co pomůže teď?
Potřebuje rozptýlení, pozitivní atmosféru, lidi, kterým věří. Letěl za ním kamarád Luba Rys. Proberou kladenský hokej, sednou si ke hrám na Playstation...

Proč s ním vlastně nejste vy?
Coby asistent mám povinnosti u reprezentační dvacítky. Za Jardou poletím začátkem listopadu, jakmile se vrátím z turnaje ve Finsku.

Má Jaromír deprese?
To je silné slovo. Spíš splín, špatnou náladu. Má na duši jizvu, která není zacelená. Ale musí si uvědomit, že láska nesmí přerůst v závislost. Že může být sám. Že dokonce ani smrtí někoho blízkého jeho život neskončí. A myslím, že se už odrazil ode dna.

Co vás k té víře vede?
Pochopil, že Andrea je nenávratně pryč. Že je i jiné kvítí na světě.

Povídá se, že se o něj pokoušely dokonce myšlenky na sebevraždu...
Nesmysl. Když o tom čtu, běhá mi mráz po zádech a zároveň se trochu směju. To Jarda nikdy ani nenaznačil. Ale když si to o sobě přečte v novinách, určitě mu to neprospěje.

Jaromír Jágr zhubl o dvanáct kilo. Může za to nešťastná láska?
Kdeže! Už v srpnu přišel e-mail z washingtonského klubu. Chtěli, aby Jarda shodil devět kilo. Pár týdnů jsme na tom pracovali. Něco mu pak možná ubralo stravování po restauracích, když v září ještě byl v Americe sám.

Jak je na tom s kondicí?
Rozhodně o dost líp než loni. Je lehčí, svižně bruslí. O to víc mě mrzí, že není v psychické pohodě! Nemůžete ho soudit jenom podle bodů. Není kost a kůže. A není pravda, že zapomněl hrát hokej.

Co potíže s daněmi? Tíží ho stomilionový dluh americkým úřadům?
To je stará záležitost. Svou lehkovážností se dostal do potíží. Teď tu částku splácí. Okolo Vánoc by vše mělo být vyrovnané. Ale taky se to může maličko přidat k negativním vlivům. Stejně jako nedávná rozmíška s trenérem, když při zápase Jarda pomaleji střídal.

Takže na tom není finančně zle?
Jak by mohl! Člověk, který vydělává 320 milionů korun ročně? I kdyby právě teď byl na dně, za měsíc dostane plat přes 30 milionů.

Jak reaguje na to, že se jeho soukromí probírá veřejně?
Je na leccos zvyklý, ale tohle nezažil ani on. Musí se s tím vyrovnat.

Neholí se. Je to výraz rezignace?
Myslíte, že chce vypadat jako bezdomovec? Jsou už dlouho na turné. Asi deset dnů. A Jarda se občas nechá takhle trochu zarůst.

Zranil se mu dvorní centr Nylander. Krajana Langa k němu kouč nestaví. Jágr má teď asi daleko do pohody z Pittsburghu, že?
Pittsburgh je jedinečný. Jardovi určitě chybí volnost, evropští spoluhráči. Ale na to se nesmí vymlouvat.

Chtěl by z Washingtonu odejít?
Asi jo. Oni v létě dali jasně najevo, že ho chtějí dát pryč. Záleží na tom, kam by ho poslali. Jenže je to ve hvězdách. Nemá cenu se tím zabývat.

Obránce Jiří Šlégr pečlivě sleduje pokyny trenéra Jágr Teamu Mariana Jelínka.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze