Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrdinové, nebo blázni? Na padrť rozbití nechtějí vzdát boj o Stanley Cup

Joe Thornton ze San Jose je jedním z hráčů, kteří v play-off riskovali své zdraví. | foto: Reuters

26 2017
Často jdou přes bolest, někdy až za hranicí zdravého rozumu. V play-off hokejové NHL někteří hráči podstoupí opravdu hodně. Jizvy v obličeji, vyražené zuby a zlomené prsty na rukou i nohou nejsou překážkou. Řídí se jen jedním: za žádnou cenu nechtějí vynechat zápasy, kde se rozhoduje o úspěchu v sezoně.

Když po prohraném finále Stanley Cupu 2013 předstoupil útočník Bostonu Patrice Bergeron před novináře, jejich první otázka mířila na jeho podlomené zdraví, s kterým odehrál většinu závěrečné série. Z odpovědi hvězdného útočníka se všem podlomila kolena a následovalo pár vteřin ticha: vyhozené rameno, roztržená chrupavka, zlomené žebro a řada dalších jizev a modřin po celém těle.

Chorobopis jak po vážné havárii, ne od hráče, který takřka dva měsíce zápolil na ledě o stříbrný pohár.

Zlomené žebro mu zhoršovalo dýchání a ohrožovalo slezinu, téměř nemohl vystřelit, volné dny trávil v nemocnici, přesto i za cenu velké bolesti bojoval až do posledního duelu. „Finále Stanley Cupu nehrajete každý den. Všichni jsou pomlácení. Chtěl jsem pomoci,“ říkal Bergeron po prohraném finále.

Takto obětavých borců najdete v nejlepší hokejové soutěži světa desítky.

Podobně extrémní případ, který nechal vzpomenout na před lety pobitého Bergerona, se objevil i v úvodním kole letošního play-off.

S velmi vážným zraněním se potýkal v závěru sezony hvězdný útočník San Jose Joe Thornton. Lídr Sharks a jeden z nejlepších útočníků posledních dvou dekád dohrál sezonu s prasklým předním křížovým a vnějším postranním vazem v levém koleni.

Blázen?

Bezesporu.

Ale říkejte to hráčům, kteří mohou dosáhnout na nejslavnější hokejovou trofej světa, za níž se tak lopotí.

„Je to věc, se kterou se hokejista musí v tomto období vypořádat,“ zhodnotil s úsměvem na tváři fousatý obr.

„Ještě nikdy jsem neviděl hrát chlapa s kompletně přetrhanými vazy v koleni. Opravdu odvážné úsilí. To koleno doslova plavalo ve vzduchu,“ popisoval trenér San Jose Peter DeBoer.

Zkušený útočník vynechal první dvě utkání série. V dalších čtyřech však nechyběl. Připsal si dvě asistence a na ledě trávil téměř devatenáct minut.

Vyřazení Sharks v sérii s Edmontonem ale přes velkou obětavost zabránit nedokázal.

Zdravotní trable trápily i řadu dalších hráčů Sharks. Legendární Patrick Marleau hrál se zlomeným palcem. Střelec Logan Couture si vážně poranil obličej, ale nastoupil i přes zákaz lékařů. Českého útočníka Tomáše Hertla zase soužila zlomenina v chodidle a dohrával pod injekcemi.

„Obdivuji, jaké srdce a odvahu ukázali naši hráči. Stále mě udivují,“ smekl před svým týmem i přes vypadnutí generální manažer Doug Wilson.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze