Sedmé zápasy: kdo bude mít víc sil?

22 2003
Praha, Philadelphia - První opravdový test odolnosti je tady. Tři série osmifinálových bojů v play-off zámořské NHL se budou rozhodovat dnes v noci v sedmém zápase. Hráči v sériích Philadelphia-Toronto a Colorado-Minnesota mají jen necelý den na odpočinek po těžkém zápase číslo 6. Hráči se diví. "Kdo připravil takový rozpis?" ptal se obránce Flyers Dmitrij Juškevič novinářů. Týmy však nemají na vybranou. Jen pár hodin spánku, lehká rozcvička. Právě v sedmém zápase bude potřeba vynaložit největší úsilí. Toronto a Minnesota si vynutily sedmé zápasy x Anketa: který hráč nastupující v 7. zápase by byl největší posilou pro národní tým na MS?

Hráči Philadelphie a Toronta mají za sebou další porci minut.

V šestém zápase série rozhodl Travis Green o výhře domácího Toronta 2:1 až v 91. minutě. Maple Leafs srovnali sérii na 3:3 a vehnali oba týmy před zatím nejtěžší úkol sezony.

Jen zhruba 20 hodin po skončení zápasu se hraje znovu. Ve Philadelphii, 550 kilometrů směrem na jihovýchod.

Vítěz této série narazí v dalším kole na odpočatou Ottawu, která hladce vyřadila New York Islanders v pěti zápasech.

„Jediný, kdo si tuhle sérii opravdu užívá, je Ottawa,“ komentoval uštěpačně situace trenér Flyers Ken Hitchcock.

Po otázce, co může dnes v noci rozhodnout, krčí rameny : „V základní části jsme bojovali o výhodu domácího ledu, tak se jí pokusíme využít.“

Jeho protějšek, trenér a generální manažer Toronta Pat Quinn, však říká: „Větší tlak bude na domácím týmu. Samozřejmě bychom ale radši byli v jejich pozici. My jsme v posledních dvou letech doma dva sedmé zápasy vyhráli.“

Už šesté utkání série přineslo obrovské vypjetí sil. Čím déle se zápas protahoval, tím víc stoupala naléhavost ho ukončit. Musíme se připravit na zítřejší zápas !

Střetnutí mezi Flyers a Maple Leafs se už třikrát rozhodovaly až v prodloužení. Celkem se odehrálo 114 minut navíc, tedy téměř dva nové zápasy.

„Oni mají v nohách stejně minut jako my, bude to stejná výzva pro oba týmy,“ upozorňuje kapitán Flyers Keith Primeau. „S motivací nebude mít nikdo problém, všichni víme, co je v sázce.“

Colorado, které v noci na dnešek podlehlo Minnesotě 2:3 také v prodloužení, bude hrát sedmý rozhodující zápas v páté sérii za sebou. Hráči Avalanche minulý rok zvládli souboj s Los Angeles i San Jose, ale podlehli ve finále Západní konference pozdějšímu vítězi Stanley Cupu Detroitu. O další rok dříve se ale ze Stanleyova poháru radovali poté, co ve strhující sérii porazili New Jersey také až v sedmém klání.

„Bude to buď anebo,“ říká brankář Patrick Roy, který v šestém zápase pustil velmi laciný gól, který rozhodl o výhře Minnesoty.

Necelé dva dny na odpočinek měli hráči v sérii Vancouver-St.Louis. Den navíc přivítali především hráči Blues. Útočník Scott Mellanby minulý týden rozšířil v kabině chřipku, která napadla i klíčové hráče jako Demitra, Pronger nebo Ručinský. Obránce Alexandr Chavanov absolvoval v pátém utkání jedno střídání, ale musel odejít do kabiny zvracet.

Vancouver, který prohrával na zápasy už 1:3, vyhrál dvakrát po sobě a získal v sérii psychickou převahu. Jeho velké zbraně Markus Näslund nebo Todd Bertuzzi se konečně začaly prosazovat, sedmý zápas se hraje navíc dnes v noci na jejich ledě. Nic však není předem rozhodnuto.

„Nerad přemýšlím o věcech, které zatím nemůžu ovlivnit,“ řekl včera brankář St.Louis Chris Osgood. „Jestli budu nervózní ? Ano, ale bude to pocit, který mi pomůže. Nám všem snad pomůže.“

Slavné sedmé zápasy posledních let

*30.5.2002 - finále Západní konference Detroit - Colorado 7:0
(Patrick Roy pouští šest branek z 16 střel a musí střídat)

*10.6.2001 - finále Stanley Cupu Colorado - New Jersey 3:1
(Ray Bourque vyhrál Pohár, po 22 letech končí s hokejem)

*11.5.2001 - semifinále Východní konference Buffalo - Pittsburgh 2:3pp
(Darius Kasparaitis rozhoduje v prodloužení, Haškovo Buffalo končí)

*4.5.1999- čtvrtfinále Východní konference New Jersey - Pittsburgh 2:4
(Martin Straka pět minut před koncem pojistil výhru, Penguins otočili z 1:3 na 4:3)

*4.5.1999- čtvrtfinále Západní konference St.Louis - Edmonton 1:0pp
(Pierre Turgeon rozhoduje v 88. minutě, Blues otáčí z 1:3 na 4:3)

*4.5.1998 - čtvrtfinále Západní konference Colorado-Edmonton 0:4
(Curtis Joseph nepustil branku 163 minut v řadě, Oilers otočili sérii taktéž z 1:3 na 4:3)

SOUBOJ. Nejnáročnější zápas čeká hráče Philadelphie a Toronta dnes v noci.