Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedmnáctka uspěla v Kanadě proti starším

12 2004
Camrose - (Od naší spolupracovnice) - Nečekaným úspěchem skončil pro českou reprezentaci do sedmnácti let turnaj v kanadském Camrose, kde přehráli několik starších výběrů a postoupili až do semifinále. "Byl to velký zážitek," říká Tomáš Kudělka za všechny hráče, kteří strávili Vánoce v "náhradních" kanadských rodinách.

Nejen česká reprezentace do dvaceti let strávila přelom roku mimo domov, také mladíci z reprezentace do sedmnácti let zavítali v rámci svého programu do kanadského Camrose v provincii Alberta, poblíž Edmontonu. Cílem byl turnaj Viking Cup pro reprezentace do osmnácti let a kanadské univerzitní výběry.

Česká „osmnáctka“ ovšem raději zvolila přípravu v domácím prostředí a na Viking Cupu tak reprezentovali jen hráči týmu do sedmnácti let. Ti původně měli změřit síly se stejně starými výběry z Evropy a z kanadských provincii v kanadském Newfoundlandu na World Hockey Challenge.

Trenérem této české reprezentace do osmnácti let byl Pavel Marek s Břetislavem Kopřivou, druhý jmenovaný je také trenérem současné „sedmnáctky“ a věděl tedy dopředu co výpravu v Kanadě čeká. Hráči byli ubytovaní po dvou v rodinách.

Některé z nich už po několik let ubytovávají mladíky z jedné a té stejné země a i po jejich odjezdu jsou s nimi v kontaktu a jejich kariéry pečlivě sledují. A není divu. Turnajem prošlo nemálo hráčů, kteří dnes hrají NHL, třeba Dominik Hašek, Robert Holík, Martin Straka, Milan Hejduk nebo Václav Varaďa. Turnaj je sledován i skauty z NHL, kterých se do Camrose sjíždí kolem stovky.

"Akce měla velkou společenskou úroveň, lidé měli zájem přijít se podívat na hokej, navíc má turnaj dlouhou tradici. Všechny zápasy vysílali v rádiu a v televizi, to dodávalo utkáním pozornost," říká k turnaji hlavní trenér českého výběru Břetislav Kopřiva.

Ačkoliv byl český celek bezkonkurenčně nejmladším týmem turnaje, a tudíž mu nikdo nedával moc šancí, překvapil všechny svou aktivní hrou a především výbornými výsledky. Mladíci na úvod turnaje porazili výběr Švýcarska až ve třetím prodloužení. Po výhrách nad Norskem a týmem Augustana University postoupili Češi do čtvrtfinále.

V něm znovu přehráli svého soupeře především lepším pohybem a nápaditou kombinační hrou. Němci se jen tak nevzdávali, ale na výborně chytajícího Martina Růžičku nic nevymysleli. Zato český celek se činil přesně mířil Frolík, Škatula, Knebl a Pospíšil.

Češi se tímto výsledkem probili do semifinále a trenér Kopřiva byl spokojen: "Splnili jsme víc než se od nás čekalo. Myslím, že účast v semifinále je překvapením, ale předváděli jsme dobrý hokej a jsme tu zaslouženě." V boji o finále čekal mladíky výběr Finska, který má šikovné, výborně bruslící a fyzicky dobře připravené hráče. Prohra v poměru 0:5 ukončila českou sérii vítězných zápasů a čekal je tak zápas o třetí místo.

"Během turnaje nás provázela zranění a nemoci asi nejhůře dopadl Vantuch, který dostal v zápase s Augustanou sekeru a doma se musí podrobit operaci ruky,“ popisuje útrapy trenér Kopřiva. „Turnaj nám ukázal jak na tom který hráč je s fyzičkou. Celkově máme z turnaje dobrý dojem."

I samotní hráči s radostí uvítali, že si vyzkoušeli hokej v Kanadě a proti starším ročníkům. "Určitě je to větší zkušenost a dá nám to do budoucna víc," říká za všechny hráče Tomáš Kudělka.

VIKING CUP

Turnaj se hraje v městečku Camrose již od roku 1981, jako díky evropským zemím za jejich pohostinnost, když hostí univerzitní tým Augustany v rámci jeho turné po Evropě, které se koná každé dva roky během vánočních svátků. Viking Cup se tedy koná každý druhý rok.

Hokejisté si pobyt v Albertě užili i mimo led. "Lidé tu jsou velice přátelští a mají hokej radši než lidi u nás, hodně turnaj sledovali. V rodině to bylo skvělé, hlavně jsme mohli jezdit na sněhových skútrech, což byl velký zážitek asi pro každého a také nám tu udělali hezké Vánoce," usmívá se Tomáš Kudělka.

Zážitkem pro mnoho hráčů byla návštěva zápasu NHL. "Byl to opravdu zážitek, hlavně ta atmosféra a to, jak lidi fandí, to je něco jiného než v Čechách. Třetí třetina měla opravdu tempo," líčí zážitek Jiří Tlustý.

Turnaj sledovalo i množství skautů, ale většina českého celku má na draft dva či tři roky času, ale i přesto hráči jejich přítomnost pociťovali. "Nemyslel jsme na to, jestli mě někdo sleduje a žádný tlak jsem nevnímal. Ale asi když někdo zahrál dobře, tak jeho jméno na papíře zůstane a bude se o něm vědět," říká Tlustý, který byl proti Augustaně vyhlášen hráčem zápasu.

Celý turnaj nakonec vyhráli Finové, druzí skončili Američané. Česko prohrálo zápas o třetí místo, v němž už se projevila únava víc než na houževnatých Slovácích.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze