Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf Chomutova stojí za Růžičkou: Jeho kauza není o úplatcích

Jaroslav Veverka starší | foto: Noen

10 2015
Za trenérem Vladimírem Růžičkou stáli už při propuknutí kauzy Palaščák, stojí za ním i teď, kdy abdikoval na post kouče české hokejové reprezentace. Extraligoví Piráti Chomutov, s nimiž nedávno podepsal desetiletou smlouvu, ho brání.

„Jeho kauza rozhodně není o korupci,“ tvrdí Jaroslav Veverka starší, majitel a šéf představenstva Pirátů. I sám Růžička odmítá nařčení, že přijímal (či vyžadoval) úplatky od rodičů mladých hokejistů, aby jejich synové hráli ve vrcholovém hokeji.

Jak vnímáte krok Vladimíra Růžičky?
Já jsem u toho seděl, když se rozhodoval odstoupit. Už má plné zuby ataků na svou osobu. Myslím si, že se tím snaží pomoct a ulehčit úlohu výkonnému výboru svazu. A neškodit hokeji svým jménem, které poškodil někdo jiný. Další motivací, proč nechce dál dělat reprezentaci, je i to, že se do něj pustila spousta odborníků. Přitom plno z nich ví, o co se v té kauze jedná. Rozhodně to není o úplatcích. Ale oni si prostě přisolí do té otevřené rány, protože nejsou tak úspěšní jako on.

Konzultoval odstoupení i s vámi?
Neradil jsem mu, šlo o jeho rozhodnutí. Ale rozumím mu, sám jsem si prošel mediální masáží. Lidé, kteří jsou slušní, to špatně snáší. Stydí se ve své podstatě vyjít na ulici, protože se bojí, že na ně lidi budou plivat, nadávat jim. A to jen kvůli tomu, jak se o nich píše, kvůli mediálnímu, ne skutečnému obrazu.

Co jeho rezignace znamená pro Chomutov?
Nic. My jsme byli domluvení, že dodrží podmínky reprezentační smlouvy, jenže ta už teď není. Bude se věnovat na sto procent Pirátům.

Za Růžičkou tedy stojíte dál?
Ano, stojím, protože vím, o jaké situaci se mluví. Vím, co rodiče dokážou. Znám, s jakými neuvěřitelnými hlupáky se v našem oboru potýkáte.

Růžička: Před turnajem jsme chtěli medaili. Zítra zabojujeme
Jak to hrajete? Vladimír Růžička na tréninku národního mužstva.
Růžička: Švýcaři skvěle bránili, nájezdy už pak byly loterie

Co ale udělal Růžička špatně?
Dělal špatně to, že je dobrák, že chce pomáhat lidem, které zná. Ve Slavii měl jako sportovní manažer na starost všechno od áčka po mládež. A řešil tedy s rodiči budoucnost jejich potomků. Existují přestupové tabulky, které nezavedl Vláďa ani já, ale svaz. U dětí je výchovné správné, protože hokej není financovaný ze státu, měst ani krajů, jak se nám teď všichni snaží namluvit, ale z 90 procent z prostředků klubů. A když do systému dáváte peníze, chcete, aby v něm hráči zůstali. Pokud je rodič nespokojený, že syn hraje málo, chce ho odvést pryč. A my říkáme ano, ale zaplať tabulkovou hodnotu. Do 15 let 80 tisíc, do 18 let 300 tisíc, do 21 let půl milionu. My ho vychovali, tak si ho kup. Když řeknou ne, domlouvá se hostování, třeba za 50 tisíc.

Radiožurnál přinesl svědectví rodičů, kteří měli za umístění svých dětí v jiných klubech platit.
Některá ta jména si pamatuju, hráli i u nás. Nejsou to špičkoví hokejisté, ty si každý klub hýčká. Když se povede jeden kluk do extraligy, je to zázrak, když jeden do NHL, je to ještě větší zázrak. A pak slyším legrační prohlášení rodičů v rádiu: Víme, že na NHL nemá, ale na extraligu ano. Ani jeden z nich nestačí na první ligu, možná ani na druhou. Rodiče tomu nerozumí. Já jako rodič taky ne. Proto máme trenéry, kteří hokej vystudovali. Jasně, umím si představit, že si trenér někoho neoblíbí, místo v první lajně hraje ve třetí. Pak se to musí řešit, pustíte ho jinam. A pozor, systém mládeže umožňuje odejít bez odstupného: když hráč přejde do jiné školy v jiném městě, nemůžete držet a bránit mu v přestupu. Jestliže paní mluví, že její syn může hrát za 100 tisíc jinde... Vláďa do klubů zavolal a zeptal se: Nevyzkoušel bys ho v Brně, v Mostě? Jenže Most nedá padesát sto tisíc za hostování, nemá je. A tak je to na rodičovi. Tyhle peníze nejdou do Růžičkovy kapsy, ale na výchovu dalších hráčů. Normální systém přestupů a hostování.

Jak Růžička aféru snáší?
Strašně. Vláďa je slušný člověk a teď je zdrcený.

Trenér národního týmu Vladimír Růžička.

Co tedy za celou kauzou vidíte?
To je stejné jako v podnikání, v politice. Když někde máte konkurenta, nebo si myslíte, že něco neudělal, jak jste si přál, tak mu nandáte. Lidé jsou pomstychtiví. Když od nás odešli trenéři Kýhos nebo Rulík v půlce sezony za lepším, nedělal jsem jim problémy, nemstil jsem se. Vím, že to takhle funguje, že ta míra loajality není veliká. Na Vláďu ale někdo naštvaný je a vrací mu to. Když se zeptáte jinde, dozvíte se to samé, co v tomhle případě - není to o korupčním prostředí, ale o tom, že průměrní a podprůměrní hráči nejsou schopní se prosadit při přechodu z juniorů mezi dospělé. A že jejich ambiciózní rodiče si myslí, že jsou dobří, přitom stačí maximálně na druhou ligu.

V případu figuruje Jiří Mouček, muž v pozadí Růžičky. Co si o něm myslíte?
Neznám ho, to jméno jsem slyšel poprvé, až když začala akce Palaščák (podnikatel, který Růžičku natočil skrytou kamerou). Umím si přestavit, že se na Vláďu lepí různí lidé a jednají za jeho zády jeho jménem. Na mě se taky lepili. Už jsem mu říkal, ať dělá to, čemu rozumí - hokej. A nenechá se oblbovat. Nevím, co pan Mouček dělá nebo nedělá.

Ale ve vaší partnerské Kadani chytal v minulé sezoně Moučkův synovec.
Nevěděl jsem, že je jeho příbuzný. Ale to je nepodstatné. Důležité je, jestli chytat umí, nebo neumí. Pravda se ukáže na ledě. Když na to někdo nemá, má smůlu. Ani netuším, jestli v Kadani zůstane. Z juniorky nám vyšli výborní brankáři. Mám seznam gólmanů pro další sezonu a on tam nebyl.

Autor:
Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze