Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový Liberec chce ukončit zlou éru. Třikrát a dost, vyhlásil šéf

Prezident libereckých hokejistů Petr Syrovátko | foto: Bílí Tygři Liberec

12 2015
Hokejisté Liberce za sebou mají tři roky trápení, kdy se neprobili do play-off. Šéf klubu Petr Syrovátko za to cítí osobní zodpovědnost. „Po špatných sezonách se nabízí, že by měla odstoupit hlava. Problém je v tom, že tady není zástup těch, kteří by mě chtěli vystřídat, i když bych se strašně rád o tuhle zodpovědnost rozdělil,“ říká Syrovátko.

Čím si vysvětlujete poslední neúspěšné sezony?
Součástí sportu je alchymie, kterou neumíte naplánovat. Když se otočím za těmi dvanácti sezonami v extralize, tak vidím, že nám několikrát unikl titul. Třeba nám tehdejší pardubický brankář Lašák chytil gól s půlmetrovou lapačkou v bráně a sudí se ani nešel podívat na video. Nebo jsme byli na Slavii faulovaní a nikdo to nepískal. A pak přijde sezona, ve které chceme v úspěších pokračovat, a chemie v mančaftu najednou nefunguje. Jeden za druhého nepadá a vyprávíme si o týmu, ale tým to ve skutečnosti není. Jsou to střípky, které o těchto věcech rozhodují.

Jak z toho vykročit ven?
Žádný recept na to, abychom byli zpátky tam, kde být chceme, nemám. Byla doba, kdy jsem se koukal na tabulku extraligy a nemohl jsem pochopit, že taková jména klubů jsou dole v suterénu, a teď si to bohužel užíváme sami. Ztratili jsme tím bohužel i atraktivitu a diváci na nás moc nechodí. Ale po třech neúspěšných sezonách bych byl rád, aby platilo: třikrát a dost.

Připouštíte si i osobní odpovědnost?
Po špatných sezonách se nabízí, že by měla odstoupit hlava. Uvědomuji si, že touto hlavou jsem trvale já. Problém je v tom, že tady není zástup těch, kteří by mě chtěli vystřídat, i když bych se strašně rád o tuhle zodpovědnost rozdělil. Ale jak říkám, fronta zájemců o sponzorování a utrácení peněz v krásném, ale nákladném koníčku, jakým je hokej, není tak velká, jak bych si představoval.

Jaké jste udělali chyby?
Třeba po jedné sezoně jsme rychle rychle nakupovali hráče, kteří to pak na ledě úplně nepředvedli. Seděli jsme tady s pěti posilami a skončili jsme desátí a vypadli v předkole jako vandráci. Když každý důležitý jednotlivec nedá do hry sto procent, protože má v hlavě brouka, jsou z toho jsou výsledky, které vám zhatí celou sezonu, zmaří hromadu peněz a otráví spoustu lidí. Nemám na to lék, nezříkám se zodpovědnosti, ale jen práce a víra v cíl nás musí posunout dál.

Poslední sezona byla zvláštní i tím, že v týmu předčasně skončili z osobních důvodů obránce Škoula a pak ze zdravotních důvodů i trenér Čada. Nakolik se tyto věci podepsaly na vyznění ročníku?
Patří to do problémových střípků, které se tady děly. Kdybyste vymýšlel, co všechno vás může v sezoně potkat, tak tohle vás nenapadne. Nejdůležitější je v tuhle chvíli říct, že Martin Škoula svou situaci stabilizuje a dveře u nás jsou otevřené. Mluvíme s ním a čekáme, jestli se situace vylepší natolik, aby u nás mohl pokračovat. My s ním počítáme a bude na něm, abychom si do konce května nebo června plácli na pokračování. Co se týká trenéra Čady, tak předpokládám, že si užívá život ve zdraví a má radost z toho, že jsme nespadli.

O víkendu jste se rozhodl potvrdit Filipa Pešána jako hlavního trenéra i pro příští sezonu a zároveň mu svěřil funkci sportovního ředitele. Co vás k tomu vedlo?
Já jsem konzervativní člověk, nerozhoduju se přes noc. Po třech sezonách, kdy jsme se nedostali do play-off, však bylo nutné něco změnit. Měl jsem tohle řešení v hlavě, ale nespěchal jsem a připravoval jsem se, že bych tuto změnu udělal po skončení tohoto ročníku. Ale náhoda tomu chtěla, že devět kol před koncem došlo k nečekanému odstoupení trenéra Čady. V tu chvíli následovala neplánovaná obměna a Filip Pešán jako trenér i asistent Vladimír Čermák svou roli zvládli bezvadně.

Jak se změní role generálního manažera Jecha, který se dosud o sportovní stránku staral?
Nazval bych to rozdělením rolí. Ctibor Jech i nadále zůstává v pozici generálního manažera, je jednatelem společnosti, má na starosti vztah klubu k APK a Českému svazu ledního hokeje a reprezentuje Bílé Tygry navenek. Ovšem co se týká sportovní části jeho práce, tu přebírá sportovní ředitel klubu, kterým se stává Filip Pešán. Ten je zároveň potvrzen v pozici hlavního kouče A-týmu Bílých Tygrů i pro příští sezonu. Filip Pešán se tak jako sportovní ředitel ujme vedle trénování týmu také jeho tvorby. Bude zodpovědný za jednání s hráčskými agenty a tipování
vhodných hráčů. Kontinuálně bude tuto práci nadále zastávat i u mládežnických týmů Bílých Tygrů.

Bude tým pokračovat i v příští sezoně v této podobě?
Zatím je to velmi předčasné. Máme v hlavách pár nápadů a budeme obměňovat kádr, ale respektujme to, že je stále ještě rozehraná sezona. Teď naše hlavní sdělení spočívá v tom, že tady máme sportovního ředitele klubu a zároveň kouče, a hráči si musí uvědomit, že je to ten, který ukáže palec nahoru, nebo naopak dolů.

Co ve vás teď převažuje: uspokojení z toho, že jste se nakonec snadno zachránili, nebo smutek z toho, že vám těsně nevyšel postup do předkola?
Uspokojení nemám žádné. Jediná pozitivní věc, která nastala, byla ta, že jsme se podle mého názoru rozhodli správně ohledně trenérů. Filip Pešán s Vladimírem Čermákem nastartovali mančaft, který se vzepjal v těžké situaci pod obrovským tlakem. Mladá Boleslav, se kterou jsme bojovali o předkolo, vyhrála v poslední čtvrtině deset zápasů, to je na šampiona. Jestli jsme teď mohli být na jejím místě? Ne, my jsme tady a sušíme výzbroj.

Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Erat

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

10

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze