Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf Plzně: Kazaň splnila podmínky, Duda může jít

21 2003
Plzeň - Po letech začal Tomáš Král vstávat už ve čtvrt na sedm ráno. Devětatřicetiletý právník dělí pracovní čas mezi svou advokátní kancelář a zimní stadion. "Říkám, že střídám zimní a letní palác," směje se člověk, který v dubnu vystřídal Zdeňka Habera na postu prvního muže hokejové Plzně. Ve funkci ředitele extraligového klubu působí už skoro dva měsíce. Příští týden předloží správní radě novou koncepci klubu, včetně personálních změn. "Zatím k nim ale není důvod," tvrdí. O Dudově odchodu do Kazaně čtěte ZDE

Jde to zvládnout nebo musíte v práci něco ošidit?
Vstávám brzy, většinu dne strávím na zimním stadionu. Až odpoledne se přesouvám do advokátní kanceláře.

To celý den funguje bez vás?
Až je mi z toho někdy smutno, že mě tam skoro nepotřebují (smích). Ale vážně, na důležitých případech samozřejmě nadále pracuji. Nicméně, moje činnost se silně omezila.

Pojďme tedy k hokeji. Hodně jste pracoval na tom, aby se do Plzně vrátil Radek Duda. Nakonec ale dostal svolení k odchodu do Kazaně...
Při řadě rozhovorů, které jsem s Radkem měl, sám řekl, že by přivítal odchod do zahraničí. I kvůli tomu, co všechno se v uplynulé sezoně stalo. Ale pokud by zůstal v Čechách, hrál by v Plzni. Domluvili jsme se jasně. Pokud bude zajímavá nabídka pro obě strany, začneme o ní mluvit. A nasadil jsem hranici, pod kterou klub nepůjde.

Kazaň vše splnila?
Ano, finančně je to velmi lukrativní pro hráče a tratit rozhodně nebudeme ani my. Ale transfer ještě není podepsaný.

Duda tedy ještě může odejít jinam?
Jsme s Kazaní domluveni na devětadevadesát procent, Radek tam začne po dovolené trénovat. Ale smlouvu doladíme po 15. červenci. Do té doby se může ozvat Calgary. Pak by Duda ještě mohl rozhodnutí změnit a jít do NHL.

Duda má smlouvu v Plzni, s Kazaní jste dohodnuti na hostování či na přestupu?
Ani to ještě není definitivní.

Co jeho odchod znamená pro plzeňský klub. Začnete intenzívně shánět jiného útočníka?
Změny nemohu vyloučit, ale není to otázka těchto dnů. Kádr je v podstatě hotový. Ještě čekáme, co bude s Jakubem Koreisem. Jestli půjde do Phoenixu či zůstane tady.

V čele hokejového klubu jste skoro dva měsíce. Jak vypadaly?
Práce bylo a je moře - noví trenéři, tvorba hráčského kádru, jednání se sponzory, zastřešování druhé ledové plochy, jednání s městem... A k tomu si utvářím obrázek, jak klub funguje. Poznávám jeho chod, až budu mít jasnou představu, vyvodím si další závěry.

Správní radě musíte předložit novou koncepci fungování klubu. Co bude obsahovat?
Zaměřili jsme se na tři hlavní směry. Vytvoření kvalitního týmu, který obstojí v extralize, výchovu nových hráčů a stabilní ekonomiku klubu.

S obměnou kádru jste spokojen?
Všichni, kteří odešli, odešli po vzájemné dohodě, bez záště a zloby. A posily jsme získali, máme Posmyka, Cartelliho, Vostřáka, vrátili se Sedlák s Krátoškou. V rámci našich ekonomických možností mi mužstvo připadá kvalitní a perspektivní.

Vykrvácel klub finančně hodně při nákupu posil?
Pokud sečtu odchody, příchody a srovnám to s uplynulou sezonou, výdaje jsou dokonce nižší, ušetřili jsme. Někde jsem si přečetl, že jsme při získávání Posmyka dvojnásobně přeplatili pražskou Slavii. To je samozřejmě nesmysl.

Plzeňští fanoušci, soudě podle ohlasů na vašich internetových stránkách, touží ještě po Petru Kořínkovi, který zářil ve Zvolenu. Oslovili jste ho?
Nyní o jeho angažování neuvažujeme. Ale uvědomte si, že hlavní slovo při tvorbě kádru mají trenéři. Oni jsou za něj zodpovědní, stejně jako za výsledky. My jednáme s agenty, tvoříme seznam jmen, která připadají v úvahu a na které ekonomicky máme. Pak si s trenéry sedneme a vybíráme.

Můžete prozradit, zda byl na trhu zájem o další plzeňské hokejisty?
Kromě Dudy určitě o Krátošku, toho by Slavia brala okamžitě. O Josefa Straku se zajímal klub z Finska. S hráči jsem mluvil, nešel bych vyloženě proti jejich přání, pokud se jedná o zajímavou nabídku. Oba zůstávají v Plzni.

Po vzájemné dohodě jste ukončili smlouvu s kapitánem Řezníčkem. Měl na ta jednání vliv fakt, že Plzeň stála o návrat Dudy?
Z mého pohledu rozhodně ne. Při našich rozhovorech, a myslím, že jsme dobří známí, jméno Duda nikdy nepadlo. Stejně tak při jednáních s Dudou jméno Řezníček.

S Řezníčkem odešli i další veteráni Vlček a Volák. Nemáte pocit, že plzeňské jádro týmu se rozprášilo?
Všichni jsou bezesporu symboly hokejové Plzně. Ale jejich odchod jednou musel přijít a já si nemyslím, že odchod tří hráčů by měl znamenat konec jádra týmu. Proč je to tak v této chvíli v Plzni, je jiný problém. Věřím, že "domácí" jádro se dá brzy znovu dohromady. Teď se ho můžou chopit Švík, Kubeš, možná zůstane Koreis, ve dvacítce máme reprezentanty Půlpána, Bílka, Keltyčku. Ti dostanou šanci.

Hovořil jste o mládeži, tam dochází k razantním změnám.
K zásadním na postech trenérů. Karel Trachta se stal šéftrenérem mládeže, má na starosti všechny sportovní třídy, kontakty se školou. Milan Razým povede juniory, Radek Kampf a Ivan Vlček si s Jiřím Kučerou rozdělili žákovské týmy. Každý mládežnický celek má trenéra a asistenta, což dříve nebylo. Tím se zkvalitní tréninkový proces. Máme připravenou kampaň, abychom do Plzně systematicky dostávali největší talenty už od útlého věku. Proto se zřídila funkce manažera mládeže, kterou zastává Václav Ruprecht. V organizaci výchovy mládeže jsme se podle mě dostali na úroveň špičkových týmů v extralize.

Znamená to, že v této oblasti Plzeň měla problém?
Já si myslím, že tam byly velké rezervy, z různých důvodů. Ale vím, že řešení není otázka jedné sezony. Nicméně, už v příštím roce očekávám, že se juniorské a dorostenecké celky vrátí do vyšších pater tabulky. To budou konrétní cíle lidí u těchto týmů. Nepřipadá v úvahu, aby hráli jen o záchranu.

Máte navrhnout také případné personální změny. Zůstanou ve funkci manažeři Pavel Setikovský a Jan Šůs?
V současné době na těchto postech nedojde ke změně. Oběma jsem nastínil své představy, nastavil motivační podmínky a zadal jasné úkoly. Zatím jsem neshledal žádný důvod k nespokojenosti. Samozřejmě, názorů jsem si vyslechl dost. Ale pro mě je důležité, jaký si utvořím já sám. Uvědomte si, že jsem přišel v dubnu, rozděláno bylo spoustu smluv, jednání. Kdyby v tu chvíli všichni své posty opustili, obávám se, že příští sezonu vůbec nezahájíme. Nicméně, svůj názor na jejich práci si ještě stále tvořím.

Zastřešuje se druhá ledová plocha, změní se také přes léto něco uvnitř hlavního stadionu?
Je to stadion města a finance jdou hlavně na zastřešení venkovní plochy. Přesto věřím, že něco málo se podaří. Určitě hodlám zkulturnit občerstvení, které je nyní naprosto ponižující.

Autor:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze