Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf Ústí: Chudákům asi odešla forma

David Šaffer - Manažer hokejového Ústí nad Labem David Šaffer pózuje u loga klubu. | foto: MF DNES

21 2008
Ústí nad Labem - Davida Šaffera, generálního manažera hokejistů Ústí, loni fanoušci velebili za postup do extraligy. Teď po pádu žádají jeho hlavu. Hokejisté Ústí v baráži s Mladou Boleslaví podlehli 1:4 na zápasy. Když rozklížený ústecký tým v sobotu dohrával poslední utkání, vytáhli příznivci transparent s nápisem "Nevěříme vedení."

Reagovali tak na další kontroverzní tah Davida Šaffera, který před rozhodujícím utkáním o setrvání v extralize poslal na dovolenou opory Nováka, Janků, Pazourka, Zápotočného, Přikryla, Haška a Káňu.

"Trochu mě ranilo, když kotel křičel Šaffer ven. Ale dokážu to pochopit. Vinu na sestupu z části nesu," připustil Šaffer po zápase.

Co se vám teď honí hlavou?
Skoro na den a rok jsme loni na tomhle stadionu slavili, teď jsme sestoupili. Po šesti letech práce je to určitě obrovsky nepříjemný.

Co zavinilo sestup?
Hodně odborníků tvrdí, že nestandardní kroky. Pro nás to bylo těžký, hráli jsme první ročník extraligy a museli jsme se toho hodně naučit. Včetně mě. Splnil jsem slib hráčům, že extraligu budou hrát ti, co ji vybojovali. Zpočátku jsme s nimi dokázali předvádět špičkový výkony, ale pak se zadřelo kolečko a spadli jsme tam, kam nás pasovali.

Litujete nějakého kroku?
Je jich víc. Musím se nad tím zamyslet. Pro mě to byla strašně těžká sezona, fyzicky i psychicky. Hlavně závěr, samotná baráž byla psychicky hodně náročná.

Připouštěl jste si sestup?
Měli jsme hodně kvalitní mužstvo, baráž jsme měli vyhrát. Ale hráči mi řekli, že ztratili formu, hlavně ti klíčoví.

Prosím?
Bylo to po čtvrtém zápase. Taky můžu říct, že jsem měl telefon od neznámého člověka, který mi řekl, že jsme se vůbec nemuseli snažit. Že to bylo všechno rozhodnutý. Já tomu nerozuměl, ani rozumět nechci. Podle kvality našeho týmu měla baráž dopadnout 4:0 pro nás. Ale skončila 4:1 pro Boleslav.

Co se tedy stalo po čtvrtém zápase v Mladé Boleslavi?
Konkrétně Venca Novák za mnou přišel a řekl, že ztratil formu. U hráče, který vyhrál extraligu, je to takový divný. Ale může se to stát. Takže jsme se rozhodli, že jeho i další pošleme na klubovou dovolenou. Všechno jsme analyzovali, mluvili o tom s trenéry, pouštěli si video. A taky odborníci, co byli na barážových zápasech, se nezávisle na sobě jednoznačně shodli, že nám nehrají starší hráči. Asi jim všem, chudákům, odešla forma.

Veřejnost si to ale vykládá jinak.
Nebudu vůbec spekulovat. Znovu opakuju, jde o sportovní výkony hráčů. Celou sezonu odvádějí nějaké výkony, a když vám jde o klíčovou část sezony... Samozřejmě za to nesu odpovědnost i já, protože jsem si ty hráče vybral a věřil jim. Ale byl tam asi nějaký problém, který nejsem v tuhle chvíli schopný vůbec identifikovat. Jestliže má zkušený hráč zatočit doleva a zatočí vpravo, tak to je špatně. Může se mu to stát jeden zápas, možná dva, ale ne tři a víc. A hlavně to byli hráči, na které jsme spoléhali. Chápete to? Měli baráž odehrát. A oni ji prostě neodehráli, protože mi řekli, že ztratili formu. Dobře, já to chápu. Tak jsme je poslali na dovolenou.

Ovlivnilo to poslední zápas?
Jistě, ale po boji je každý generál. My jsme museli nějaký krok udělat. Část hráčů byla po 4. zápase obrovsky naštvaná. Na třetí gól i teatrální výstup kapitána Nováka v prodloužení, po němž jsme dostali rozhodující úder. Těm hráčům jsme chtěli pomoct. Doufali jsme, že se pokusí zvednout prapor. Nevyšlo to. Ale rozhodnutí jednoznačně nelituju. A hlavně, nebylo to jen moje rozhodnutí, ale i trenérů a dalších lidí, s nimiž jsem to konzultoval.

Záhadný telefonát, o kterém jste před chvílí hovořil, byl anonymní?
Ano. Já i moji spolupracovníci jsme ale takových anonymů měli hodně. Kdybych na tom měl založit nějakou analýzu, zbláznil bych se.

Boleslav říkala, že jste měli protikorupční školení. Co to je?
Hodně mě překvapuje, jak se k téhle informaci dostali. Byly to interní věci v týmu. Nenazval bych to školením, ale hráči dostali normální informace, jak probíhá baráž. Jak se smál pan Plachý před posledním zápasem, musím se teď smát já. Možná byste se ho mohli zeptat, co to znamená protikorupční školení.

Nevázla komunikace mezi trenérem Votrubou a hráči?
Mám pocit, že těch schůzek jsme letos měli víc než v parlamentu. Fakt jsme se snažili. Teď už to můžu říct, u klubu byl angažovaný sportovní psycholog, na hráčích jsme fakt pracovali. Jak je vidět, bylo to málo. Musíme se poučit. Spadli jsme do první ligy, máme nového vlastníka. To jsou nové impulzy. Nějak se to tady bude muset z gruntu celý repasovat, změnit, zlepšit.

Řekl někdo z hráčů nebo trenérů hned po baráži: Končím?
Nikdo z nich, aspoň bezprostředně po zápase, mi neřekl, že by končil. Takže doufám, že budou pokračovat dál. Příslušnost k ústeckému klubu je jenom pro silný kusy. Děkuju trenérům Honzovi Votrubovi i Vláďovi Evanovi. Pro Votrubu, kterého jsme vykoupili z Boleslavi, byly ty čtyři měsíce očistec.

Kdybyste teď stál znovu na začátku extraligy, vsadil byste opět na stejné hokejisty?
Možná že můj problém je, že člověk se snaží mít k hráčům demokratičtější, volnější přístup. Možná to je špatně. Dneska jsem se na vlastní oči, uši i kůži přesvědčil, že to je čistě zištnost a chování těch hráčů. Budu muset svůj přístup přehodnotit. Pokud budu v klubu dál pokračovat, budu se muset nad těmi věcmi zamyslet. Je totiž dost nepříjemný, když někomu důvěřujete a ten člověk vás zklame. Vrazí vám kudlu do zad, intrikuje.

Končí sestupem extraligové smlouvy hráčům?
Možná vás překvapí, že 95 % hráčů tady má smlouvy až do roku 2010. Takže jejich přístup v baráži je zarážející. Asi si byli jistí, že klub nebude mít finance a půjdou jinam. Uvidíme. Jsou tady špičkoví hráči, kterých si obrovským způsobem vážím, ale mnozí mají smlouvy jen do extraligy. Takže je budeme muset uvolnit. Ale já věřím tomu, že to tady zase dáme dohromady.

"Dovolenkáři" se vrátí do týmu?
Také to se bude řešit až po vstupu Oleofinu do klubu.

Co znamená sestup pro vás?
Rozhodne valná hromada, která je 29. dubna. Fanoušci žádají můj odchod, jestli odejdu, přesto jim poděkuju.
Byli skvělí.

A odejdete?
Nový majoritní vlastník rozhodne, kdo zůstane, kdo odejde. Jak se bude dál vyvíjet hokej v Ústí.

Nevíte, jaké záměry má Oleofin?
Doufám, že chtějí, aby hokej v Ústí zůstal. Aby se tu hrála dobrá první liga a abychom se třeba příští rok pokusili o návrat do extraligy. Jestli to bude se mnou nebo s někým jiným, to záleží na nich. Ústeckému hokeji přeju hrozně moc štěstí, pro mě to bylo dítě. Já tady před šesti lety začínal a byla to skvělá práce. Tím neskládám zbraně, budu se zodpovídat, nejspíš povedu pohovory, co dál. Takhle to je. Něco končí, něco začíná.Najdete na iDNES.czmobilní verze