Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfem českého hokeje se stal právník Tomáš Král

Tomáš Král - Prezident plzeňského klubu Tomáš Král byl na konferenci Českého svazu ledního hokeje v Praze zvolen novým předsedou svazu. | foto: Michal DoležalČTK

21 2008
Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl podle očekávání zvolen čtyřiačtyřicetiletý právník Tomáš Král, dosavadní šéf plzeňského klubu. Při volbě byl jediným kandidátem a na postu prvního muže českého hokeje vystřídal Vratislava Kulhánka.

Ten se po skončení svého čtyřletého období už o funkci neucházel.

Král získal 60 z 61 hlasů přítomných delegátů, jeden se zdržel hlasování.

"Jsem vyvedený z míry, třesou se mi kolena," řekl Tomáš Král po svém zvolení. Na konferenci získal silný mandát.

"Nejsem přítel velkých slov. Ty jsou na místě teprve, když se něčeho dosáhne. Děkuju za důvěru. Jsem si vědom velké zodpovědnosti, kterou cítím od žáčků po reprezentanty. Slibuju, že pro český hokej udělám, co bude v mých silách," řekl delegátům konference po svém zvolení.

Výsledky voleb:

Prezident ČSLH: Tomáš Král.
Členové výkonného výboru: Petr Bříza, František Černík, Otakar Černý, František Dvořák, Karel Jankovič, Ctibor Jech, Jaromír Látal, Miloslav Šeba, Jan Trunda, Milan Vacke.
Předseda dozorčí rady: Miroslav Rákosník.
Členové dozorčí rady: Karel Čapek, Václav Hořejší, Pavel Schwarz, Rudolf Vach.
Předseda arbitrážní komise: Vladimír Balaš.

Následně si vybral "ministry" do své vlády, do výkonného výboru. Konference schválila jeho výběr z nominovaných kandidátů. Král si nevybral ani stávajícího místopředsedu svazu a manažera reprezentace Zbyňka Kusého, stejně tak si z nominační listiny nevybral bývalého reprezentačního kouče Aloise Hadamczika.

Nový výkonný výbor zasedl ihned po skončení konference a jedním z prvních úkolů byla volba nového trenéra reprezentace. "Nevidím důvod, proč by neměl být vybrán ještě dnes," řekl Král a znovu zopakoval, že podporuje Vladimíra Růžičku.

Růžička se skutečně novým trenérem reprezentace stal. Příští dvě sezony povede národní tým spolu s asistenty Josefem Jandačem a Ondřejem Weissmannem - více ZDE.

Hokejový svaz řeší problém, chybí mu přes dvacet milionů 

Volební konference hokejového svazu byla poklidná. Oběd po jejím skončení byl naplánovaný na půl druhou a skutečně od jedenácti hodin delegáti ve vymezené době zvládli probrat všech dvacet bodů programu.

Největší rozruch způsobila zpráva předsedy dozorčí rady Miroslava Rákosníka, který otevřeně kritizoval financování svazu. "Už v dubnu 2007 jsem upozornil výkonný výbor na vznikající potíže, ale nereagoval na ně," posteskl si.

Ve světle zprávy o hospodaření, která na konferenci zazněla, byla jeho slova hodně kritická. V roce 2007 totiž hokejový svaz hospodařil se ztrátou patnácti milionů a letos už chybí dvacet tři milionů.

"A co jsme měli dělat?" reagoval pobouřeně odstupující šéf svazu Vratislav Kulhánek. "Je fajn kritizovat, ale když řeknu A, musím říct i B. Snížit výdaje by znamenalo ubrat peníze mládeži. A jak chcete zvýšit příjmy? Nezažil jsem žádný konkrétní nápad," řekl nazlobeným hlasem.

Král má plán, jak peníze sehnat

Chybějící finance byly nakonec hlavním bodem jednání. A také jedním z hlavních úkolů pro nového předsedu svazu a jeho tým. "Ekonomikou musíme začít," uznal nový prezident svazu. "To znamená vyrazit a začít oslovovat ty subjekty, které by mohly podpořit český hokej. Představu mám, mám připravené nějaké schůzky, ale konkrétnější zatím být nemůžu."

Povede se mu do konce roku sehnat chybějících 23 milionů? "Přesvědčený o tom být nemůžu. Bylo tu řečeno, že to je ve sféře malého zázraku. Ale musíme je sehnat, nebo se té částce alespoň přiblížit. Kdyby se to nepovedlo, museli bychom na to nějak zareagovat. Jde o reprezentaci, účast na mistrovstvích světa," prohlásil.

Situace je vážná, ale Tomáš Král byl po svém zvolení optimistou. "Snad si tu situaci uvědomí všichni, komu na českém hokeji záleží a cítí jeho význam. Katastrofický scénář, kdy bychom museli omezovat naši účast na mezinárodních akcích, doufám nenastane," prohlásil.

Ivan Hlinka obdrží čestné členství in memoriam

Ivan Hlinka obdrží členství v hokejovém svazu in memoriam. Delegáti se na tom usnesli u příležitosti desátého výročí zlatého triumfu v Naganu, k němuž národní tým tragicky zesnulý trenér dovedl. Členství bude slavnostně uděleno na vyhlášení ankety Zlatá hokejka.

Co dále konference řešila? Josef Drda přednesl zajímavý návrh prvoligových klubů, aby byl buď zaveden přímý postup a sestup napříč celým hokejovým hnutím, nebo aby byla zavedena na všech úrovních baráž. Kluby první hokejové liga totiž jsou v takové situaci, že o postup do extraligy bojují v baráží, ale sestupují přímo.

"Nemyslím si, že by na toto Asociace profesionálních klubů přistoupila," pronesl nový svazový šéf Tomáš Král. Bude ale podporovat atraktivnější a zřejmě širší model baráže. Přímý postup a sestup podporu nenajde.

Ale Tomáš Král chce, aby se o všem napříč celým hokejovým hnutím vedla diskuse. "Chtěl bych, aby se toto funkční období stalo obdobím spolupráce, otupování hran," přeje si nový prezident hokejového svazu. Uspěje?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze