Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfem hokeje bude zřejmě Kulhánek

25 2004
Praha - Český hokej dostane v sobotu nového šéfa. Desetiletá vláda Karla Guta končí. Víkendová konference zvolí nového předsedu Českého svazu ledního hokeje, rozhodne i o složení výkonného výboru, členech dozorčí rady a arbitrážní komise. Do uzávěrky podání kandidatur na šéfa svazu byl přihlášen jediný uchazeč - Vratislav Kulhánek, předseda představenstva Škoda Auto.

Po uzávěrce došla ještě kandidatura Františka Černíka. Pozdě. V sobotu se bude posuzovat jen Kulhánkovo navržení.

Ke zvolení potřebuje přesvědčit 31 z 61 hlasujících. Podle předběžných předpokladů by to neměl být problém. Byl navržen extraligou, shodlo se na něm všech čtrnáct klubů.

Šedesátiletého Kulhánka podporuje i dosavadní předseda svazu Gut. "Hokej potřebuje schopného manažera. Tím Kulhánek je," řekl Gut.

Přesto - proč právě Kulhánek? Nebyla by lepší hokejová autorita? "Pravda, není to bývalý reprezentant," uznává generální sekretář svazu Martin Urban.

"Z hlediska hokejové minulosti by byl takový Hlinka v zahraničí známější. Ale tohle není jediný parametr. Pan Kulhánek umí řídit lidi, je to férový člověk a schopný podnikatel. Ideálem by bylo spojení Kulhánka a Hlinky. Takového člověka ale hokejové hnutí asi nenašlo."

Na Kulhánkovi také mnohým vadí, že je na seznamech ministerstva vnitra veden jako agent StB. On sám se proti tomu ohradil. A svaz? "Nevěřím seznamům, věřím v toho člověka," říká Urban.

Vedle předsedy se bude v sobotu volit i výkonný výbor. Co má na starosti? Je sborem jedenácti hokejových ministrů. Vlivným uskupením, které rozhoduje v čase mezi konferencemi.

Většina dosavadních členů je i na sobotní kandidátce. Podle informací MF DNES se mezi elitou nově objeví i Vladimír Růžička, kouč amanažer Slavie, jenž by měl mít na starosti reprezentační úsek.

Předchozí výkonný výbor se může pochlubit třeba finančním úspěchem z domácího mistrovství světa 2004. Svazu přineslo zisk téměř 80 milionů korun, do čehož je zahrnuta i téměř padesátimilionová státní dotace.

Uplynulé volební období trvalo o rok déle, než je běžné. Podle stanov měla být volební konference už loni, po čtyřech letech. "Jenže kvůli posunutému mistrovství světa se musel mandát o rok prodloužit," tvrdí Urban. "Bylo to nevyhnutelné. Kdybychom to neudělali, šampionát mohl skončit ostudou. Podle našeho právníka bylo vše legální."

Úspěchy a kaňky předchozí hokejové vlády podle MF DNES

Plusy

■ během pětiletého funkčního období získala reprezentace dvě zlata z mistrovství světa
■ domácí šampionát v roce 2004 skončil ziskem 80 milionů korun
Minusy
■ český hokej čeká tři roky na medaili z mistrovství světa
■ svaz musel žádat o přeložení domácího šampionátu z roku 2003 na rok 2004, nebyla hala
■ výkonný výbor porušil stanovy a bez svolání konference si sám prodloužil mandát - volby se měly konat už před rokem
■ český hokej nemá zástupce v předsednictvu ani v komisi rozhodčích mezinárodní hokejové federace

Kdo zůstane u moci podle MF DNES
■ členové výkonného výboru: Zbyněk Kusý (manažer Pardubic), Luboš Koželuh (ředitel Sparty), Pavel Halas (šéf rozhodčích)

Nová jména
■ předseda Vratislav Kulhánek, členové výkonného výboru: Vladimír Růžička (kouč a manažer Slavie), Jaroslav Vlasák (prezident Znojma)

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze