Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Shání peníze pro český hokej a ví: Musíme využít současné euforie

REKORDNÍ ŠAMPIONÁT. Arény v Praze a Ostravě dohromady navštívilo 741 690 fanoušků, kteří stanovili nové maximum MS. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2015
Kolik český hokej vydělá na skvělém šampionátu, který uspořádal? Získá nové sponzory, jako se to nedávno podařilo biatlonu?

Jana Obermajerová šéfuje agentuře BPA, která pro český hokej ročně zajišťuje 350 milionů korun. A tak jí den po skončení šampionátu, který byl z mnoha stran vyhlášen tím nejlepším v historii, volám a s velkou nadsázkou se ptám, jak dlouhá je teď před její kanceláří fronta šéfů firem, kteří chtějí do hokeje napumpovat další miliony. Rozesměje se a řekne: „Nestojí tu nikdo. Ani mi nikdo nový nevolal.“

Ale předpokládám, že z euforie budete chtít hodně vytěžit.
Ano. Teď přichází klíčové období, ale není to tak jednoduché, jak se může zdát. Fronta tu rozhodně nestojí. Je to o koncepční práci, takže nás nečeká dovolená ani okurková sezona, jak se někdo domnívá, ale vrháme se do intenzivní práce. Šampionát byl spíš o něčem jiném.

O čem?
O potvrzení pro stávající partnery, kteří jsou hokeji léta věrní, ať se děje, co se děje, že dělají dobře. Mistrovství ukázalo, že hokej je národní sport. Což pro nás, kteří pro něj sháníme peníze, je hodně důležitý a zároveň povzbuzující argument.

Se svazem máte smlouvu na pět let, na podzim jste mi ale říkala, že vám pořád chybí jeden až dva velcí partneři, abyste slíbený rozpočet naplnili.
To platí. A já věřím, že šampionát přispěje k tomu, že se ta díra zacelí. Že toho boomu využijeme a přitáhneme k hokeji nové partnery.

Kolik turnaj může vygenerovat?
Zisk samotného mistrovství je otázka na svaz. Já bych byla ráda, kdyby se nám podařilo doplnit zmíněné velké partnery, což jsou řádově desítky milionů korun. Mám ale výborné ohlasy od stávajících sponzorů. Jen je škoda, že jsme během šampionátu dost času a energie spotřebovali tím, že jsme ve spolupráci s našimi advokáty upozorňovali na přestupky, kdy spousta firem, která nemá s hokejem nic společného a nepatří mezi partnery, zneužívala ve svůj prospěch goodwillu (dobrého jména, hodnoty) české reprezentace. To je obrovský nešvar, který musíme řešit.

O kolik firem šlo?
O desítky. Soud jsme požádali o tři předběžná opatření, k tomu jsme dali tři trestní oznámení a další kauzy se potáhnou ještě déle.

Koho jste zažalovali?
Nechci to personifikovat, ale nejvíce se chtěly na českém národním týmu přiživit obchodní řetězce a prodejny s elektronikou. Často jejich „reklamy a spojení“ byly hodně přes čáru a kroutili jsme nad tím hlavou. Ty kauzy jsme museli intenzivně řešit a naši partneři, které to parazitování poškozuje, ocenili, že se je snažíme chránit. Není divu. Jsme závislí na sponzorech, kteří podporují hokej, ať je tu šampionát, nebo ne.

V čem podle vás tkvěl takový úspěch mistrovství?
Nechci moc filozofovat, ale domnívám se, že lidem chybí impulz být na někoho hrdý. S někým se ztotožnit a užít si, že jsme Češi. Šampionát byl moment, kdy to všechno zapadlo do sebe. Je dobře, že si to společnost uvědomila, že si turnaj užila a snad zasáhl i nejmladší generaci. Věřím, že ano. Co jsem viděla na stadionech či ve fanzónách, tak to byly krásné pohledy. A je to věc, která člověku po ukrutné práci dodala sílu.

To už mluvíte jako Jaromír Jágr. Ten řekl, že víc než medaile je, že mladí budou chtít hrát hokej. Jak moc byl on důležitý pro mistrovství?
Obrovsky! On je tou největší personou, je to jedinečný hráč. Celý tým je ale vzorem pro lidi.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze