Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další mistrovství, prosím. Švýcar Seger hraje už na šestnáctém

Erik Haula (vlevo) z Finska a Mathias Seger ze Švýcarska bojují o puk. | foto: AP

20 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Stál před půvabnou finskou moderátorkou, která ho prosila, aby na kameru poslal vzkaz Petterimu Nummelinovi, finskému reprezentantovi, který je v Minsku v roli spolukomentátora. Mathias Seger nasadil vážnější výraz a místo pozdravu zvolil raději omluvu.

"Petteri byl skvělý hráč, tedy promiňte, on je pořád skvělý hráč. Odehrál výtečná mistrovství, ale teď jsem ho prostě překonal. Omlouvám se mu, ale třeba ještě neřekl poslední slovo. Nevím, proč na mistrovství není letos, ale třeba ho trenér příště zase vezme."

Byla to diplomatická slova a Švýcar Seger tak přesně naplnil přání finského štábu, protože právě kvůli rekordu, který mu od minulého týdne patří, se u něj střídají novináři i televize jak na běžícím pásu. Tiskový mluvčí každému z nich přesně vyměřuje dvě minuty, což u týmu, jako jsou Švýcaři, rozhodně není zvykem.

36letý Seger je totiž právě na svém 16. (!) šampionátu, nikdo jiný jich nemá víc. "Jak dlouho tu ještě budu strašit? Hokej mě pořád baví, takže proč bych končil?" ptá se naoko Seger.

Své první mistrovství světa odehrál doma ve Švýcarsku v roce 1998, od té doby chyběl jenom v roce 2007 v Rusku, jinak ne. "Dodnes je to jedno z mých největších zklamání. Ale nebyl jsem úplně fit," vzpomíná.

Fotogalerie

Měl i štěstí, zranění se mu vyhýbala, a tak trenéři při každé nominaci vyřkli i jméno tohoto technického beka. Nikdy nehrál NHL, celou kariéru byl věrný švýcarské lize, kde hraje za Curych, a tak světové turnaje přibývaly, stejně jako sílil zvuk jeho týmu.

"Za posledních patnáct let švýcarský hokej udělal velký progres. Ale nejen ten náš, zvedly se i další malé země, což ukazují i výsledky na tomto šampionátu."

V roce 1998 byli sice Švýcaři čtvrtí, jenže spíš za to mohl divný systém, protože na turnaji vyhráli jen dva zápasy. Zato loni si Seger užil senzační stříbro. "Bylo to něco výjimečného a nezapomenutelného, zvlášť pro člověka jako já, který patnáct let čekal na nějakou medaili."

Nyní ale jako by mužstvo prožívalo stav, kterému se říká kocovina. Po pondělních zápasech už je jisté, že nepostoupí do čtvrtfinále. "Hodně zápasů jsme prohráli těsně, to nás srazilo."

Už se blíží konec času vyměřeného pro setkání se Segrem, a tak poslední otázka: Co takhle šampionát v roce 2019, o který se ucházejí Švýcaři? Budete tam? Seger se usměje a kývne: "Budu. Ale v hledišti se budu ládovat bratwurstem."

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze