Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sejejs: Rusko prohrálo a já řval radostí

3 2004
Praha - Dohrával s krvavým dresem a šrámem na obočí, kvůli šití neviděl rozhodující obrat, který nakonec vedl k postupu do čtvrtfinále. Lotyšský obránce Normunds Sejejs má přesto důvod slavit. Jeho mužstvo dosáhlo největšího úspěchu od mistrovství světa v roce 2000. "Tehdy to bylo velké, vyřadili jsme Rusko. Ale teď je to stejný triumf," raduje se bývalý hokejista Litvínova.

Radostné dny prožívá v Praze lotyšský zadák Normunds Sejejs. Nejen, že jeho tým postoupil díky výhře s Rakouskem do čtvrtfinále. Nadchla jej i porážka Ruska od týmu USA, která s velkou pravděpodobností znamená vyřazení sborné ze šampionátu.

"Když dali Američané třetí gól, řval jsem u televize radostí," přiznal zkušený zadák, který má za sebou i angažmá v Litvínově a v Karlových Varech.

"Jsem rád, že Tichonov a spol. už půjdou do penze," říká upřímně. Tihle lidé z minulého režimu tam nemají co dělat, ti už patří do historie. Musí se to obnovit, přijít mladší," vidí cestu pro ruský hokej.

Víc se ale stará o ten lotyšský, který má přece jenom skromnější cíle. Do čtvrtfinále se dostal po čtyřech letech, čeká ho Slovensko, Finsko nebo Švédsko. "Oslavovat budeme až vypadneme," prohlásil Sejejs.

"Anebo až konečně vyhrajeme to zlato," dodal s úsměvem. Slavit se ale bude už nyní, i když jen střídmě. "Čeká nás pár piv, někdo možná vyrazí do města," přiznal pilíř obrany pobaltského mužstva. On sám plánoval shlédnout večerní zápas Kanady s českým výběrem.

Lotyši rozhodli o postupu do čtvrtfinále výhrou nad Rakouskem. Ta se rodila ve druhé třetině, kdy byl Sejejs po Peintnerově faulu na šití. Už dřív si ale všiml zlepšené hry mužstva. "Začali jsme hrát důrazněji, v úvodu jsme jen čekali, s čím Rakušané přijdou," popisuje.

Sejejs od začátku věřil, že se bojovné Rakušany podaří udolat. "Hráli takový silový hokej, my máme zkušenější tým. Přehráli jsme je bruslením a chytrým projevem," tvrdí lotyšský zadák.

Hráče pomohla vybudit už tradiční podpora fanoušků. "Je to moc příjemné," děkuje jim Sejejs. "S Kazachy ve skupině jich byla plná hala. Když vidíte, jak si naši příznivci celý rok odkládají stranou část platu, aby mohli na mistrovství jet, musíte jim být vděčný," říká.

Parádní fandovství lotyšských příznivců je prý dané tím, že v zemi neexistuje silná nejvyšší soutěž a hokejoví příznivci se tak upínají na národní tým. Nebo na NHL, jejichž týmy pojmenovávají ve svém jazyce leckdy zvláštními názvy jako Čikagas, Kalgari nebo Losendželas.

Teď se po čtyřech letech dočkali úspěchu na mistrovství světa. Pokřik "Latvija, sarauj!" v Praze ještě nezazněl naposledy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze