Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Selänne má rád rychlou jízdu, vlastní třicet aut

29 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Do tiskového střediska v hokejové Hartwall Areeně přišel v dobré náladě. Chvíli si v rodné finštině popovídal s bývalým spoluhráčem Otakarem Janeckým a pak už se soustředil na otázky čtenářů iDNES. Teemu Selänne, spolu se Saku Koivem největší hvězda domácího Finska na mistrovství světa, přijal pozvání k netradičnímu "on-line" rozhovoru. Kvůli útočníkově nabitému programu jsme otázky od čtenářů připravili předem, přesto nestihl odpovědět na všechny. "Bylo to příjemné. Moc mě mrzí, že musím skončit, ale za chvíli máme trénink," zakončil rozhovor kanonýr.Odpovědi Teemu Selänneho najdete ZDE.

Než začal dvaatřicetiletý hokejista čtenářům iDNES odpovídat, vtipkoval chvíli s Janeckým. Také hokejová dlouhověkost bývalého spoluhráče z Jokeritu Helsinky, který na šampionátu spolukomentuje zápasy pro Českou televizi, byla jedním z témat, na která se čeští fanoušci ptali.

"Otakar je velmi dobrý kamarád, zažili jsme spolu ve Finsku spoustu skvělých věcí. Mám před ním obrovský respekt, nemůžu uvěřit tomu, že pořád ještě hraje. (obdivně kroutí hlavou) Je to Iron Man, neskutečný hokejista."

Hovořil i o svém dalším hokejovém příteli - Paulu Kariyovi. S kapitánem Anaheimu už není ve stejné kabině, přesto se pořád kamarádí. "S Paulem si často voláme. V Anaheimu to bylo skvělé, pořád jim držím palce. Zaslouží si úspěch v play-off, už bylo na čase. Postavili dobrý tým a sám se nechám překvapit, jak daleko dojdou."

Svěřil se, že má okolo třiceti aut a má rád rychlou jízdu. "Povolená rychlost je ale ve

Všechny odpovědi Teemu Selänneho čtenářům iDNES

Finsku bohužel příliš nízká, "postěžoval si se smíchem na rtech a přiznal, že by se chtěl svézt i ve fotmuli 1. Jeho největší sportovní vášní je však golf.

Teemu Selänne
Teemu Selänne je výraznou ikonou finského hokeje. Na seniorském mistrovství světa debutoval v roce 1991. Šampionát se hrál ve Finsku, navíc, stejně jako letos, jej hostila města Helsinky, Tampere a Turku. Výběr Suomi skončil pátý, ale Selänne hned upoutal svou produktivitou. V kanadském bodování turnaje skončil třetí, se stejným bodovým ziskem jako Rus Kamenskij a Kanaďan Sakic.

Šampionát si pak zahrál ještě v roce 1996 ve Vídni, kde skončili Finové znovu pátí. Zazářil hlavně v roce 1999 v Norsku, kde vytvořil velice údernou dvojici se Saku Koivem. Finové se tehdy museli ve finále, hraném na dva zápasy, sklonit před českou reprezentací. Selänne i Koivu se na tomto šampionátu objevili v All Stars týmu. Pro zajímavost: ideální útok měl tenkrát složení Selänne - Koivu - Ručinský. 

Letos Selänne ve finské reprezentaci znovu oživuje spolupráci s Koivem a v premiéře proti Rakousku (5:1) si připsal dva body za gól a asistenci. Skórovali všichni členové útoku  Selänne - Koivu - Peltonen. "Když hrajete s takovými spoluhráči, gól dát prostě musíte," rozplýval se Ville Peltonen po zápase.

Kromě čtyř účastí na mistrovství světa stihl Selänně troje olympijské hry. Suomi reprezentoval v roce 1992 v Albertville, v roce 1998 získal bronz v Naganu a nechyběl ani loni v Salt Lake City.

Hráč jeho kvalit samozřejmě nemohl odolat vábení NHL, kde působí od sezony 1992/93. Vystřídal dresy týmů Vinnipeg Jets, Anaheimu a San Jose Sharks, kam byl z Anaheimu vyměněn v sezoně 2000/2001. Rozpadla se tak úderná dvojice Teemu Selänne - Paul Kariya. Přátelství mezi hokejisty však nezaniklo a finský blesk teď drží Kariyovi a celémnu Anaheimu palce na jeho překvapivě úspěšné pouti ve Stanley Cupu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze