Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Selänne: NHL? Na to už se nedá koukat

12 2004
Ottawa - Jak to vypadá, když si tři hokejové hvězdy zajdou společně na večeři? Nadává se na poměry v NHL. Tak, jako nedávno v restauraci ve Vancouveru, kde byli posedět Teemu Selänne, Joe Sakic a Peter Forsberg. "Na zápasy se dnes nedá dívat, takový hokej nemá smysl," postěžoval si Selänne finskému časopisu Kiekkolehti.

"Mluvili jsme o tom, jak je nám líto nováčků, kteří do téhle ligy vstoupí. Vždyť z dnešního hokeje už nemohou mít radost," řekl finský útočník Colorada, znechucený současným stylem, jakým se v NHL hraje.

"I ti, kdo s pukem něco umí, ho musí nastřelit po mantinelu, aby náhodou neudělali chybu. Hokej jde negativní cestou, smršťuje se na příkaz neudělat chybu," čílí se Selänne v magazínu Kiekkolehti.

"Všechna tvořivost je tatam. Hokejisté začínají být jeden jako druhý, všichni hrají stejně, protože se to po nich chce. Je to smutné," zalitoval.

"Víc se brání a proto se hlavně nahazují puky," souhlasí Jiří Hrdina, bývalý reprezentační útočník, který na přelomu 80. a 90. let třikrát vyhrál Stanleyův pohár

Kreativní útočníky typu Jágra, Forsberga nebo Selänneho navíc brzdí spousta drobných háčků a přidržení, NHL se přes masivní kampaň nepodařilo vymýtit tyto zpomalovací fauly zvané souhrnně "obstruction".

"Tohle je taky jen na škodu, stejně jako fakt, že dnes jsou hráči mnohem silnější," myslí si finský "blesk", který stále drží rekord NHL v počtu nastřílených gólů nováčků za sezonu: v ročníku 1992/93 jich dal 76. 

O podobné cifře si ale dnes může nechat jenom zdát. Zámořskou soutěž trápí úbytek vstřelených branek a dosud marně se snaží vymyslet a prosadit opatření, jak to zlepšit. Zvětšit branky, zmenšit nabobtnalou výstroj gólmanů, zrušit ofsajd na červené, vymýtit zdržovací háčky a podrážení nebo zvětšit hřiště? Každý ze jmenovaných kroků naráží na potíže.

"Třeba rozšířit led na evropské rozměry by znamenalo ubrat dvě řady v hledišti, a tím by kluby přišly o velký zdroj příjmů. Ale i kdyby se to podařilo, hokej dnes je prostě jiný, strašně se zrychlil," uvedl Hrdina v rozhovoru pro iDNES.

"Je to dané tím, že už v něm dnes nikdo nic nového nevymyslí. A tak se každý snaží toho druhého přetlačit, přebruslit, být fyzicky i psychicky odolnější," vysvětluje. I jemu v současném hokeji chybí víc kombinace.

NHL vstoupí začátkem příští sezony do stávky. A tak se Selänne možná už teď těší na to, že si zahraje kombinační hokej v Evropě. O NHL už prohlásil: "Na tomhle už se nechci moc dlouho podílet."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze