ROZHODNUTO. Ruský hokejista Nikita Kučerov překonává v samostatném nájezdu

ROZHODNUTO. Ruský hokejista Nikita Kučerov překonává v samostatném nájezdu švýcarského gólmana Melvina Nyffelera a posílá svůj tým do semifinále mistrovství světa do 20 let. | foto: Reuters

Rusům na MS dvacítek semifinále unikalo, potom je zachránil Kučerov

• 3
Mladí ruští hokejisté byli na domácí světovém šampionátu blízko vyřazení, ve čtvrtfinále proti Švýcarsku je však spasil Nikita Kučerov. Nejdříve 99 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal a pak v páté sérii rozhodl i rozstřel. Rusové v Ufě vyhráli po nájezdech 4:3 a v semifinále je čeká Švédsko, mladí Češi se v souboji o páté místo utkají se zklamanými Švýcary.

Sborná přitom ve čtvrtfinálovém  utkání dvakrát vedla. V sedmé minutě obhájcům stříbra poprvé získal náskok při Neuenschwanderově vyloučení Chochlačjov, když předtím gólman Vasilevskij zlikvidoval samostatný únik Richarda. Další přesilovka Rusku nevyšla a Bertschy už další sólový nájezd v oslabení proměnil.

14:00 finále

V polovině utkání se domácí radovali po Grigorenkově trefě, ale za tři a půl minuty smazal ztrátu Ness. V druhé části ještě trefil Grigorenko tyč a ve 49. minutě poprvé vedlo Švýcarsko díky Andrighettovi. V závěru třetí třetiny nejdříve Grigorenkůvgól nebyl uznán kvůli posunuté brance, ale při Guerraově trestu vyrovnal Kučerov.

Rusové v desetiminutovém nastavení promarnili přesilovku při trestu Martiho, a tak rozhodovaly nájezdy. Jako první se trefil až ve čtvrté sérii Grigorenko, ale Bertaggia byl také úspěšný. Pak překonal Nyffelera také Kučerov, zatímco Vasilevskij vychytal Bertaggiu.

Účast na příštím šampionátu ve Švédsku si zajistili Finové, kteří rozdrtili Německo 8:0 a mají po dvou zápasech skupiny o udržení na kontě plný počet bodů. Po dvou gólech vítězů vstřelili Aleksander Barkov a Ville Pokka, čtyři body za jednu branku a tři asistence zaznamenal Markus Granlund.

Rusko - Švýcarsko 4:3 po sam. nájezdech

Branky a nahrávky: 7. Chochlačjov (Jakupov, Nestěrov), 30. Grigorenko (Kučerov), 59. Kučerov (Djakov, Grigorenko), rozhodující sam. nájezd Kučerov - 11. Bertschy, 33. Ness (Guerra, Simion), 49. Andrighetto (Guerra). Rozhodčí: Hodek (ČR), Nord (Švéd.) - Puolakka (Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 8:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Třetiny: 1:1, 1:1, 1:1 - 0:0. Diváci: 7 530.

Skupina o udržení

Finsko - Německo 8:0
Branky a nahrávky:
17. Lehkonen (Nykopp, Lamberg), 28. Markus Granlund (Teräväinen, Salomäki), 35. Barkov (Armia), 41. Salomäki (Teräväinen, Markus Granlund), 45. Pokka (Lehkonen, Nykopp), 57. Barkov (Armia, Vainio), 57. Pokka (Teräväinen, Markus Granlund), 59. Armia (Ristolainen, Markus Granlund). Třetiny: 1:0, 2:0, 5:0. Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Kulakov - Sivov (oba Rus.), Jučers (Lot.). Vyloučení: 3:8. Využití: 2:0. Diváci: 1 308.