Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šest důvodů, proč hokejisté na mistrovství neuspěli

Zdrcený Milan Hnilička | foto: Reuters

16 2008
Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Velké očekávání vystřídalo hluboké zklamání. Jedině tak lze popsat vystoupení hokejové reprezentace na mistrovství světa v Kanadě. Proč ambiciózní mužstvo trenéra Aloise Hadamczika skončilo už ve čtvrtfinále?
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

. síla týmu

Byl opravdu tak silný, jak se zdálo? Hráči o tom nepochybovali ani po vyřazení. "Cítili jsme, že máme na zlato," shodovali se všichni včetně trenéra. Jenže výsledky tomu nenasvědčovaly. Národní tým sice na začátku turnaje dominoval, ovšem proti slabým soupeřům. Dánsko nebo Itálie jejich možnosti neprověřily. Skutečný test přišel v duelech s Ruskem a Švédskem. Český tým sehrál s vyspělými soupeři vyrovnané partie, ale v rozhodujících okamžicích byl pokaždé o krok pozadu.

. vyrovnanost formací

V průběhu turnaje táhl mužstvo především první útok. Kouč Hadamczik dlouho hledal vhodného centra ke dvojici Eliáš, Erat. Nakonec ho našel v Jaroslavu Hlinkovi. "Překvapil mě, je šikovný," poznamenal Eliáš po prvním společném zápase. Jenže kromě něj se nikdo neprosazoval střelecky. A ostatní? Vrbata začal impozantně, ale pak zapadl. A kromě Kotalíka nikdo další nevyčníval.

. tomáš plekanec

Měl být obrovskou posilou, trenér Hadamczik si od něj hodně sliboval. "Budu ho maximálně vytěžovat, je to jeden z nejkvalitnějších českých hráčů," říkal o něm. Nadějný útočník na mistrovství ale zklamal. Byl průměrný. Přitom v Montrealu zářil, stal se nejproduktivnějším Čechem v NHL. Kde se vzal takový obrat? Sám Plekanec si během zápasů postěžoval, že mu nevyhovuje styl, jakým reprezentace hraje. Z NHL byl zvyklý na něco jiného a se změnou se nedokázal vyrovnat.

. slabí gólmani

Milan Hnilička nebyl oporou týmu. V průběhu šampionátu se stal druhým nejhorším brankářem ze všech, jeho úspěšnost zákroků klesla na podprůměrných 87 procent. Často se od něj odrážely puky a občas pouštěl laciné góly. A přestože ve čtvrtfinále nezachytal špatně, při rozhodujícím gólu mohl být důslednější. Jeho náhradník Pinc dostal příležitost v souboji se slabou Itálií, ale nepřesvědčil. A Svoboda, jemuž se v extraligovém play-off dařilo a velkou měrou pomohl Slavii k titulu, vůbec nedostal šanci.

. mladí hráči

Měli někteří hokejisté na to, aby mohli hrát za národní mužstvo na mistrovství světa? Ta otázka je na místě. Hanzal s Krejčím nezaujali, nenadchl ani Fleischmann, jenž hraje ve Washingtonu s hvězdným Ovečkinem. Na druhou stranu bylo od trenéra Hadamczika sympatické, že chtěl dát šanci novým tvářím. Podobný zázrak jako před dvěma lety v Rize se však nekonal. Asi pro tyto mladíky ještě nedozrál čas.

. evropané bez naděje

Nabízí se proto otázka, jestli neměli dostat příležitost spíš někteří hráči z Evropy. Mnohokrát jsou neprávem opomíjeni na úkor hokejistů z NHL. A to je škoda. Zvlášť když by byli schopni se líp přizpůsobit požadavkům kouče Hadamczika.


Najdete na iDNES.czmobilní verze