Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šestka je pro nás bonus, září Šlégr

Jiří Šlégr - Jiří Šlégr při zápase na Spartě. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

19 2008
Litvínov - Křepčícím divákům ukázal ceduli s přeškrtnutými Vítkovicemi, která na led přistála z hlediště. Pak si hokejový obránce Jiří Šlégr, olympijský vítěz, zaskotačil před bouřícím kotlem. V pátek oslavil Litvínov po výhře 2:0 nad Vítkovicemi postup do play-off. Od neděle má jistotu přímé účasti ve čtvrtfinále.

A Šlégr zářil.

"Splnili jsme cíl, který jsme si do sezony dali. Řekli jsme si, že chceme být v play-off, a dneska tam jsme," zajásal svalnatý obránce, mistr světa i držitel Stanley Cupu.

A co teď?
S jídlem roste chuť, to je pravda. Jestli ale chceme být v play-off úspěšní, musíme hrát stejný hokej jako proti Vítkovicím. Tedy ze zajištěný obrany, dostat co nejmíň gólů. Kolik jich dáme, to je vždycky bonus. Je důležitý, aby zůstala pohoda v mužstvu. Porážka na Kladně po reprezentační přestávce nebyla dobrá, nečekali jsme, že tam dostaneme pět gólů. Na druhou stranu nás to možná probudilo, nastartovalo, že musíme hrát zodpovědněji dozadu. Jsme nadšení, že jsme postoupili, že se nám to povedlo. Teď už bude jen na nás, kde skončíme.

Už v základní části extraligy jste dosáhli na nejlepší umístění za posledních sedm let.
Že jsme v první šestce, to je obrovský úspěch. Hlavně to od nás nikdo nečekal. Všichni tipovali, že sotva uděláme play-off. Jenže vidíte, že liga je hrozně vyrovnaná. Je neuvěřitelný, jak je to v tabulce všechno našťouchaný. Šestka je pro nás takový bonus navíc, můžeme se v klidu bez předkola připravit na boje v play-off. A v něm se může stát cokoli, i když my chceme zůstat při zemi a jít od prvního zápasu.

Co chystá Litvínov pro diváky

Vzpomínka na Nagano
Ve čtvrtek v 17.20 před zápasem s Ústím proběhne slavnost, která připomene 10 let od olympijského zlata v Naganu. O něj se zasloužilo osm odchovanců Litvínova, trenér Hlinka a masér Šašek.

Lístky na play-off
Neplatí permanentky, jejich držitelé mohou uplatnit rezervaci nejpozději v den utkání do 16.30.

Ceny lístků (max. pět na osobu): čtvrtfinále: 100 korun stání, 170 sezení, semifinále: 130 a 200, finále: 150 a 230.

Takže vyhlášení o vysněném titulu pro Litvínov od vás neuslyšíme?
Každou soutěž hraju, abych ji vyhrál. To tvrdím a budu tvrdit vždycky, jinak nemá smysl ji hrát. Ale abych dneska vyhlašoval, že Litvínov půjde na titul, je absolutní nesmysl. Litvínov je v play-off, Litvínov v něm bude chtít udělat co nejlepší výsledek. Jak to dopadne, budeme hodnotit až po sezoně.

Motivovalo vás před začátkem extraligy, že vás všichni odepisují? Některé hlasy dokonce tvrdily, že budete bojovat s Ústím o záchranu.
Myslím, že co se říká, není podstatný. Určitě je to věc, kterou si člověk do hlavy dá a motivuje ho to, ale důležitý jsou jiný věci. Dát mančaft dohromady tak, aby hrál jako jeden chlap. Aby věřil v to, že výsledky se dají udělat jen v případě, když budeme hrát všichni pohromadě, budeme spolupracovat a každý přijme svou roli v mužstvu. Myslím si, že se nám to povedlo. Postupně jsme se nastartovali, začátek sezony nebyl takový jako její konec, což je teď pro nás příjemný.

Co dalšího vás do play-off po dvou sezonách dovedlo?
Dodržovali jsme věci, jak byly řečené. Dokázali jsme udělat šňůru, kdy jsme z jedenácti dvanácti zápasů prohráli jediný, což je na závěr sezony dost dobrý a překvapující. Kladno je úplně ve stejné situaci, smekám klobouk před tím, co dokázali. Všichni už je odepsali, že budou s Ústím bojovat o to, kdo půjde do baráže. Oni se ale dokázali takhle báječně zvednout. Skupina Patera, Procházka, to jsou pro mě hráči, kteří budou legendy našeho hokeje. Přeju jim úspěch stejně jako nám. Je krásný se na ně dívat.

Zvyšuje vrchol sezony tep i na tréninku? Je cítit blížící se play-off?
Kdekoli jsem play-off hrál, je to pro mě strašný zvednutí adrenalinu. Hranice tvrdosti a agresivity jsou v play-off úplně jiný. Rychlost, nasazení, to je něco nádhernýho. Každý, kdo do play-off postoupí, se na to těší. V přípravě je to ale o pilování taktiky, dodržování pokynů trenérů, není to rozhodně na to, aby každý na tréninku bláznil.

Žertoval jste, že jste zrušili ples a najednou vám to po Novém roce jde.
Použil jsem to, protože paradoxně náš ples byl zrušen. A o nás se přece říkalo, že přijde plesová sezona a je konec. Jiné plesy probíhají, neznamená to, že na žádný nechodíme. Určitě to ale není to, co otočilo náš herní styl (úsměv).

A jak vám pomohlo slíbené navýšení rozpočtu od Benziny, pokud se dostanete do play-off?
Peníze ke sportu patří, to v každém případě. Byly vypsaný velký prémie, ale myslím, že mužstvo se motivovalo úplně jinak než penězi. Chce vyhrávat. To je daleko důležitější, protože pak peníze přijdou. Jako v každém zaměstnání jste i ve sportu za dobrý výkon odměněný. Já když vidím, jak začínají chodit lidičky z Chemopetrolu, Unipetrolu a Benziny na hokej, je to zadostiučinění. Jsou nadšení, chodí do kabiny, začínají nám fandit. My jim chceme ukázat, že jsme v extralize právem, že v ní patříme co nejvýš a že si zasloužíme jejich podporu.

Jak jste pyšný na Zvon vítězství, kterým jste nahradili loňské pozápasové legrácky?
Já to nazýval ptákoviny. I ty měly na diváky příznivý vliv, jenže od fanoušků jsem získával i názory, že to není tak důstojné, jak by mělo. Má se vnímat i negativní stránka. Přistoupili jsme ke zvonu, to je dost důstojná věc. Kterákoli z legend, která šla dolů a zazvonila, si toho strašně váží. Vidím to v jejich očích, sami to i říkají. Připomene se někdo, kdo je pro tenhle klub už i zapomenut. Zvon je symbol, je pověšen vedle dresu pana Hlinky, k tomu to patří. Myslím, že z toho bude dlouhodobá tradice. Hráčů tu máme a asi vždycky budeme mít dost na to, aby nějaká osobnost mohla zazvonit.

Hokej v Litvínově už zase frčí. Jak tohle vnímáte?
V Litvínově vždycky platilo, že když se hrál dobrý hokej a vyhrávalo se, lidi chodili. V lednu jsme měli průměr přes šest tisíc diváků, to je famózní návštěva v tak malým městě. Zvlášť v konkurenci Ústí, Karlových Varů a Liberce. Když vám fandí celá hala, hraje se nádherně. Proto jsme doma daleko úspěšnější než venku. Každý se nažhaví daleko víc, když vidí našlapaný zimák i to, jak nám lidi věří. Paráda, bomba!

Mužstvo jste budovali delší čas, doplňovali ho jen opatrně. Stojí i tohle za letošním úspěchem?
Vrací se to k práci Roberta Reichela. Má cit vybrat hráče. My si nemůžeme dovolit kupovat hokejisty odevšad, neboť finance nejsou jako v některých jiných klubech. Robert přesto tým poskládal velice dobře. S novými hráči se bavíme, snažíme se jim dávat sebevědomí, vysvětlit, proč hrát za Litvínov. Za ten malej Litvínov, někdy říkají smradlavej. Když pak přijde šest tisíc lidí a vytvoří ten kotel... Máme tady dva hráče z Třince a ti jsou z toho unešení. Takovou atmosféru a náladu v mužstvu prý dlouho nezažili. To je pro nás s Robertem odměna, vidíme, že nějakou práci tady odvádíme.

V co vaše snaha vyústí?
Možná je to nastartování nějaký nový éry litvínovského hokeje. Na tomhle končit nehodláme. Chceme dál budovat mládež, postavit to tam, kde to bylo a kam patříme.

Litvínov má za postup miliony navíc

L i t v í n o v  (obi) - Hokejový Litvínov slaví. Po dvou sezonách se probil do play-off, v základní části extraligy skončí nejhůře šestý. Je to jeho nejlepší umístění za 7 let! "Chtěli jsme do předkola a postoupili přímo do čtvrtfinále. Musíme být spokojeni," zářil litvínovský generální manažer Václav Hořejší.

Postup znamená i víc peněz do klubové pokladny od hlavního sponzora.

"Postupové bonusy od Benziny byly pevně zakotveny ve smlouvě. Od začátku jsme věděli, o co hrajeme. Postupem do čtvrtfinále jsme získali padesát procent z celkového navýšení rozpočtu, teď začínáme hrát o druhou polovinu z patnácti milionů. Porveme se o to, aby sponzor musel sáhnout co nejhlouběji do kasy," usmál se Hořejší.

Liberec či Karlovy Vary, z nich vzejde soupeř Litvínova pro čtvrtfinále. "Nebudu říkat, že jsme o soupeřích neuvažovali, ale pokaždé jsme stejně došli ke stejnému závěru - nejde si vybrat. Liberec teď sice prohrává, ale to může klamat. Play-off je nová soutěž, se zápasy ve vyřazovací části má velké zkušenosti. Vary? Tam nás zase čeká možná bouřlivější prostředí," uvažoval boss.

Litvínov má splněno, už nebude pod tlakem. "Ale my si musíme tlak vytvořit sami na sebe. Nesmíme podlehnout uspokojení, musíme chtít dojít až na vrchol," burcuje.
"Ověřili jsme si, že v dobré formě můžeme porazit každého. Pro postup uděláme všechno," tvrdil na klubovém webu litvínovský kapitán Robert Reichel.

"Máme to dobře rozjetý a je už jedno, jestli budeme po základní části pátí či šestí. Pro tak malé město je to historický úspěch," je přesvědčen hrající sportovní manažer Reichel. "Výborně jsme odvedli poslední čtvrtinu."

Loni Litvínovu postup v extraligovém finiši unikl. "Během léta jsme udělali nějaké změny, byla tu nová trenérská dvojice, přišli noví hráči. Hlavně Franěk, který nám hodně pomohl. Loni nám dva stabilní gólmani chyběli. A letos taky máme čtyři vyrovnané lajny," řekl Reichel.

Poslední zápas základní části s Ústím hraje Litvínov ve čtvrtek v 17.30. "Když vyhrajeme, budeme mít stejně bodů z domácích utkání jako Budějovice, které vyhrály základní část. To by bylo cenné," řekl Jaroslav Hübl, kouč Litvínova. Čtvrtfinálová série by měla začít 3. března.

Autor:


Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze