Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Setkání na letišti: Tak nás v NHL vyměnili. Neprohodíme si byty?

Jedním z aktéru legračního rozhovoru byl Seth Jones. | foto: AP

9 2016
Pravdu měl Jaromír Jágr, když si loni v únoru povzdechl: „Není jednoduché se sebrat, všechno sbalit a bez tréninku jít odehrát dva víkendové zápasy ve dvou dnech. Ale nedá se nic dělat, v NHL jsme jako zboží.“

Ani s legendou nikdo neměl slitování, po jednom telefonátu se Jágr musel sebrat a vyměnit New Jersey za Floridu (kde nyní, jak známo, pookřál). Nejlepší hokejová liga je v tomhle nemilosrdný byznys. Jistotou je většinou jen to, že žádná jistota neexistuje; trejd a stěhování na druhý konec USA může přijít kdykoli.

Někdy však do prostředí ryzího sportovního kapitalismu vstoupí lidský prvek – jako teď.

Na mezinárodním letišti v Columbusu se navečer potkali Seth Jones a Ryan Johansen. Oba čtyřky draftu, oba velmi slibní hokejisté (první bek a druhý útočník) – a hlavně oba součástí nečekaného trejdu. Jones právě přilétal z Nashvillu a narazil na Johansena, jenž naopak čekal na svou linku směr Nashville.

A zrodil se nečekaný dialog.

Jones: „Nechtěl bys bydlet v mém nashvillském bytě?“

Johansen: „To by bylo bezva. Díky, beru! Rád bych ti nabídl totéž, ale víš, mám spolubydlícího...“

Jejich vřelou rozmluvu tlumočil podle Jonesových slov hokejový novinář listu The Columbus Dispatch. Mladíci, již nastupovali v juniorce za stejný klub (ač ne spolu), si povídali asi dvacet minut, probírali hlavně detaily z celků Blue Jackets a Predators. Pak si popřáli hodně štěstí a vydali se do nového města, nového klubu, nových časů.

„Je milé otočit stránku a začít novou kapitolu kariéry. Bude to svěží start,“ těší se Jones.

Zrovna jejich trejd byl poměrně překvapivou záležitostí, v NHL se kluby nezbavují často hráčů, na nichž má stát budoucnost (k čemuž pozice čtyřky draftu přímo předurčuje). Jenže tady se potkala hokejová nabídka s poptávkou – Columbus potřeboval obránce, Nashville naopak akutně vyhlížel centra.

Hotovo, na ledě i mimo něj.

A „lidský rozměr“ přestupu zafungoval dokonce ještě jednou: Jonesovým otcem je bývalý hráč NBA Popeye Jones, momentálně asistent trenéra v klubu Indiana Pacers – a díky tomu, že syn přestoupil do Columbusu, je od sebe nyní dělí jen tři hodiny jízdy autem.

Ano, hráči jsou jako zboží. Ale někdy je „obchod“ přece jen trochu příjemnější.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze