Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sezení hráčů v NHL nepřineslo průlom

3 2004
Toronto - Ten, kdo očekával, že zástupci hráčů v NHL budou na svém úterním zasedání tlačit na svého šéfa, aby ustoupil klubům v jejich požadavcích, se mýlil. Hráči jsou jednotní, platový strop v žádném případě nepřijmou, a jsou ochotni proti němu dále bojovat. Tím je letošní sezona v NHL prakticky zpečetěna.

 

Je to jako soutěž v tom, kdo vydrží déle nemrknout.

Asociace hráčů NHL tvrdí, že je jednotnější než kdy dříve a dokonce hlásá: "Máme plán, jak našim hráčům zaplatit."

To je dobrá zpráva hlavně pro hůře placené nespokojence z vlastních řad, kteří v posledních několika dnech podrývali pozice asociace. Obránce Mike Commodore z Calgary či Nolan Baumgartner z Vancouveru veřejně prohlásili, že jsou ochotni přistoupit na princip platových stropů. Jen aby se už konečně začalo hrát.

"Někteří hráči vydělávali 400 tisíc a teď nemají nic," řekl Baumagartner. "Je to těžké, když máte rodinu, splácíte hypotéku a půjčku na auto."

Jak a z jakých zdrojů budou hráči vypláceni, zatím není zřejmé. Otázkou je také, jestli se určité renty dočkají i ti, kteří v současnosti aktivně vydělávají v Evropě a v nižších soutěžích.

"V příštích týdnech všechno zveřejníme," řekl útočník Vancouveru Trevor Linden, jinak zástupce hráčů ve výkoném výboru asociace.

K úterní schůzce vzhlíželi všichni s velkou nadějí. Očekávalo se totiž, že hráči sleví ze svých požadavků a přinutí svého šéfa Boba Goodenowa, aby se vrátil k jednacímu stolu s NHL. Zástupci obou stran se aktivně nesešli 42 dní. Hráči ale znovu zaryli paty do písku a dali tak najevo, že i oni jsou ochotni obětovat celou sezonu.

Také postoj klubů se nezměnil. Komisař NHL Garry Bettman poskytl v pondělí televizní stanici TSN exkluzivní rozhovor, v němž řekl, že letošní ročník se zřejmě nerozběhne.

"Říkám to velmi nerad, ale proděláme méně peněz, když sezonu vypustíme, než když ustoupíme z našich požadavků," prohlásil Bettman.

Aby se sezona uskutečnila v rozumné délce, je potřeba uzavřít dohodu nejpozději začátkem prosince. Zbývá sice měsíc času, ale žádná ze znesvářených stran se k jednacímu stolu příliš nehrne. Není o čem mluvit. Hráči znovu odmítli platové stropy. Ty NHL považuje za jedinou možnou léčbu na současný stav, kdy liga prodělává úhrnem téměř 273 milionů dolarů za sezonu. Kvalitní seniorský hokej se tak s největší pravděpodobností letos bude hrát jen v Evropě.

MISTRY NA DVA ROKY. Brankář Nikolaj Chabibulin a jeho tým Tampa Bay mohou být úřadujícími šampióny až do roku 2006. Pokud se NHL nerozběhne, nebudou muset na jaře Stanleyův pohár obhajovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze