Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sezona byla super, shodli se bratři

29 2001
Zlín - Nejznámější hokejovou rodinou v kanadsko-americké NHL jsou bratři Sutterové. Jednu dobu jich v nejslavnější soutěži hrálo šest. Podobný klan, ovšem v menším, představují Rachůnkovi ze Zlína. Dvaadvacetiletý obránce Karel působí v Ottawě Senators. O dva roky mladší útočník Ivan uplynulou sezonu odehrál v extraligovém Zlíně. Desetiletý útočník Tomáš nastupuje ve stejném oddílu v žákovském družstvu. Jejich společným snem je nastoupit spolu v jednom týmu. "Třeba se nám to někdy podaří," věří všichni tři. Zatím je pravděpodobnější, že ve shodném dresu spolu budou působit Karel a Ivan.

Kdysi spolu vyhráli dorostenecký titul. V juniorské a seniorské extralize se potkali jen epizodně. "Ale tehdy to nedopadlo nejlépe. Hlavně v juniorce," vzpomíná Ivan Rachůnek. "Karel už hrál v áčku a když nás posílil, některý z nás většinou nedohrál. Jeden druhého bránil proti soupeřům."

Spolu, dokonce v jedné obranné dvojici, hrají českou extraligu v in-line hokeji. Přestože ji berou jen jako zábavné zpestření letní přípravy, dostali pozvánku na mistrovství světa na Floridu. Oba však odmítli. Termín, druhá polovina července, jim nesedí. "Slíbili jsme, že na šampionát poletíme, ale dopadlo to špatně," poznamenal Karel Rachůnek. Zatím čeká na kanadská víza, zatímco jeho bratr by se vrátil do Zlína v době, kdy už bude mužstvo trénovat na ledě.

Oba dva mají za sebou skvělý rok. Druhá sezona za mořem bývá často nejtěžší. Karel se přesto prosadil v bájné NHL. Z loňské farmy se prokousal do první obranné dvojice. Do evropského stylu Ottawy perfektně zapadl, náladu mu kazilo snad jen dlouhé čekání na první branku. Když se mu to podařilo, musel spoluhráče obdarovat doutníky. "Sezona byla super, nemám si nač stěžovat," liboval si Karel, který v 71 zápasech vstřelil 3 góly a dalších 30 branek připravil přesnými nahrávkami. Jen tři čeští beci byli v kanadském bodování lepší než on.

Také Ivan považuje sezonu 2000/2001 za úspěšnou. Navzdory letním potížím s přetrhanými vazy v koleni dosáhl na titul juniorského mistra světa. Starší bratr mu ho trochu závidí, protože jemu šampionát dvacetiletých příliš nevyšel. "Ani já si nemůžu stěžovat. Jen jsem mohl být lepší v produktivitě," posteskl si Ivan, jenž zakončil extraligovou sezonu s bilancí 8 gólů a 9 asistencí.

V příští sezoně z nich možná budou protihráči. Ivana před dvěma lety draftovala Tampa, pravé křídlo se skvěle uvedlo v přípravném kempu. Loni ho kvůli zranění vynechal, letos přemýšlí o tom, že to zkusí znovu. "Ještě nejsem pevně rozhodnutý, je čas," opáčil Ivan. "Na společné dovolené v Chorvatsku ho přesvědčím, aby to šel zkusit," skočil do řeči mladšímu bratrovi Karel. "Kdybych dostal slušnou nabídku, asi bych ji vzal," připustil Ivan.

Karel nepochybuje o tom, že mladší bratr se v nejslavnější světové soutěži prosadí. Považuje ho dokonce za lepšího hokejistu, než je sám. "Má to v rukách, jen nen í tak vysoký jako já," řekl Karel. "Brácha byl vždycky můj vzor," vrátil kompliment Ivan.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze