Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Shanahan má nápady na zlepšení hokeje

9 2004
Detroit - Útočníkovi Detroitu Brendanu Shanahanovi leží kvalita hokeje v NHL na srdci. Časté bránění, málo branek, úbytek diváků. V Torontu proto uspořádal dvoudenní mítink, na kterém se sešli další hráči, trenéři, rozhodčí a další osobnosti, aby společně probrali budoucnost zámořské soutěže.


V centru dění je nyní pochopitelně klíčové jednání mezi NHL a asociací hráčů NHLPA, které s největší pravděpodobností rozhodne o osudu této sezony.

"Pánům Bettmanovi a Goodenowovi se chvíli nebudu plést do cesty. Mají teď nějakou práci," řekl s úsměvem pětatřicetiletý levý křídelní útočník. "Až ale přijde pravý čas, setkám se s nimi."

Shanahan chce oběma stranám ukázat výsledky jednání, kterých se zúčastnili mimo jiné hvězdy jako Mats Sundin, Alexandr Mogilnyj, Curtis Joseph či Al MacInnis, trenér vítěze Stanleyova poháru z Tampy Bay John Tortorella, trenér Vancouveru Marc Crawford, bývalý rozhodčí Terry Gregson či známý televizní komentátor a bývalý hráč John Davidson.

Mezi návrhy na zlepšení hry se objevily:

*Zavedení trestných střílení po skončení pětiminutového prodloužení. "Diváci si zaplatí, aby viděli vítěze," říká Shanahan.

*Snížení délky trestů v prodloužení ze dvou minut na jednu minutu. S diskuse vyplynulo, že rozhodčí se v prodloužení zdráhají vylučovat, protože tím mohou hodně ovlivnit konečný výsledek zápasu.

*Automatické zakázané uvolnění bez nutnosti, aby se dojíždějící hráč dotkl puku. "Týmy budou muset najít jinou cestu, jak dostat puk z vlastního pásma, budou muset hrát," řekl kouč Dallasu Dave Tippett. "Navíc, kvůli kotoučům vyhozeným na zakázané uvolnění jsme v minulosti byli svědky vážných zraněních," dodal obránce Buffala James Patrick. Například Al MacInnis ze St.Louis byl zasažen v minulé sezoně vyhozeným pukem do oka. Kvůli této nehodě zřejmě ukončí kariéru. 

*Zákaz brankářům vyjíždět za branku.

* Větší důraz na trestání zákroků, bránících plynulosti hry, tedy držení, hákování, nedovolené bránění.

*Ustanovení zvláštní komise, která by navrhla podobu a rozměry brankářské výstroje. V komisi by bylo šest současných brankářů, tři bývalí brankáři a zástupci výrobců brankářského vybavení. NHL již v minulosti brankářům nakázala zmenšení rozměrů betonů. Později chtěla přinést další opatření, ale hráčská asociace protestovala. Teď by měli brankáři v celé záležitosti důležité slovo, aby byla zachována i jejich bezpečnost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze