Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sibiř přivítala Jágra v šest ráno

13 2004
Omsk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) -Jágrmánie se přenesla z českých krajů na Sibiř. Na prostém letišti v Omsku vítaly hokejového spasitele Jaromíra Jágra ve tmě nevlídného pátečního rána desítky fanoušků. "To já bych takhle brzy kvůli nikomu nevstal," pravil uznale Jágr. "Ani kdyby to byl prezident."

Po čtrnácti hodinách na cestách vypadal znaveně, ovšem zájmu davů i médií si užíval.

Odpovídal na otázky při zastávce v Moskvě, po přistání v Omsku i odpoledne na tiskové konferenci na stadionu. Vtipkoval, nechával se fotit s obdivovateli, ochotně rozdával autogramy, předváděl legrační grimasy.

Dvaatřicetiletý útočník přichází jako nejdražší posila soutěže. Čeká se, že obhájce titulu vyvleče z krize a z ostudného dvanáctého místa v tabulce. Vždyť Omsk se pyšně nazývá hokejovou metropolí Ruska. Štědře ho sponzoruje ropný gigant Sibněft boháče Abramoviče. "Budu tu hodně pod tlakem, ale na to jsem zvyklý z NHL," řekl Jágr.

Dostal růži a šálu

Po šesté ranní se natěšení příznivci v hokejových dresech dočkali. Jágr v béžovém kabátě sestoupil z paluby stroje TU - 154 a hned se na něj navěsil nesourodý houf a navalil se do plechové letištní haly. Rozzářily se reflektory televizních osvětlovačů. Mluvčí klubu Arkadij Alexejev konečně mohl přednést pozdrav v češtině, který dlouho piloval: "Vítej na Sibiři!" 
  
Jágrovi věnovali rudou růži zabalenou v plastovém pouzdře. Statný šéf fanklubu mu hrdě potřásl pravicí a předal mu červenočernou šálu týmu Avangard. "To je asi pro případ, že bych vyhořel. Pak bych chodil fandit do kotle," žertoval Jágr.

Když pak na ulici čekal v otevřeném autě na odjezd na "bázu", kde ho zatím ubytovali, do šály se zimomřivě zahalil. Chvílemi se z nebe sypaly vločky, profukovalo. Jinak však s Jágrem do velkoměsta na řece Irtyš dorazila obleva. Přes den mrazy ustoupily, teplota kolem nuly, sníh tál v břečku.

Když se mu doneslo, že mužstvo má v pátek trénink dopoledne i navečer, zase šprýmoval: "Oni si snad myslí, že jsem Superman!"

Převlékání na tiskovce

Vrátný na omském stadionu vřele oslovil skupinku zahraničních reportérů. "Jste Češi? To jsou borci!" Krajanům tu vyleštili pověst brankář Kameš, obránce Šlégr, útočníci Vlasák, Patera, Procházka, Bednář a trenéři Hlinka s Rulíkem.

"Když jsme na jaře v Magnitogorsku vyhráli titul, dal jsem si s Paterou v kabině pivo. Byl to pro mě parádní zážitek!" tvrdil mladý lokální žurnalista Konstantin Ivigin.

Teď se chystá představení největšího esa ze srdce Evropy. Do těsné místnosti se na tiskovku nasoukalo asi třicet novinářů a tři kamery.

Nejprve se Jágr za potlesku přítomných oblékl do bílého dresu Avangardu se jmenovkou v azbuce a kultovním číslem 68. "Není namířené proti Rusům, ale proti komunistům," pokoušel se objasnit.

Domů? Kdyby tátovi bylo hůř

Ještě doma v Kladně hokejista Jaromír Jágr tvrdil, že se možná z ruského angažmá brzy vrátí. Nicméně zatím se mu v Omsku docela líbí. "Návrat? Jenom pokud to nebude sedět mně ani mužstvu. A kdyby se přitížilo tátovi, který je nemocný," řekl.
Omsku se teď v ruské lize nedaří a vidí ve vás mesiáše. Máte tým okamžitě povznést. Co vy na to?
Vždycky záleží na posledním vítězství, ne na tom prvním. Ale je to jenom otázka času, kdy tenhle klub půjde nahoru. V pondělí představí další čtyři posily.
Čekají právě od vás, že Omsk potáhnete jako vůdce?
To těžko, když pořádně nemluvím rusky. Půjdu aspoň příkladem na ledě.
Maminka za vámi nepřijede. Jak přežije v cizím kraji hladový strávník jako vy?
No sám si nic vařit nebudu...(smích) Je tady údajně dobrá jugoslávská restaurace, ani ruská kuchyně se od té naší tolik neliší.
A co česká hospoda U Švejka, zajdete tam?
Zajdu, určitě. I když jsem knihu o Švejkovi nečetl. (úsměv) Asi ji vyzkouším hned večer. Na české jídlo jsem přece zvyklý.

Oslovovali ho "Gaspadín Jágr", tedy "Pane Jágře". Párkrát pobavil obecenstvo: "Kdyby tu nebyla volná osmašedesátka, šel bych jinam!" Všetečná blondýnka se vyptávala i na přítelkyni. "Mám jednu už pět let," zmínil Jágr nejspíš modelku Andreu Verešovou. A přiletí sem? "Ně znáju!" pronesl Jágr rusky.

Jinak využíval pomoci sličné tlumočnice, jež překládala z ruštiny do angličtiny. "Rozumím slušně, ale moc toho nenamluvím," tvrdí.

Úlevy nechtěl

Byť si po dohodě s koučem na večerním tréninku směl ulevovat podle libosti, podstoupil Jágr i namáhavé bruslařské cvičení, údajně sibiřskou specialitu. Zapřažený v jakési oprati tahal za sebou na obtěžkané pneumatice krajana Bednáře.

"To jsem nezažil. Chtějí ze mě udělat koně!" volal rozpustile na tribunu škvírkou mezi plexisklovými bloky nad mantinelem.

V hledišti se shromáždilo asi sto zvědavců. Žasli, jak se česká hvězda pořád směje. A taky hlasitě projevovali obdiv, když při krátkých nájezdech různými způsoby překonával kanadského gólmana Maracla. "Dal osm z osmi!" divil se žáček.

Starší muž poté chytil za rameno jiného kluka: "Nelítej. Hele, Jágr. Pozoruj ho a uč se!" Právě v Omsku teď mají výsadu kochat se Jágrovým uměním.

Jaromír Jágr na prvním tréninku v Omsku

Tahání zatížených pneumatik zažil během angažmá v Omsku i Jaromír Jágr. Dnes už jsou pneumatiky tréninkovou pomůckou i hokejistů Slavie.

Jaromír Jágr na prvním tréninku v Omsku

Jaromír Jágr na prvním tréninku v Omsku

Jaromír Jágr odjíždí z letiště v Omsku na stadion

Jaromír Jágr na prvním tréninku v Omsku

Jaromír Jágr pózuje se svým novým dresem Omsku

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze