Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Crosby je zpět v Česku. Nevím, jak to Jágr dělá, že pořád hraje, řekl

Sidney Crosby | foto: AP

1 2015
Když tu byl naposledy, užíval si volna s někdejším spoluhráčem z juniorky Zbyňkem Hrdelem v Praze a v jihočeském Milevsku. Při nynějším pobytu má hokejová superstar Sidney Crosby jiný záměr - chce jako kapitán dovést Kanadu ke zlatým medailím z mistrovství světa.

Vzpomenete si ještě na svou návštěvu Česka v roce 2006?
Chtěl jsem vidět Zbyňka v jeho rodném městě, v Milevsku. Byla to skvělá příležitost se za ním stavit a podívat se, kde žije. V juniorce jsme toho spolu hodně odehráli. Bylo super to vidět, skvělé město.

Potkáte se letos znovu?
Jo, rád bych si s ním zase popovídal. Moc často spolu nemluvíme, bude prima ho zase potkat. Je to dlouhá doba, co jsme spolu hráli, hodně věcí se změnilo. Ale těším se, že ho i s rodinou zase uvidím.

Tehdy před devíti sezonami jste přiletěl po účasti na mistrovství světa, na němž jste byl v osmnácti letech se 16 body v devíti zápasech nejlepším útočníkem...  
Bylo to v Lotyšsku, v Rize, byl jsem tehdy nováček v NHL. Skvělá zkušenost zahrát si hokejisty jako Brendan Shanahan, který tam byl tehdy kapitán. Atmosféra tam byla výborná, pamatuju si, že lidi byli blázni do hokeje. Jen škoda, že to nedopadlo a nezískali jsme medaili.

V minulých letech jste pozvánky na mistrovství světa odmítal. Co rozhodlo o tom, že jste letos tady?
Chtěl jsem hrát dál. Když vypadnete z play-off, je to těžké. Několikrát jsem potom skončil hodně pomlácený, léčil jsem zranění. Navíc málokdy se stalo, že jsem (s Pittsburghem) končil tak brzy. Letos jsem zdravý a chtěl jsem v sezoně pokračovat. Šance reprezentovat Kanadu je vždy skvělá možnost.

Crosby v Praze

Největší hvězda MS už trénovala s Kanadou - více ZDE

Co očekáváte od letošního šampionátu?
Těším se, pokaždé je super reprezentovat svou zemi a tohle bude skvělá akce. Bude tu velká konkurence a těším se na naší partu hráčů.

Jak vidíte kanadský tým, jehož jste kapitánem?
Uvidíme, máme hodně talentu a rychlosti. Musíme si zvyknout na větší kluziště, všechny týmy tady mají šikovné a rychlé hráče. Musíme se co nejdřív přizpůsobit. Ale každopádně tu máme hodně kluků, kteří umí tvořit hru.

Kanadský tým by měl podle soupisky být favoritem mistrovství, co říkáte?
Myslím, že jo. Máme hodně hráčů, kteří umí dát gól. Nejdůležitější na těchto turnajích je ten proces každodenního zlepšování. Je potřeba vylepšovat souhru a týmové výkony a snažit se odehrát co nejvíc dobrých zápasů. V těch pár týdnech musíme hrát ten nejlepší hokej, co umíme.

Jak silný bude podle vás český výběr?
Musím se přiznat, že jsem ještě nestudoval soupisky ostatních týmů. Přiletěl jsem z Ameriky do Rakouska, s týmem jsme zatím byli na cestách a všechno bylo dost hektické. Takže to zatím nemůžu říct.

V českém týmu je i veterán Jaromír Jágr. Co říkáte na to, že ve 43 letech pořád hraje na takové úrovni?
Je to úžasné. Nevím, jak to dělá. Opravdu neuvěřitelné. Stále je produktivní, v každém zápase je platný. Vlastně ani nejsem překvapený, že pořád hraje, když předvádí takové výkony.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze