Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústečtí Lvi umírají. Vyměnili vedení, dluhy nevyřešili

Momentka z hokejového derby Ústí - Most. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

6 2014
Agónie hokejových Ústeckých Lvů se mění v klinickou smrt. Jako by se čekalo, až je soud kvůli insolvenci odpojí od přístrojů. Valná hromada zadluženého klubu žádný lék nepodala. "Akciovka se už nevzpamatuje," pochopil Jiří Zdvořáček, ve čtvrtek odvolaný šéf představenstva.

"Jedinou alternativou je, že se 1. liga bude hrát pod občanským sdružením Slovan Ústí," zmínil spolek, který se věnoval dosud jen mládeži.

Chyběl největší akcionář Milan Hagan, zástupci Viachemu pobyli chvíli. Nadpoloviční většinu tak měli firma LH Profi (její majitel Robert Šatník vlastní 10 %) a Jan Zykmund, jehož společnost vyrábí brambůrky. Kromě Zdvořáčka byli z představenstva odvolaní i Vejlupek a Vršanský, zůstal Kindl. "V novém představenstvu jsou pánové Šatník, pak pro mě neznámí Toman a Hnilica, pana Zykmunda zastupuje Honza Klobouček a za LH Profi je tam Přemek Zeman," jmenoval Zdvořáček i současného a bývalého marketingového manažera.

Akciovku tíží XXL dluhy ve výši 31 milionů korun. Přežívá jen díky tomu, že Spolchemie posílá každých 14 dní sponzorský příspěvek 50 tisíc korun. Lvi jsou v insolvenci, věřitelé se přihlásili o 6,6 milionu. Na ničem, co by ji odvrátilo, se valná hromada nedohodla.

Návrh LH Profi, ať se akcionáři na dluhy složí podle podílu, neprošel. "Kdo má 10 akcií, musel by platit 100 tisíc. Jiný návrh na uzdravení nebyl. Jenže tenhle by odnesli jen ti poctiví a obětaví akcionáři, důchodci, kteří by ze šrajtofle museli vytáhnout 30 tisíc. Já už peníze dal, aby se hokej zachránil, a on se nezachránil. A teď znovu? Smysluplnější vidím je věnovat sdružení," řekl menšinový akcionář Zdvořáček.

"Lvi musí předat dokumenty o hospodaření soudu, teď se vše rozkryje." Klub se blíží krachu. Cítí to i sponzor Heineken, pivovar plnil 10 % rozpočtu. Před třemi dny dal výpověď. Že by odešel ke sdružení? Možná. "V něj mají sponzoři větší víru."

A to i Zdvořáček. Dostal nabídku od Slovanu na práci v managementu, kterou přijme. Spolek už angažoval jako sportovního manažera zlatého olympionika Jana Čalouna. A většinu hráčů Lvů, kterým vypršela smlouva, podepsal a platí.

Slovan musí uhradit hokejové dluhy akciovky, tedy i vůči hráčům, aby mohl 1. ligu hrát. "Jsou řádově 5 milionů. Škoda, že zastupitelstvem neprošla dotace 2,5 milionu," zalitoval Zdvořáček. Mimochodem: 60 % nákladů, které se platí městu za stadion, je za videokostku.

Zdvořáček už akciovce nevěří. "Nikdo se na valné hromadě nezeptal na hráče, jestli mají co jíst. Nikdo se o ně nezajímá. Sdružení připravuje novou sezonu jako záložní variantu. S dluhy akciovky, které musíme splatit, budeme bojovat až do 31. srpna, což je termín svazu."

Na valné hromadě byl i bývalý sportovní manažer Lvů Jaromír Šindel. Klub mu "visí" zhruba 450 tisíc korun a on dluh odmítl kapitalizovat, tedy přeměnit na akcie. Vyjádřit se nechtěl: "Pište si ty vaše lži."

Šindel údajně nastoupí v Mostě a je možné, že by tam rád vzal i hráče z Ústí. "Nedůvěrou v akciovku mě nahlodalo, že LH Profi žádalo představenstvo o bezúplatný převod sedmi hráčů mimo Lvy. Což mi moc nesedí se slovy o záchraně. My se proti tomu postavili, přišlo by mi, jako že na poslední chvíli klub tunelujeme," řekl Zdvořáček.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze